Адвокат пояснив, чи можна відмовитись від військової служби через релігійні переконання
Адвокат юридичної фірми «Міллер» Андрій Новак в інтерв'ю виданню «Українська правда» розповів, чи можна відмовитись від мобілізації через віру та обрати альтернативний спосіб служби.
Релігійні переконання можуть дозволити військовозобов'язаному обрати вибрати альтернативний варіант служби, а не перебування на передовій зі зброєю в руках.
«Релігійні переконання не звільняють людину від обов’язку захищати державу. Конституція закріплює рівність усіх громадян та не допускає дискримінації за релігійною ознакою. А в Законі про мобілізаційну підготовку та мобілізацію немає жодних винятків стосовно вірян. Військовий обов’язок є однаковим як для віруючих, так і для невіруючих», – сказав Новак.
У статті 35 Конституції України зазначається, що ніхто не може бути звільнений від своїх обов’язків перед державою або відмовитися від виконання законів з мотивів релігійних переконань. Однак для тих, хто все ж таки занадто твердо стоїть на своєму, існує альтернативна служба.
Альтернативна служба запроваджується замість проходження строкової військової служби для виконання обов’язку перед суспільством, йдеться у Законі "Про альтернативну (невійськову) службу".
Вона не передбачає військової підготовки та використання зброї.
Таку службу проходять на підприємствах, в установах, організаціях, діяльність яких пов’язана з соціальним захистом населення, охороною здоров’я, захистом довкілля, будівництвом, житлово-комунальним та сільським господарством, а також у патронажній службі в організаціях Товариства Червоного Хреста України.
Строк альтернативної служби є більшим за строк строкової у 1,5 раза.
«У мирний час віряни деяких конфесій мали право на проходження альтернативної служби замість строкової. Таке право мають лише віряни, які належать до офіційних і чинних згідно із законодавством України релігійних організацій, віровчення яких забороняє користуватися зброєю», – резюмував Новак.