Д-р Мар’яна Левицька на прикладі історії Почаївського монастиря покаже, як теологію можна трансформувати в ідеологію

17 травня, 11:00
Суспільство
Д-р Мар’яна Левицька на прикладі історії Почаївського монастиря покаже, як теологію можна трансформувати в ідеологію - фото 1
Лекція "Свята Русь: поняття та релігійне мистецтво з політичним підтекстом" присвячена наслідкам політичних трансформацій українського релігійного мистецтва ХІХ ст., після примусової передачі святині українських греко-католиків, Почаївського монастиря, Російській Православній Церкві. Конференція відбудеться 19 травня (12:00 PM - 01:30 PM) в ZOOM.

"Почаївський монастир, який століттями існував як одне з найважливіших українських святинь (християн — православних, уніатських і навіть католицьких), є яскравим прикладом того, як теологію можна трансформувати в ідеологію. Ця лекція присвячена наслідкам політичних трансформацій українського релігійного мистецтва ХІХ ст., після примусової передачі святині українських уніатів Російській Православній Церкві. Поняття Святої Русі, вибудовуване протягом всієї російської імперської історії, є важливим для розуміння цього «сакрального простору». З’ясування зв’язків між релігією, політикою та мистецтвом розкриває один із механізмів поширення цього вчення, піднесеного до сакрального рівня.

У лекції прозвучить аналіз того, як релігійне мистецтво Почаєва стало візуальним інструментом реалізації концепції Святої Русі через аналіз архітектури Почаївського монастиря, ікон та декоративних артефактів, а також історичних документів та монастирського літопису. Можна стверджувати, що нова імперська влада узаконила своє правління не лише «за допомогою закону сили», а й «через силу традиції» (Едвард В. Саїд), торкаючись як історії, так і віри".

За інформацією Doaks, цей захід співорганізує Dumbarton Oaks у співпраці з North of Byzantium та Connected Central European Worlds, 1500-1700.