На Львівщині унікальну церкву повернуть до життя

04 лютого, 12:30
На Львівщині унікальну церкву повернуть до життя - фото 1
Церква Чесного Хреста у Дрогобичі, яка була закрита понад 50 років, має шанс повернутися на туристичну і сакральну мапу Львова. Вона є пам'яткою архітектури національного значення. Храм розташований на території міської пожежної частини і є включеним у програму “Велике будівництво”.

Комісія Культурної спадщини і туризму разом із Департаментом архітектури та містобудування ЛОДА 15 січня оцінили стан робіт, які там сьогодні проводять.

Спочатку храм був парафіяльною церквою солеварів, а правив у ньому о. Василь Глібкевич, який малював чудотворні ікони.

На Львівщині унікальну церкву повернуть до життя - фото 66234

 

У документах вперше згадується храм ще у 1496 році, проте подальша доля була сумною – вже через три роки під час татарського нападу на місто храм згорів.

Точної дати побудови нової церкви немає, проте у ранніх реєстрах йдеться про 1661 рік. Пізніше на бантині нефа знайшли напис, який свідчить, що офіційною датою побудови є 1613 рік.

Воздвиженська церква має особливість, якої немає більше у жодній галицькій церкві, а саме розписи у вівтарній частині, стверджують фахівці.

На Львівщині унікальну церкву повернуть до життя - фото 66235

 

Радянські часи не були щасливими для пам’ятки, у 1961 її закрили. А у 1970-1971 храм реставрували і остаточно перетворили у музей.

І хоч церква Воздвиження Чесного Хреста останні 50 років так і залишається туристичним об'єктом, майже увесь час вона закрита в очікуванні на реставрацію.

"Тут варто зазначити, що інтер'єр церкви настільки унікальний і вражаючий, що підхід до будь-яких робіт має бути хірургічним, щоб зберегти її чар, дух і автентичність. З цим погодилися всі члени комісії та учасники виїзного засідання", - зазначив голова Комісії культурної падщини і туризму Іван Щурко.

Департамент архітектури та містобудування ЛОДА сформував новий перелік пам'яток архітектури Львівщини, які пропонує внести у загальнодержавний список на реставрацію. У нього увійшли 24 об'єкти. Серед них і церква Воздвиження Чесного Хреста.

Однак заступник голови Львівської обласної ради Юрій Холод заявив, що для того, аби пам'ятки мали шанс на реставрацію, має бути зібрана документація, але цього наразі не зроблено. Слова чиновника цитує Znaj.ua.

"Об'єкти, які запропоновані до конкурсу досі не передані з балансу неіснуючого вже відділу на баланс нового управління. На жоден з них, відповідно, не зроблено витягу з держреєстру речових прав на нерухоме майно, бо наших пам'яток там просто нема", - написав він.

Більше про архітектурні перлини одного з найстаріших історичних міст Галичини читайте у статті "Дрогобич: Місто-музей сакральної архітектури".