306 року за наказом римського імператора за віру в Ісуса Христа і відкрите проповідування Його науки був замучений Димитрій Солунський.
Димитрій мав те, чого завжди прагнуть, особливо молоді, – багатство, владу і славу. Та, пізнавши науку Христа, зрозумів, що все це є нічим перед вічністю. Тільки в Бога є справжнє багатство, тільки в Нього вся повнота влади і тільки Йому належить вся слава. Ось кому потрібно служити всім своїм життям до кінця, навіть до мученицької смерті. Йому і віддав себе Димитрій, і за це був визнаний Церквою святим великомучеником.
Цікаво, що грецьке слово «мартіс», яке буквально перекладається як «свідок», у нас перекладене словом «мученик». Очевидно, що мученицька смерть за віру в Ісуса Христа має глибокий смисл і вищу цінність як свідчення віри, яке своєю чергою було найкращою проповіддю. Тому дуже часто, бачивши таке свідчення віри, мучителі й кати переходили на бік мучеників, і їх також карали смертю. Проте кров мучеників була найкращим і найздоровішим насінням, яке принесло найбільше плодів, тобто найбільше число святих.
А яке сьогодні свідчення віри світу несемо ми, християни? Церкви, сповідуючи віру в Христа, проповідуючи Його одну науку, й далі поділені. На Заході матеріальне давно вже перемогло духовне. А хіба в нас не йде до того ж? Початок 90-х років минулого століття – це вибух, ейфорія духовного піднесення, який пройшов під знаком відродження закритих храмів, монастирів, духовних шкіл і особливо посвячення могил. Початок третього тисячоліття проходить під знаком посвячення новозбудованих храмів. А далі... Хто чи що будитиме нас від духовного сну?
Святі отці і вчителі Церкви вчили, що найкраща, найдієвіша проповідь науки Христа не словом, а свідченням своїм праведним життям. Чи наші урядовці всіх рівнів свідчать свою віру в Христа праведним життям? Дехто з них два-три рази на рік – на Різдво чи на Великдень, і щоб це обов’язково було показано по телебаченню, благоговійно ставлять свічку і навіть хрестяться! А хто з них відвідує храми, а це обов’язок кожного християнина – бути на Богослужінні. І не в Бога, а в таких урядовців церковнослужителі часто шукають захисту. Чи це не абсурд? Часом їм навіть вручають церковні нагороди...
«Покажи свою віру від своїх діл», – каже апостол, тобто від свого праведного життя. Кожен християнин зобов’язаний своїм праведним життям свідчити світові свою віру. Бо ж багато проконсулів було в Римській імперії, та хто з них набув більше багатство за св. Димитрія? Кого з них більше вшановують за нього? Він і сьогодні є прикладом мужності й геройства воїна Христового і нас спонукає свідчити свою віру Господу так, як і він.
Святий великомученику Димитріє! Моли Бога за нас!