• Головна
  • Новини
  • Анонс. Почаївська Лавра: конфлікти пам’яті навколо «останнього бастіону православ’я» на Західній Україні...

Анонс. Почаївська Лавра: конфлікти пам’яті навколо «останнього бастіону православ’я» на Західній Україні

17.01.2011, 16:19
Інститут історії церкви Українського католицького університету 20 січня організовує семінар, у рамках якого виступить д-р Лілія Бережна. Тема доповіді — «Почаївська Лавра: конфлікти пам’яті навколо «останнього бастіону православ’я» на Західній Україні».

Інститут історії церкви Українського католицького університету 20 січня о 16.30 організовує семінар, у рамках якого виступить д-р Лілія Бережна. Тема доповіді — «Почаївська Лавра: конфлікти пам’яті навколо «останнього бастіону православ’я» на Західній Україні». Семінар відбудеться в приміщенні УКУ у Львові, на вулиці Іларіона Свєнціцького, 17 в музеї Йосифа Сліпого.

У доповіді, як повідомили РІСУ організатори, йдеться про історичне підґрунтя сучасних конфліктів навколо Почаївської лаври. Головна теза доповіді — ці протиріччя склалися не тільки внаслідок міжконфесійних, але й також незавершених загальноукраїнських конфліктів за місця історичної пам’яті (нарівні з Мазепою, Голодомором і Другою світовою війною). Йдеться про конфлікти наративів, які зумовлені «прикордонним» географічним положенням лаври. Тому формування образу Почаївської лаври як місця історичної пам’яті в Україні можна простежити на двох рівнях:

– нагромадження культів почаївських святинь (Почаївської ікони Богоматері, св. Йова Почаївського і преп. Амфілохія Почаївського), тобто формування релігійної історичної пам’яті;

– формування з середини ХІХ ст. двох політично забарвлених і конфліктуючих між собою образів Почаївської лаври — як української національної святині і як форпосту православ’я та «російськості» взагалі.

Довідка:

Лілія Бережна — науковий співробітник програми «Релігія та політика» Мюнстерського університету (Німеччина), що об’єднує близько 200 науковців з різних держав, які займаються дослідженнями у галузі взаємин між політикою і релігією. Має досвід праці та навчання у європейських університетах Німеччини, Нідерландів, Угорщини, Польщі, а також США та Канади, учасник та координатор багатьох наукових програм, автор публікацій у сфері порівняльних студій європейського пограниччя (borderland studies), історії Східної Європи, історії української культури і релігії, іконографії і літератури, есхатологічних і мілленарістичних  уявлень у християнських традиціях.