• Головна
  • Новини
  • Дерев’яні церкви України мають непогані шанси потрапити до Списку всесвітньої спадщини — експерти ЮНЕСКО...

Дерев’яні церкви України мають непогані шанси потрапити до Списку всесвітньої спадщини — експерти ЮНЕСКО

15.03.2010, 12:09
Дерев’яні церкви України мають непогані шанси потрапити до Списку всесвітньої спадщини — експерти ЮНЕСКО - фото 1

Минулого тижня у Львові з метою оцінки стану збереження історичної спадщини місто відвідали експерт Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки i культури (ЮНЕСКО) Петер Штрассер та експерт Міжнародної ради з питань пам’яток та визначних місць (ІКОМОС) Ганс Каспарі.

Експерти_ЮНЕСКО.jpgЛЬВІВ— Минулого тижня у Львові з метою оцінки стану збереження історичної спадщини місто відвідали експерт Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки i культури (ЮНЕСКО) Петер Штрассер та експерт Міжнародної ради з питань пам’яток та визначних місць (ІКОМОС) Ганс Каспарі. Попри те, що є багато недоліків, на які звернули увагу експерти, загалом вонм констатували, що про виключення Львова зі списку спадщини ЮНЕСКО йтися не може. Львів залишається у списку.

Серед позитивів, які відзначили експерти, — те, що центр міста стає більш доступним, відкритим для людей, зокрема через те, що автомобільний транспорт трошки відділився від центру; це також проект міської влади спільно з GTZ – реставрація старих брам.

 « Є покращення щодо того, як саме може міська адміністрація врегульовувати певні питання, зокрема з інвесторами. З’являються рамки організаційної роботи і співпраці. Вони вже помітні», — зазначив Петер Штрассер.

Також серед позитивів, як зазначають експерти, – демонтаж металевих веж навколо Святоюрської гори — з 4-ох вежна сьогодні залишилася 1.

Чумою, говорячи про негативні моменти, експерти назвали заміну дерев’яних вікон на будівлях в центрі міста на пластикові. «Це чума, це хвороба. Третину вікон замінено. Таким чином ми втрачаємо велику частину історії... Коли їх знімають, руйнується частина історичної цінності. Руйнується сприйняття фасаду, а відтак - усієї вулиці», — наголосив Ганс Каспарі.

Не сподоболися експертам і будівельні роботи на розі вул. Сербської-Староєврейська, йдеться про готель, розташований там. Турбують їх і підвали та їх збереження, наголошують на потребі проведення фіксації їхнього стану.

Серед порад експертів — створити у Львові раду експертів зі збереження історико-архітектурної спадщини. «Це буде дуже правильний вчинок, якщо Львів покличе фахівців для надання не фінансової, а власне фахової допомоги для збереження історико-архітектурної спадщини. Не знаю, як в інших країнах, але в Німеччині всі міста, які внесені до списку спадщини ЮНЕСКО, мають такі ради. Рішення міського керівництва стануть досконалішими, якщо перед тим обговорити їх в колі фахівців», — зазначив Ганс Каспарі.

Експерти у коментарі для Zaxid.net, заголом позитивно відгукнулися на можливість збільшити Список ЮНЕСКО пам’ятками з України.

"Україна – дуже велика територія, друга в Європі після Росії. Вона має лише три зони, внесені до списку спадщини ЮНЕСКО. А от в Німеччині, наприклад, таких зон є 33. Це диспропорція, яку треба усунути. Гадаю, вдасться поспілкуватися з представниками, які координують внесення нових об’єктів до списку ЮНЕСКО", — відзначив Ганс Каспарі.

Зокрема експерти вважають, що великі шанси потрапити у Список мають дерев’яні церкви України. «Це стосується спільної заявки на включення дерев’яних церков України і Польщі до списку спадщини ЮНЕСКО. Зараз дедалі рідше країни разом подають такі заявки. Кілька років тому Румунія і Словаччина теж внесли свої сакральні дерев’яні об’єкти до спадщини ЮНЕСКО. Утримання і догляд за такими церквами стає щораз важливішим. Надіюся, у майбутньому виникне співпраця, яка виходитиме у цьому напрямі за межі держав», — додав Ганс Каспарі.

На сьогодні до Списку ЮНЕСКО внесені такі українські пам’ятки: Софія Київська, Києво-Печерська лавра, Львів (історичний центр міста)та культурний ландшафт у Карпатах.