На розгляд ВРУ подано законопроект про передачу ПЦУ Києво-Печерської та Почаївської лавр

10 вересня, 10:35
Держава
На розгляд ВРУ подано законопроект про передачу ПЦУ Києво-Печерської та Почаївської лавр - фото 1
До Верховної Ради України подано постанову про звернення ВР до Кабміну щодо передачі у безоплатне користування комплексів споруд Почаївської Успенської лаври та Києво-Печерської лаври Православній Церкві України (ПЦУ).

Відповідний законопроект №8012 8 вересня зареєстрував депутат від «Слуги народу» Андрій Богданець.

Проект постанови передбачає:

  • Звернутися до Кабміну з вимогою вирішити питання передачі у безоплатне користування комплексів споруд Почаївської Успенської лаври та Києво-Печерської Лаври Православної Церкви України.
  • Кабінету міністрів України потрібно буде у тримісячний термін поінформувати Верховну Раду України про виконання цієї ухвали.

У записці пояснення до законопроекту сказано, що протягом багатьох років провідні українські духовні та історичні святині – Почаївська Успенська та Києво-Печерська лаври – монопольно використовуються Московським Патріархатом через УПЦ, яка, незважаючи на зміни в статуті УПЦ, залишається частиною Російської Православної Церкви ( РПЦ).

Автор проекту стверджує, що РФ на війні просуває пропаганду та «кремлівські наративи» серед парафіян УПЦ МП, що розглядається ним як участь Церкви в інформаційній діяльності та співпраці з країною-агресором.

У ч. 3 ст. 17 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» сказано: «Культові будівлі та майно, що є державною власністю, можуть передаватися у почергове користування двом чи більше релігійним громадам за їхньою взаємною згодою. За відсутності такої згоди державний орган визначає порядок користування культовим будинком та майном шляхом укладання з кожною спільнотою окремого договору».

У пояснювальній записці сказано, що у відкритих джерелах міститься лист Митрополита УПЦ МП Онуфрія, в якому він заборонив своїм священикам здійснювати почергові богослужіння.

Текст із відповідною вказівкою він видав в одному із внутрішньоцерковних документів – «Інформаційний лист про правову позицію під час розгляду питань почергового використання культових споруд», що вкотре підтверджує монополію УПЦ МП щодо використання релігійних споруд.

У зв'язку з цим, а також з метою захисту нацбезпеки та запобігання проявам інформаційної пропаганди автор постанови пропонує на законодавчому рівні врегулювати питання передачі лавр Православній Церкві України (ПЦУ).