"Гніздо русского міра". Як з Лаври виселяють Московський патріархат

15.03.2023, 14:33
Настоятеля Павла та очільника УПЦ МП Онуфрія просять "на вихід" з лаври - фото 1
Настоятеля Павла та очільника УПЦ МП Онуфрія просять "на вихід" з лаври
Джерело фото: колаж – Дарина Дмитренко/LIGA.net
Як Зеленський "виганятиме" УПЦ МП з Києво-Печерської лаври та чому передача монастиря ПЦУ може мати ризики

Джерело: LIGA.net

Юрій Смірнов

Українська православна церква Московського патріархату має залишити територію Києво-Печерської лаври до 29 березня. Керівництво УПЦ МП дало зрозуміти, що робити цього не збирається, і погрожує "апокаліпсисом". Водночас, за даними LIGA.net, влада натякає ченцям, що існує сценарій, за якого вони зможуть залишитись в лаврі.

Що буде з Києво-Печерською лаврою, яка православна святиня наступна в черзі на "виселення" МП та чому передача лаври Православній церкві України може бути складною ідеєю: LIGA.net поговорила з релігієзнавцями, представниками влади та спецслужб.

"ПРО ПОРУШЕННЯ ВСІ ЗНАЛИ РОКАМИ"

Свято-Успенський монастир УПЦ МП має звільнити територію Києво-Печерської лаври до 29 березня. 10 березня заповідник "Києво-Печерська лавра" попередив, що договір з монастирем від 2013 року про безоплатне користування будівлями та територією Лаври розривається.

Азаров і голова РПЦ Кіріл (Гундяєв) у Києво-Печерській лаврі, 2013 - фото 110439
Азаров і голова РПЦ Кіріл (Гундяєв) у Києво-Печерській лаврі, 2013
Джерело фото: РПЦ

ДОВІДКА. 19 липня 2013 року уряд втікача Миколи Азарова передав УПЦ МП "комплекс будівель і споруд" лаври. Йдеться про 79 об'єктів, розташованих у Нижній лаврі, зокрема: Хрестовоздвиженська та Аннозачатіївська церкви, знамениті лаврські печери, семінарія, духовна академія, синодальні відділи та офіційна резиденція предстоятеля церкви митрополита Онуфрія.

Ні постанова уряду, ні договір не містили строку дії. І це заклало міну уповільненої дії, вважає релігієзнавець Андрій Смирнов: "Зазвичай передають на 49 років, а тут був зроблений виняток".

Водночас пункт 8.1 договору передбачав можливість для держави розірвати його дію в односторонньому порядку через неналежне утримання, незаконне будівництво та інші порушення. Чим держава і скористалась. Міжвідомча робоча група, утворена на виконання рішення РНБО в грудні 2022 року, встановила порушення монастирем договору.

Зокрема, Державна аудиторська служба виявила 36 незаконних новобудов на території лаври. Усі вони є комерційними та господарськими приміщеннями (тобто не мають прямого відношення до чернечого життя/побуту), повідомляє LB.ua. Співрозмовник LIGA.net в міжвідомчій групи підтвердив аутентичність висновку аудитслужби.

Новозбудовані приміщення на території Києво-Печерської лаври - фото 110442
Новозбудовані приміщення на території Києво-Печерської лаври
Джерело фото: Радіо Свобода

Насправді про численні порушення було відомо давно.

"Будь-який гід в екскурсіях по лаврі міг без проблем показати, що перебудували, а що знищили, – каже LIGA.net член міжвідомчої групи та голова парламентського комітету з питань гуманітарної політики Микита Потураєв (Слуга народу). – Роками всі знали, що УПЦ здійснює там абсолютно незаконні дії, але нічого не робилося, тому що ще не було політичної волі і бажання йти на конфлікт".

ОПЕРАЦІЯ "ВИГНАННЯ"

На конфлікт, схоже, готові йти і в УПЦ МП. Керівник інформаційно-просвітницького відділу митрополит Климент заявив LIGA.net, що попередження Мінкульту, – ультиматум і не містить "юридичних обґрунтувань". "Як ми можемо піти? Ми відповідальні за це надбання, це культурне надбання, яке ми зберігали десятиліттями. А тепер ми маємо на поталу тим, хто руйнував, його залишити?" – сказав він.

Намісник Свято-Успенського монастиря УПЦ МП, митрополит Павло заявив, що має намір "до останнього відстоювати свої права", не планує виселятись, а "апокаліпсис починається з України".

Намісник лаври Павло - фото 110440
Намісник лаври Павло
Джерело фото: скриншот відео

(Само)усунення Павла може запобігти конфліктам навколо лаври, каже LIGA.net релігієзнавець Смирнов. Держава, на його думку, намагається добитися звільнення Павла з посади намісника лаври, чого не спромігся зробити синод УПЦ МП попри очевидні натяки з боку державі у вигляді персональних санкцій проти Павла та обшуків у лаврі.

На це прямо натякнув і міністр культури Олександр Ткаченко. За його словами, ченці можуть залишитися у приміщеннях Києво-Печерської лаври, проте у якому форматі – це вже вирішиться згодом: "Монаше життя повинно продовжуватись... Принципово ситуація зміниться, коли підсанкційні особи покинуть територію лаври".

Він конкретизував: якщо хтось має виїжджати, то це "очільники, які вели незаконне будівництво на території об'єкта ЮНЕСКО впродовж багатьох років: митрополити Павло, Антоній, Синодальне управління, адміністрація".

Деякі ієрархи УПЦ навіть просили Павла піти з посади намісника лаври і попереджали, що держава на цей раз налаштована серйозно, каже LIGA.net священник дніпропетровської єпархії УПЦ Андрій Пінчук.

"Не скажу, що хтось із нас радіє подіям навколо лаври, але це прогнозована реакція держави на безглуздя, яке твориться на "верхньому поверсі" нашої церкви", – переконаний Пінчук.

На його думку, усунення відверто "проросійських" діячів УПЦ, таких як Павло і керуючого справами УПЦ митрополита Антонія Паканича, зберегло би принаймні частину лаври за УПЦ МП. "ПЦУ могла бути в одній частині [лаври], УПЦ – в іншій. Але такого тотального виселення не було б. УПЦ просто не пішла на контакт з владою", – вважає Пінчук.

Релігієзнавець Дмитро Горєвой не вірить, що УПЦ МП піде на діалог.

"Вони роками говорили, що не можна йти на діалог з розкольниками, тому зараз вони не можуть розвернутися на 180 градусів, – каже Горєвой у коментарі LIGA.net. – Вони в патовій ситуації, де буквально кожен наступний крок гірший за попередній".


Наразі влада пройшла етап "схиляння до переговорів", і питання стоїть в площині "зруйнування гнізда русского міра", каже LIGA.net релігієзнавець Олександр Солдатов.

Після початку великої війни керівництво УПЦ МП припустилося, на його думку, низки системних помилок (наприклад, спроби приховати нову редакцію статуту церкви, видавши її за "розрив з Москвою").

Одночасно було виявлено масові випадки колаборантства частини ієрархів та кліриків УПЦ МП, особливо у зоні воєнних дій. "Очевидно, що в Офісі президента почали розглядати цю церковну структуру як явну "п'яту колону" з усіма наслідками", – вважає Солдатов.

Глава РПЦ Кіріл (Гундяєв) і владика Павел - фото 110441
Глава РПЦ Кіріл (Гундяєв) і владика Павел

 

Ключове завдання влади – забезпечити спокійне виконання рішення по лаврі і не дати шансів створити картинку для пропагандистів РФ.

Потураєв сподівається, що майно Нижньої лаври буде передано в обумовлений строк. Якщо цього не станеться – є судові інстанції: "І якщо доведеться, будуть звернення до правоохоронних органів".

"Росіяни точно спробують використати всі канали впливу, які в них ще залишились. Тому дуже важливо, щоб не було жодних зіткнень і насильства", – пояснює народний депутат.

Детальних планів, як саме влада планує забезпечити мирну передачу майна лаври, ніхто не розкриває. Співрозмовник LIGA.net в українських спецслужбах прогнозує повторення січневого сценарію, коли правоохоронці забезпечили перше богослужіння Православної церкви України у Верхній Києво-Печерській лаврі на Різдво.

ЩО РОБИТИ З ЧЕНЦЯМИ І КОМУ ПЕРЕДАТИ ЛАВРУ

На території лаври проживають близько 200 ченців УПЦ МП.

"Не варто всіх без винятку ченців записувати в проросійскі діячі, – каже LIGA.net Горєвой. – Я, наприклад, знаю людей, які ненавидять Кіріла і воюють на фронті, але Онуфрій для них – це духовний лідер. У таких людей дуже специфічний світогляд, такий консервативний".


Більшість ченців мають проукраїнську позицію, переконує LIGA.net доктор філософських наук, архімандрит Кирило (Говорун). Але поки що Православна церква України не є для них опцією для переходу: "Але і на Москву ці ченці точно не працюватимуть".

"До цього українське законодавство щодо церков орієнтувалося на громади. Вони самі повинні були визначати, до якої юрисдикції їм належати, – пояснює Говорун. – У розв'язанні лаврського питання ми маємо залишитись у річищі цієї самої логіки й дати можливість самій громаді ченців визначитися, з ким вони хочуть бути".

Мирне співіснування чернечих громад УПЦ і ПЦУ на території лаври могло б стати гарним консенсусним рішенням, вважає архімандрит.

"Фактично у пропозиції йдеться про почергове служіння кліриків ПЦУ та УПЦ МП у лаврі та про її переустанову на "конфедеративних" засадах: як співдружності чернечих громад різних юридичних осіб", – роз'яснює Солдатов.


Він також вважає, що "благочестивих і законослухняних" ченців чіпати не варто. Дії ченців, які займаються політикою та пропагандою "русского міра", потрібно розглядати через призму чинного законодавства.

Потураєв має надію, що частина ченців перейде до ПЦУ. "Але не треба вважати, що в нас утвориться велика група ченців-безхатченків, – запевняє нардеп. – У УПЦ достатньо монастирів для розміщення ченців".

У УПЦ багато монастирів у столиці та на Київщині, тому історії про ченців-безхатченків є казками, підтверджує священник УПЦ Пінчук.

Перехід більшості з лаври до ПЦУ є найоптимальнішим сценарієм, переконаний Смирнов. Тоді ченці змогли б обрати собі ігумена (настоятеля). Адже зараз ігумени призначаються синодами (як в УПЦ, так і в ПЦУ), а це є, за словами Смирнова, багатовіковою російською традицією.

Ще один сценарій – відновлення ставропігії Вселенського патріарха. До 1688 року Києво-Печерська лавра перебувала в прямому підпорядкування Константинопольського патріарха, а потім була анексована Московським патріархом. Зараз, наприклад, Андріївська церква є ставропігією Вселенського патріархата. Тому, якщо Лавра буде передана в користування структурам Варфоломія, це заохотить лаврських ченців переходити під цю ставропігію, вважає Смирнов.

У команді президента – іншої думки. "Ми звикли перекладати відповідальність за лавру на когось. Насправді, весь це комплекс – це відповідальність держави, – вважає Потураєв. – Хто там вестиме богослужіння, і чи будуть там взагалі монастирі, це окреме запитання".

"Якщо ми говоримо про святині – я проти монополії", – каже Потураєв.


Ще один член міжвідомчої групи з питання УПЦ МП на умовах анонімності пояснює LIGA.net логіку Потураєва на прикладі Почаївської Успенської лаври на Тернопільщині: "Її теж треба повертати. Але найменше, що ми хочемо, – це щоб зараз на радість москалям зчепилися дві наші церкви – ПЦУ і УГКЦ. А передумови для цього є".

ДОВІДКА. Українська греко-католицька церква відкрито хоче отримати право проводити богослужіння у Почаївській Лаврі, яка перебуває в оренді у УПЦ МП. Такі ж плани і у ПЦУ.

Тому, на думку співрозмовника, держава має стати арбітром в питанні таких святинь, як Києво-Печерська та Почаївська лаври.

Такий варіант юридично є можливим, вважає архімандрит Кирило (Говорун). Але треба враховувати політичний аспект.

"Звісно, є запит суспільства на максимальне згущення впливу ПЦУ. Але треба дивитись, щоб цей запит не перейшов у збільшення конфліктів на релігійному фоні, – пояснює Говорун. – Бо кожна з українських церков сприймає цю ситуацію як можливість закріплення за собою нових територій, а не як можливість для діалогу".


Ще одним очевидним сценарієм для влади могло стали ухвалення законопроєкту про заборону зв'язків УПЦ МП з країною-агресором – Росією, але, за словами Потураєва, Верховній Раді досі не вистачає для цього сміливості. Нардеп це пояснює "довоєнним складом".

"Якщо у Верховної Ради немає такої спроможності, – закінчує Микита Потураєв думку, – тоді навіщо вона взагалі працює?"