• Головна
  • Новини
  • Дводенні переговори між Сербською Православною Церквою та владою Чорногорії виявилися безрезультатними...

Дводенні переговори між Сербською Православною Церквою та владою Чорногорії виявилися безрезультатними

22.07.2020, 13:54
Дводенні перемовини між Сербською Православною Церквою та чорногорським урядом з приводу врегулювання конфлікту навколо закону про свободу віросповідання завершилися безрезультатно.

Про це повідомляє Укрінформ з плсиланням на чорногорський портал Vijesti.

Дводенні переговори між Сербською Православною Церквою та владою Чорногорії виявилися безрезультатними - фото 53921

 

«Після вчорашніх переговорів діалог між представниками сторін продовжився сьогодні (у вівторок – ред.), проте без жодних результатів. Уряд Чорногорії та Митрополія чорногорсько-приморської СПЦ не підписали жодних домовленостей», - йдеться в повідомленні.

Переговори щодо закону про свободу віросповідання та правовий статус релігійних громад тривали на експертному рівні в столиці країни – Подгориці.

Після завершення цієї зустрічі представники сторін прокоментували її невдалі підсумки.

Так, прем’єр-міністр Чорногорії Душко Маркович заявив, що «переговори між правовими експертами уряду та Митрополії чорногорсько-приморської закінчилися без результатів усупереч численним поступкам з боку влади». І додав, що метою уряду є ліквідувати поділи та незгоди в православному середовищі країни.

А Єпископська рада СПЦ в Чорногорії зі свого боку наголосила, що діалог слугував виключно для «політичного маркетингу» уряду.

Довідка РІСУ:

27 грудня 2019 року Чорногорський парламент ухвалив закон про свободу віросповідання, який спрямований на зменшення впливу Сербської Церкви в Чорногорії і передбачає націоналізацію храмів, зведених до 1918 року.

Новий чорногорський закон, проти якого протестує Сербська Церква, серед іншого, визначає, що релігійні організації муситимуть доводити своє право на майно, яким вони володіли до 1918 року, інакше воно переходить у власність держави. Саме в період із 1918 до 1920 років була ліквідована автокефальна Чорногорська Православна Церква, що існувала доти, але була поглинена Сербською Православною Церквою; таким чином, СПЦ не зможе довести своє право на майно, що належало до того року ЧПЦ.

У країні почалися масові протести на підтримку Сербської Церкви, а на мітингу в Косово навіть помітили куратора з ГРУ РФ. В інформаційному полі Росія підтримує Сербську Церкву, а прагнення чорногорців мати власну Церкву пояснює “агресивним націоналізмом”.

Президент Чорногорії Джуканович звинуватив Сербську Церкву у підтримці ідеї Великої Сербії, тобто сепаратизмі: “Вони вважають, що Чорногорія була створена помилково”.

В середині січня президент Сербії Александар Вучич зі свого боку заявив про “безправне становище” сербів у Чорногорії та необхідність їх захищати.

З того часу в Чорногорії регулярно відбуваються масові протестні хресні ходи (літії), які організовує Сербська Православна Церква.

В акціях протесту з боку СПЦ в Чорногорії проти влади, яка підтримує новий закон про свободу релігії, неодноразово брав участь і Предстоятель УПЦ МП Митрополит Онуфрій.

Посольство України в Чорногорії наголошувало, що Митрополит Онуфрій як єрарх Російської Православної Церкви не уповноважений висловлювати думку від імені більшості православних України і Православної Церкви України, а, коментуючи внутрішні справи Чорногорії, «завдає шкоду дружнім відносинам українського й чорногорського народу».

Чорногорія намагається отримати Томос про автокефалію для своєї Церкви за прикладом України.

Останнім часом Чорногорська Православна Церква була відновлена, але наразі вона перебуває в неканонічному статусі, не визнана світовим православ’ям. Її вірянами вважає себе близько третини православних чорногорців; близько двох третин далі залічує себе до вірян Сербської Православної Церкви.