Папа Франциск підписав нову Конституцію Ватикану

14 травня, 14:05
Світові
Папа Франциск підписав нову Конституцію Ватикану - фото 1
Папа Франциск 13 травня підписав нову Конституцію Держави-Міста Ватикану. Вона набирає чинності 7 червня 2023 року та замінить попередню, яку 26 листопада 2000 року підписав святий Іван Павло ІІ.

Про це повідомляють Новини Ватикану.

Як зазначає Святіший Отець, необхідність оновленої версії Конституції продиктована зробити її відповідною до вимог наших днів.

Як основний закон, він є підвалинами та орієнтиром для всіх інших нормативних актів держави, підтверджуючи особливості та автономність судового устрою Ватикану у відношенні до судоустрою Римської Курії. Його характерною рисою є визнання канонічного права як першого нормативного джерела.

Конституція складається із 24 статей, перша з яких стверджує, що Папа, як суверен Держави-Міста Ватикану, «має повноту управлінської влади, що включає законодавчу, виконавчу та судову владу».
Наступна стаття підкреслює, що держава забезпечує «абсолютну та видиму незалежність Святого Престолу», щоб він міг звершувати свою «високу місію у світі», гарантуючи також «безумовний суверенітет у міжнародній сфері».

Держава та її правопорядок відокремлені від Римської Курії.

Шоста стаття зазначає, що представництво у стосунках з державами та іншими суб’єктами міжнародного права, у дипломатичних стосунках та при укладенні договорів зарезервоване за Святішим Отцем і здійснюється за посередництвом Державного Секретаріату.

Подальші статті визначають здійснення законодавчої влади, виконавчої та судової влади.
У 23-й статті описані прапор, герб і державна печатка Держави-Міста Ватикану, зображені у відповідних додатках. Заключна стаття проголошує, що цей Основний Закон повністю заміняє попередній від 26 листопада 2000 року та набирає чинності від 7 червня 2023 року.

Як зазначив у коментарі для Радіо Ватикану - Vatican News професор Вінченцо Буонуомо, Ректор Папського Латеранського Університету та викладач міжнародного права, новий Основний Закон відповідає на вимоги, пов’язані з необхідністю слідувати за реформами цього понтифікату, здійснюваними в перспективі нового місіонерського пориву всієї Церкви. Він, зокрема, звертає увагу на оновлення формування Папської Комісії в справах Держави-Міста Ватикану, через яку Папа здійснює законодавчу владу, до якої тепер входитимуть не тільки кардинали, але й миряни.