Глава УГКЦ назвав Голодомор в Україні 1932-1933 років «випробовуванням найдешевшої в світі зброї масового знищення»
Український народ і весь цивілізований світ досі очікують на достеменне вивчення геноциду українців у 1932-1933 роках ХХ ст. і розвінчання міфів про нього. Про це заявив Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви Патріарх Святослав (Шевчук) у Нью-Йорку, де перебуває з душпастирським візитом.
Український народ і весь цивілізований світ досі очікують на достеменне вивчення геноциду українців у 1932-1933 роках ХХ ст. і розвінчання міфів про нього. Про це заявив Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви Патріарх Святослав (Шевчук) у Нью-Йорку, де перебуває з душпастирським візитом.
Він наголосив, що події 1932-1933 років є ще досить маловідомими. На думку Патріарха, ще не всі в Україні мають відвагу говорити про них правду. Часто ці події замовчуються з ідеологічних чи навіть опортуністичних причин.
Він вважає великим позитивом те, що сьогодні принаймні ніхто не може заперечити того, що Україна – житниця Європи, пережила не один голод. «Це лихо з різних причин пронеслося землями України в 1921-1923, 1932-1933 та 1945-1946 роках. Однак найбільш жахливим і штучно викликаним голодом, якого, на щастя, ніколи не зазнали інші народи колишнього Радянського Союзу, був великий голод 1932-1933 років. Навіть сьогодні нам досить важко назвати точну цифру жертв цього злочину. Останні дослідження кажуть, що за один рік померло щонайменше чотири мільйони людей», – наголошує Блаженніший Святослав.
Глава УГКЦ нагадав, що цей штучний голод, викликаний в один із найбільш урожайних років на українських чорноземах, був ретельно спланований урядом Радянського Союзу. На думку Предстоятеля Церкви, це було випробовування «найдешевшої в світі зброї масового знищення».
Патріарх Святослав посилаючись на досвід очевидців, вважає, що голод ще гірший за концтабори. «Одна жінка, яка пережила цей голод у дитинстві, а потім була в’язнем Аушвіцу, порівнюючи ці дві тортури, стверджувала: голод є чимось набагато страшнішим від концентраційного табору, бо навіть у концтаборі давали щось їсти. Усі ті, що дивом вижили під час Голодомору одноголосно стверджують, що голод є чимось страшнішим навіть за війну, оскільки на війні хтось усе-таки може врятуватися, а від такого штучного винищення спасіння практично не було», – каже Глава Церкви.
Як наголосив першоєрарх, український Голодомор декому хотілося приховати на незнаних сторінках історії, однак цей біль, який пережив український народ, зачепив такі глибокі підвалини всього людства, що його рани вийшли далеко на межі лише однієї нації.
Блаженніший Святослав дотримується думки, що голод не лише нищить тіло, а й «глибоко вражає людську душу, зароджує в ній страх, що паралізує волю для спротиву тій ідеології, яка забирає свободу, і цей страх передається із покоління в покоління. Ці рани можна зцілити лише за допомогою пам’яті». Ось чому, на його переконання, пам’ятати про ці події є важливим не лише для того, аби зцілити рани минулого, а й щоб запобігти повторенню подібних злочинів у майбутньому.
Сам тому, як вважає він, сьогоднішній акт пам’яті українського Голодомору дуже важливий не лише для українців у Сполучених Штатах та в Україні, а й для всіх людей доброї волі світу: «Пам’ятаючи українську трагедію штучного голоду, ми насамперед хочемо зцілити нашу пам’ять, загоїти рани, котрі нам ще досі завдають болю і кровоточать».
Водночас Блаженніший Святослав наголосив, що пам’ятаючи про український геноцид, «ми не шукаємо собі ворогів, на котрих би хотіли вилити наш біль і з ними поквитатися. Ми є християнським народом. До цієї пам’яті нас закликає християнське сумління, яке цим хоче проголосити всьому світові правду про ці події і саме через правду запобігти новим злочином проти людства будь-якої ідеології: чи то комуністичної, чи то ідеології гендеру і секуляризму, чи будь-якої іншої», – завершив Глава Церкви.
Панахида за жертв Голодомору 1932-1933 років відбулася 19 листопада у катедральному соборі Святого Патрика в Нью Йорку. У Богослужінні брали участь: Архиєпископ Стефан (Сорока), Митрополит Філадельфійський, Владика Павло (Хомницький), Єпарх Стемфордський, Владика Василь (Лостен), єпископ-емерит Стемфордської єпархії, Архиєпископ Антоній та Владика Даниїл, єпископи УПЦ в Америці, численне духовенство Української Греко-Католицької та Православної Церков. Вшанувати пам’ять жертв Голодомору та помолитися разом із Патріархом Святославом прибули понад дві тисячі вірних. Про це інформує Департамент інформації УГКЦ.