Операція "Колаборація"

25 вересня, 21:00
Операція "Колаборація" - фото 1
22 вересня 2023 року численні телеграм-канали та медіа-персони УПЦ опублікували відео інтерв'ю адвоката митр. Павла (Лебедя) о. Микити Чекмана журналісту Сергію Шевчуку на YouTube-каналі "Злий журналіст". Спочатку пост з відео з'явився на телеграм-каналі самого пана Микити, а далі його поширили "Миряни", "Діалог.ТУТ" та архієпископ Іона (Чєрєпанов).

Операція 'Колаборація' - фото 121706
Операція 'Колаборація' - фото 121707
Операція 'Колаборація' - фото 121708

Втім, наступного дня 23 вересня владика Іона ще раз поширив відео, мотивуючи це поганим охопленням фейсбуку. Його ж ресурс "Діалог.ТУТ" з пані Юлією Комінко на чолі не відставали і знов запостили у себе "дійсно перший за останні місяці адекватний журналістський матеріал з представником УПЦ".

Операція 'Колаборація' - фото 121709
Операція 'Колаборація' - фото 121710

Але і цього їм здалось мало, тому ще наступного дня - 24 вересня - і Іона, і Діалог знову хвалять чудове інтерв'ю у пана Шевчука, де прямо цитують сам проєкт Діалог.ТУТ.

Операція 'Колаборація' - фото 121712
Операція 'Колаборація' - фото 121711

Такий захват від даного матеріалу та велике бажання його поширити, коментарі підписників діалогу спонукали і нас зацікавитись як самим відео, так і його героями.

Операція 'Колаборація' - фото 121713

Ми не будемо тут детально розбирати саме інтерв'ю. Дамо тільки коротку характеристику. Перше, на що звертаєш увагу - це кількість підписників на каналі Сергія Шевчука. Одразу після публікації Чекмана їх було біля 1600 чоловік.

Операція 'Колаборація' - фото 121714

Далі нас здивував сам формат розмови: крім ведучого та гостя, є ще таємничий Спеціаліст, котрого не показують і більш того, навіть змінюють його голос. Для чого це робити? Хто ховається за цим? Спочатку ми це так і не зрозуміли. По ідеї, Спеціаліст мав би ставити гостю незручні питання, і він їх деколи ставив, але це були досить поверхневі масові закиди. Загалом було видно, що ані Спеціаліст, ані Сергій не є в темі питання. І такі слова як: канони, автокефалія, диптих та інші, - їм не знайомі. Але, що нас вразило найбільше - так це те, що позицію о. Микити по суті ніхто не критикував - він спокійно міг розказувати відому з усіх ресурсів УПЦ методичку про ганєнія і його ніхто не зупиняв для дискусій. Тобто, ніби і не "тепла ванна", але в той же час спокійно дають сказати свою позицію і не піддають її критиці.

Тезово Чекман подав звичайні наративи УПЦ, а інколи і відверту брехню:

 • що храм належить священнику;
 • про дискримінацію УПЦ саме на релігійній основі;
 • що ПЦУ не має преємства (цю тезу взагалі перервало програшом заставки каналу);
 • про колаборантів в силових структурах, яких більше, ніж в УПЦ;
 • що за рішенням Феофанії Онуфрій вийшов з усіх синодів РПЦ (цього немає в рішеннях Феофаніївського собору);
 • рекламує всі ресурси УПЦ - СПЖ, Миряни, Козацький, Діалог.ТУТ ітд;
 • точно не знає, коли була заснована та збудована Лавра (це адвокат монастиря);
 • говорячи про договір аренди 2013 року не згадує Азарова;
 • говорить про ганєнія і що багато хто незадоволений владою;
 • піарить свій власний фонд на честь св. Іоана Шанхайського.

Сам же "злий журналіст" явно показує, що вже знайомий з о. Микитою, і прямо каже, що бачився з ним ще на судових засіданнях. Задавши питання, він не дискутує, а просто слухає, інколи вставляючи своє роздуми про духовне життя або твердження на кшталт "Філарет - раскольнік". Пан Шевчук не питає у о. Микити наприклад, як той ставиться до колаборантства, заяв та втечі свого хорошого знайомого єпископа Гедеона (Харона). Адже саме у Гедеона о. Микита частенько служив до вторгнення.

Операція 'Колаборація' - фото 121715
Операція 'Колаборація' - фото 121716
Операція 'Колаборація' - фото 121717

Так, хто ж такий сам журналіст Сергій Шевчук та чому саме до нього прийшов на бесіду Чекман? На бесіду, яку потім шерили та хвалили стільки ресурсів УПЦ. В шапці відео є посилання на інстаграм пана Сергія, з якого видно, що він народився в 1994 році та проживав у м. Бар на Вінничині. Де навчався точно невідомо. Припускаємо, що десь на театральному, адже в 2017 він вже актор театру "Чёрный квадрат".

Операція 'Колаборація' - фото 121718

Загалом стрічка інсти повна його тусовочок в клубах, розваг, подорожей та пошуку духовних практик: від медитації до рідновір'я.

Операція 'Колаборація' - фото 121720
Операція 'Колаборація' - фото 121719

А ще пан Сергій - великий фанат Анатолія Шарія, навіть голосував за його партію в 2019 році на виборах. Далі Ви зрозумієте, чому саме за неї.

Операція 'Колаборація' - фото 121721

Дивно, що за цю фотку пана Сергія не прокляв Іона (Чєрєпанов))))

Операція 'Колаборація' - фото 121722

Більше інформації саме про журналістську діяльність пана Шевчука дає його ж ютуб канал. Нашу увагу привернуло друге відео на каналі, що має на момент написання аж 383 перегляди. Воно присвячене історії співробітників підрозділу "Грифон", які, за словами журналіста, потерпали від свавілля митр. Олександра (Драбинко) та судової системи. Можете самі глянути відео і оцінити його посил та інтонації. Все-таки українська мова панові Сергію пасує краще.

Операція 'Колаборація' - фото 121723

У відео (13.28 - 13.32) пан Сергій зазначає себе як журналіста видання "Правовий контроль". І от тут починається найцікавіше. Ще в грудні 2022 року профільне видання моніторингу ЗМІ в Україні "Detector.media" поширило дуже цікаве розслідування про цей самий "Правовий контроль".

Якщо коротко, то "Правовий контроль" це видання засноване членом партії Шарія, котрий балотувався до Верховної Ради в 2019 році - Артуром Журбенко. Зараз це ЗМІ поширює приховану українськими новинами російську пропаганду та наративи, а до вторгнення прямо писало про "нациків" і поширювало проросійські наративи. Один з постійних авторів - Андрій Гожий - виступав адвокатом всіх проросійських діячів в Україні - Кирила Вишинського та Руслана Коцаби. Ось можете зацінити відео їх каналу за 2019 рік.

Операція 'Колаборація' - фото 121724

Фінансування медіа пов'язували з колишніми регіоналами Клименко та Єфрємовим. Детальну інформацію радимо прочитати в статті.

Тож виборець Шарія пан Сергій Шевчук працював у проросійському виданні Шарія і займався провокаційними матеріалами та "гонзо-журналістикою". В 2019 році - провокував біля будівлі ДБР волонтерку і захисницю України Марусю Звіробій.

В 2021 році після мітингу біля мураєвського каналу "НАШ" на Шевчука напав представник організації "С14". Про це написали тоді всі проросійські помийки, такі як, наприклад Страна.Юа.

Операція 'Колаборація' - фото 121725

Після нападу Сергій Шевчук за сприяння адвоката Геннадій Борісічєва зміг отримати від нападника 5000 доларів компенсації, про що звісно ж написав "Правовий контроль".

Операція 'Колаборація' - фото 121726

І от уявіть собі друзі, така дивна дивина, що саме каналу "Правовий контроль" 12 вересня 2023 року дає інтерв'ю гнана захисниця канонічного Православія мучениця Вікторія Кохановська.

Операція 'Колаборація' - фото 121727

Бесіда теж дуже цікава - Вікторія просто відповідає на питання невидимої журналістки і спокійно викладає свою фірмову пропаганду. Якщо клацнути далі, то Ви легко побачите, що саме "Правовий контроль" знімає ситуацію біля Лаври, де знову не показуючи оператора, дає картинку ганєній і свавілля.

Операція 'Колаборація' - фото 121728

Загалом, кому цікаво, то може зайти на цей чудо-канал та насолодитись його контентом.

Операція 'Колаборація' - фото 121729

Захисники пана Сергія Шевчука можуть сказати, що можливо після повномасштабного вторгнення Росії він перестав з ними співпрацювати. Але ми припускаємо, що незважаючи на показовий патріотизм, не припинив. Пам'ятаєте знайомство Шевчука з Чекманом на судових засіданнях по справі Лаври та митр. Павла. Ось скрін з відео "Правового контролю". Зверніть на ньому увагу на молодика з телефоном.

Операція 'Колаборація' - фото 121730

А ось цей же чоловік з Сергієм Шевчуком в 2020 році, де журналісти відпочивають разом.

Операція 'Колаборація' - фото 121733

Тобто скоріш за все зйомка для "Правового контролю" в залі суду велась з двох телефонів: Сергія Шевчука та його чорнявого колеги. А ось в коменти до посту Іони Чєрєпанова з інтерв'ю о. Микити Чекмана прийшла хвалити Сергія пані Світлана Магденко - з того ж таки "Правового контролю".

Операція 'Колаборація' - фото 121731
Операція 'Колаборація' - фото 121732

У пані Світлани на сторінці повна підтримка УПЦ, відео з затриманням Кохановської і чергові стєнанія про "ущємлєнія рускаязичних".

Операція 'Колаборація' - фото 121734
Операція 'Колаборація' - фото 121735
Операція 'Колаборація' - фото 121736

Тобто, пан Сергій Шевчук - працював, а скоріше і далі працює на медіа шаріївців, що нині ширить проросійські наративи під прикриттям і відверто підтримує УПЦ. Але на цьому зашквари не закінчуються панове. Пан Сергій вміє працювати і самостійно. Нашу увагу на його YouTube-каналі одразу привернуло відео присвячене справі Каті Гандзюк.

Операція 'Колаборація' - фото 121738
Операція 'Колаборація' - фото 121737

Зняте воно 5 місяців тому (тоді в Сергія було менше 700 підписників), ще до винесення судового вироку підозрюваним в організації злочину Мангеру та Левіну в червні цього року. Це відео являє собою просто пекельний мікс з нарізок виправдань фігурантів, наративів Сергія про їх несправедливе тримання в СІЗО та політичну замовність справи. Більш того, розповідаючи, що Мангера не пускають на війну, Сергій протиставляє добрій волі Мангера йти воювати: "воєнкомати, які силою забирають хлопців без будь-якого досвіду". Все вказує на можливий замовний характер матеріалу. Про це докладно пише і херсонське видання "Депутати херсонські".

Можете також зайти подивитись цей треш самі.

Так, а якже з'явився проєкт Шевчука "Злий журналіст"? З'явився він дуже швидко та недавно. 8 серпня 2023 року Сергій робить одноіменний телеграм-канал, а 9 серпня реєструє своє медіа.

Операція 'Колаборація' - фото 121739
Операція 'Колаборація' - фото 121740
Операція 'Колаборація' - фото 121741

Знайти всі дані з реєстрів нам допоміг сам Сергій, опублікувавши фото своїх водійських прав в Інстаграмі.

Операція 'Колаборація' - фото 121742

От так друзі: 9 серпня з'являється нове медіа, а вже через півтора місяці там сидить Микита Чекман і розказує про ганєнія на Церкву не МП та митр. Павла. Телеграм канал Сергія Шевчука маленький, але цікавий.

Він коментує усі резонансні справи, дає їм свою оцінку. Але нашу увагу привернув ось цей відеокоментар про незаконне утримування та знущання у Самборі над двома військовозабов'язаними, що намагались втекти з країни.

Операція 'Колаборація' - фото 121743

Тут Сергій за хвилину розповідає і про неспроможне ДБР, і про якісь квоти на іноземців в іноземному легіоні (про які немає ніякої інфи, скоріш за все фейк). Посил такий: що поки іноземцям, які хочуть воювати, не дають воювати, влада насильно зганяє до війська тих українців, які цього не хочуть. Десь ми вже це чули, правда? В відео про справу Гандзюк. "Що це як не геноцид українського народу", - так підсумовує своє відео Сергій.

В своїй інсті він прямо підтримує скандального нардепа Дубінського і розповідає про всякі "іноземні корпорації" та про незаконну заборону українським чоловікам на виїзд з країни.

Операція 'Колаборація' - фото 121744
Операція 'Колаборація' - фото 121745

Складається враження, що це якась маніпуляція в стилі Правового контролю, коли за ширмою ніби-то боротьби з зловживаннями ведеться кампанія проти мобілізації, яка вигідна тільки одній країні - нашому ворогу Росії. До речі, Правовий контроль теж регулярно "бореться з проблемами мобілізації". Сам шаріївець Журбенко тут виходить на перший план.

Операція 'Колаборація' - фото 121746

Так, звісно, при мобілізації бувають випадки зловживань та корупції, що мають каратись відповідними органами. Але, пам'ятаючи реноме Правового контролю та самого Шевчука нам це виглядає прихованою пропагандою зриву мобілізації.

Отже, що ми маємо по "Злому журналісту": симпатик партії Шарія та працівник афілійованих з ним медіа, котрі поширюють нині приховану російську пропаганду і відверто підтримують позицію УПЦ стосовно Лаври та ситуації в Україні. Думаємо, Вас тепер не має дивувати, чому саме до Сергія Шевчука на канал прийшов Микита Чекман віщати свій монолог на "захист віри".

Все це, а саме:

 • створений за пару місяців журналістом з сумнівною репутацією YouTube - канал, де провадяться наративи УПЦ;
 • Відео Баумейстера та стаття Томаса Бремера, що виходять в один день;
 • Позитивні оцінки та масове поширення цих матеріалів через УПЦшні медіа,

дає нам підставу вважати, що УПЦ почала нову потужну інформаційну кампанію з залученням максимальної кількості лояльних до себе різнопланових спеціалістів. Успіхи українського контрнаступу та загострення ситуації навколо самої УПЦ спонукають Паканича та його друзів підіймати ставки. Чи вийде їм досягнути мети і кого ще ми побачимо на захисті "канонічної фортеці УПЦ" буде ясно згодом.

Окремо хочеться запитати архієпископа Іону (Чєрєпанова), пані Юлію Комінко та весь Діалог. ТУТ: "Вам нормально поширювати подібний контент сумнівної якості на свою аудиторію?" Ще й кілька днів підряд нагадувати про нього. Пані Комінко щось там сьогодні опублікувала про "мільйонні доларові бюджети" противників УПЦ.

Що ж ми можемо тільки порадити не судити всіх по собі, а краще - чесно ставитись до своєї журналістської роботи. Бо для порядного журналіста вся ця операція "Колаборація" з колишніми шаріївцями не могла б стати "дійсно першим за останні місяці адекватним журналістським матеріалом з представником УПЦ".