Наші церкви підкорили Європу

25.09.2010, 00:50
Львів’янин вперше серед українців виборов престижну європейську наукову нагороду

Львів’янин вперше серед українців виборов престижну європейську наукову нагороду

Львів’янин Андрій Кутний здобув перемогу в номінації «Наукові дослідження» від Європейської співдружності та Europa Nostra - за дослідження дерев’яних церков Західної України. Описані у книзі науковця церкви були рекомендовані як кандидати до списку світової спадщини ЮНЕСКО від України. Це церква Святого Юра в Дрогобичі (1657 р.), церква Святої Трійці у Жовкві (1720 р.), церква Святого Духа в c. Потеличах Жовківського району (1502 р.), церква Святого Духа у Рогатині (1490 р.) тощо.

Дослідженням українських церков Андрій Кутний почав займатися ще зі студентської лави, коли написав на цю тему магістерську роботу. Закінчив Львівську політехніку, від 2006 року працює у Німеччині. Доктор архітектури, доцент архітектурного факультету Технічного університету Мюнхена. Робота з дослідження українських дерев’яних церков тривала три роки. На кожен об’єкт витрачав до трьох місяців. Науковець проводив детальний деформаційний обмір церков за допомогою лазерної техніки, повну фотофіксацію об’єкта, документацію стінних розписів та усіх зображень. З кожної церкви брали пробу деревини, з якої визначали її вік методом дендрохронології (вимірювали відстані між кільцями).

Ця наукова робота отримала відзнаку Європейської співдружності і Europa Nostra. У номінації «Наукові дослідження» відібрали тільки чотирьох переможців - зі 140 учасників з 29 країн. «Хоча я українець, та представляв на конкурсі Німеччину, бо подаватись можна було не від держави, а від інституції, в якій працюєш», - пояснює Андрій Кутний.

Сьогодні в Україні близько півтори тисячі дерев’яних церков – унікальних пам’яток архітектури минулих століть. Дерево - нетривкий матеріал, і те, що побудовані 400-500 років тому церкви збереглися до наших днів, робить їх безцінними. Крім історичної, вони представляють також архітектурну і культурну цінність, викликаючи інтерес туристів і прочан. За кількістю таких споруд з Україною може зрівнятися тільки Румунія, на решті території Європі їх одиниці. Але через неувагу держави кожен рік на п’ять-шість унікальних церков у країні стає менше.

Ірина ЧУЛІВСЬКА

"Високий замок", 23 вересня 2010 року