На Вінничині в одному селі 3 історичні пам’ятки, серед яких церква і синагога, потребують термінової реставрації

09.09.2020, 14:40
Культура
На Вінничині в одному селі 3 історичні пам’ятки, серед яких церква і синагога, потребують термінової реставрації - фото 1
Старовинний млин, православна церква, синагога, а ще фортеця, від якої майже нічого не залишилося. І все ці історичні пам'ятки розташовані на території одного села Озаринці, що в Могилів-Подільському районі на Вінниччині.

За інформацією порталу Landmarks.in.ua, у 1657 році у західній частині села звели фортецю, що мала захищати його від турецьких набігів. Майже ровесником фортеці є млин, побудований на початку XVIII століття. На відміну від оборонної споруди, від якої сьогодні майже нічого не залишилося, він зберігся практично повністю.

Ще одна напівзруйнована історична пам'ятка, що знаходитсься в Озаринцях, – Свято-Успенська церква. Її звели у 1910 році як допоміжну для церкви Різдва Пресвятої Богородиці, що знаходиться поруч та не могла вмістити усіх вірян.

Так само, як і церква, сьогодні потребує відновлення й будівля синагоги, що датується XVIII століттям. Загалом на початку XX в Озаринцях діяли три синагоги. Але інші дві до наших часів не збереглися.

На Вінничині в одному селі 3 історичні пам’ятки, серед яких церква і синагога, потребують термінової реставрації - фото 58309

 

Як розповіла Vlasno.info озаринецька голова Тетяна Козлан, представники єврейської спільноти, які приїздять до села, будівлею синагоги цікавляться, але якихось пропозицій щодо її відновлення від них не надходило. Так само не надходять пропозиції і щодо реставрації церкви та млина. А самостійно профінансувати ці роботи громада на сьогодні неспроможна, хоча плани такі є.

" Були б кошти, питань би не виникло, щоб хоча б далі не запустити (руйнацію – авт.), хоча б утримувати, а якби була можливість, то й відновлювати. Можливо, із часом зрушення і будуть, а зараз не можемо спонсорів залучити, бо дуже складний цей рік, – каже Тетяна Козлан.

За її словами, сьогодні церква, синагога та млин знаходяться у більш-менш нормальному стані: Вони не зруйновані, вони в такому стані давно. Ніхто ніякої шкоди не робить, ніхто звідти нічого не носить. Не скажу, що йде якась руйнація. Все стабільно.