Час колядок

06.12.2010, 22:46
І в допомозі тим, хто хоче співом свої поклонитися Господові, стати спів-учасниками Великої Таїни Різдва, підхопивши від предків передання незаперечної правди, стануть книги Павла Дударя із серії «Перлини Різдвяного фольклору» та «Моє маленьке велике Різдво».

Цьогоріч сніги впали на країну на самому початку Різдвяного посту, освіжуючи, відновлюючи, надихаючи і охолоджуючи запал передсвяткової приземленої метушні. Сходинкою підготовки до зустрічі Новонародженого Богонемовляти є також свято Введення до храму Пресвятої Богородиці, починаючи з якого в церкві на святкових утренях упродовж понад місяця співаються ірмоси канона на Різдво Христове, засвідчуючи підготовку християн до свята Різдва. У народному ж побуті відображення цієї підготовки й очікування виражалося в тому, що саме зі свята Введення починали співати колядки. Наприклад, в репертуарі фольклорного ансамблю «Цвітень» є колядка, в назві якої прямо відбито цю прив’язку до церковного календаря:

Ой Введення-народження Божого сина
Породила Йсуса Христа Діва Марія.
Пташки, пташки, виноградки, винові гілки.
Возрадується й увесь мир, ще й малії дітки
І ми тому радуймося, веселімося
І Господу Ісусу Христу та й поклонімося

І в допомозі тим, хто хоче співом свої поклонитися Господові, стати спів-учасниками Великої Таїни Різдва, підхопивши від предків передання незаперечної правди, стануть книги Павла Дударя із серії «Перлини Різдвяного фольклору» та «Моє маленьке велике Різдво». Родзинка цих видань полягає в тому, що оформлені нотно на папері вінки різдвяних піснеспівів подано на супровідному аудіо-диску. Серед виконавців — і діти, і дорослі, і професіонали, і аматори. Наслуховуючи, наспівуючи колядки разом із ними упродовж Різдвяного посту, легше налаштовуватися і на необхідну християнинові підготовку і на належне святкування й прославлення Народження Господа Ісуса Христа.

Морозяних зимових вечорів в очікуванні чудесної предивної ночі над ліжечками маленьких українців зустрічаються і переплітаються різні сюжети. Андерсенівський (з фіналу «Снігової королеви») — «Герда почала шепотіти «Отче наш». Було так холодно, що кожен її віддих одразу ж перетворювався на густий туман. Туман усе густішав, і ось із нього почали вирізнятися маленькі світлі янголики. Доторкаючись до землі, вони перетворвалися на великих грізних ангелів» — зустрічає український народний — «Синєє небо розтворилося, много ангелів появилося» — і разом вони надихають на щиросерде славослів’я — «Радісно все є, разом співає ангельський собор. Яко з нами Бог!»