„Бог постмодерністів”

27.08.2004, 15:21
„Бог постмодерністів” - фото 1
Під такою назвою у видавництві Українського католицького університету вийшла книга архиєпископа Люблінського Юзефа Жицінського.

book.risu.org.ua.jpgПід такою назвою у видавництві Українського католицького університету вийшла книга архиєпископа Люблінського Юзефа Жицінського.

„Книга Юзефа Жицінського, — яка вперше вийшла у світ польською мовою у видавництві Люблінського католицького університету у 2001 році, — є вагомим і виваженим словом до сучасних і майбутніх християн, чия віра формується у зустрічі з постмодерною культурою на тлі одвічної дискусії при призначення і долю людини. Розкриваючи внутрішні суперечності постмодернізму, проблематичність та ідеологічний характер багатьох його висновків, автор не приховує своєї симпатії до тих напрямків постмодернізму, які не замикаються в нігілізмі, а намагаються адекватно й по-новому висловити становище сучасної людини, в якому вона опинилася після краху цінностей модерної доби”, — говориться в передмові до українського видання.

У вступі до праці автор говорить про глибокі переміни у напрямі постмодернізму, „який на початковому етапі свого розвитку відкидав і просвітницьку, і християнську традиції, декларуючи кінець метафізики як неодмінну передумову вступу до постмодерну — кардинально нового етапу культурного розвитку”. Архиєпископ Жицінський посилається на працю Ґрагама Варда, яку він назвав „постмодерністським проектом у богослов’ї”.

„На наш погляд, — пише владика Юзеф, — особливо важливим явищем, що вказує на зміни в інтелектуальних орієнтаціях постмодерністів, є їхнє звернення до питань віри. З-поміж особливо цінних, де новою мовою обговорюються класичні проблеми теїзму, варто згадати праці, що досліджують літургію зустрічі, антропологію хреста, роль Об’явлення чи номадичний екстаз як новий Єрусалим. ... Треба наголосити, що Бог конструктивних постмодерністів не є тим „мертвим Богом”, про якого так полюбляють говорити в колах послідовників Ніцше. Філософія Бога, запропонована в межах конструктивного постмодернізму, виявляється не менш цікавою, ніж філософія Бога, розроблена екзистенціялізмом чи феноменологією, часом її навіть важко відрізнити від пропозицій двох останніх напрямів. Це заслуговує на особливу увагу, тим паче, що у витоках постмодернізму було заперечення принципів, важливих для християнства”.

„Спільним завданням усіх, хто на порозі третього тисячоліття хоче солідарно боронити культуру, є віднайдення універсальних вартостей, які б надавали сенсу інтелектуальним пошукам роду homo sapiens. Роздумуючи над роллю і статусом цих вартостей, людство за останні десятиріччя пережило „дитячу хворобу” постмодернізму, коли реконструкцією минулого, а часом навіть реконструкцію як таку вважали футуристичною панацеєю. Визволені з таких ілюзій, ми сьогодні можемо шукати нових інтелектуальних проєктів, у яких тривога про майбутнє єдналася б із належною оцінкою традиції, а болісний крик Ніцше доповнювали б раціональні аргументи Томи з Аквіну. У такій перспективі інтелектуальні пошуки нового обличчя Бога постмодерністів може стати частиною великого проєкту, про який говорить псалмопівець, що ненастанно шукає Божого обличчя (Пс. 27:8)”, — такими словами завершує свою працю архиєпископ Люблінський Юзеф Жицінський, Великий Канцлер Люблінського католицького університету, член Папської Ради з питань культури, Європейської Академії наук і мистецтв у Зальцбурґу та інших академій.

Замовляти книгу Архиєпископа Юзефа Жицінського „Бог постмодерністів” можна за адресою:
– м. Львів, 79011, вул. І.Свєнціцького, 17, видавництво
– e-mail: [email protected]
– тел./факс (0322) 409496