Патріарх Філарет: «Православ’я зберегло українську націю»

25.11.2011, 16:26
Виступаючи під час першого пленарного засідання, Святійший Патріарх Філарет підкреслив дві важливі речі: «По-перше, Православ’я – це є непошкоджена істина...

22 листопада 2011 р. у Київській православній богословській академії відбулася Всеукраїнська наукова конференція «Православ’я в Україні», президію якої очолив Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

За словами керівника оргкомітету, ректора КПБА єпископа Переяслав-Хмельницького і Бориспільського Епіфанія, призначення конференції – розглянути роль православ’я в історії та сучасності Україні, залучити до дискусії з широкого кола питань, які стосуються буття Православної Церкви в Україні не тільки богословів, але й світських науковців з провідних університетів та інститутів.

До конференції було видано збірник загальним обсягом близько 600 сторінок, який містить 60 доповідей і статей її учасників. Планується, що проведення такої конференції стане щорічним.

Виступаючи під час першого пленарного засідання, Святійший Патріарх Філарет підкреслив дві важливі речі: «По-перше, Православ’я – це є непошкоджена істина.

Це не означає, що якщо ти православний, то ти не помиляєшся, – ні. Це означає, що Православ’я є те саме вчення, яке святі Апостоли отримали від Спасителя, яке було утверджене Святими Отцями, яке було сповідане Вселенськими соборами – вчення не спотворене і спасительне. І не тільки вчення, але і все, необхідне для спасіння – Таїнства, богослужіння, досвід духовного і церковного життя, молитви. Досвід всього того, що є виконанням заповідей любові до Бога і до ближнього.

Інші християни також сповідують Ісуса Христа, вивчають Священне Писання, моляться, звершують добрі діла – але у них немає повноти істини, бо у їхньому вченні та практиці життя поруч із істиною є людські мудрування, які її спотворюють. Тому ми, як православні християни, повинні розуміти це – не для того, щоби пишатися перед іншими, а для того, щоби усвідомлювати, яку на нас це накладає відповідальність. І для того, щоби не тільки знати, що Православ’я сповіщає істину, але і жити за цією істиною» – сказав Святійший Патріарх.

«По-друге – підкреслив Предстоятель – ми повинні розуміти, що саме Православна Церква зберегла українську націю. Зберегла тоді, коли ми втратили свою державність. Завдяки Православній Церкві збереглася наша мова, культура, освіта. Пересопницьке Євангеліє, Острозька Біблія, Могилянська Академія і багато іншого – все це з’явилося саме завдяки Православ’ю.

Одним з головних завдань козацтва, яким по праву пишається Україна і яке є славною сторінкою нашої історії, було завдання збереження і охорони православної віри.

Тому український народ – це є православний народ.

Безперечно, що є в нашому народі й ті, хто сповідують іншу віру, проте більшість українців завжди були і залишаються православними. Але це теж не стільки привід для того, щоби пишатися, скільки привід для того, щоби зрозуміти, яка на Православній Церкві лежить велика відповідальність за майбутнє і українського народу, і української держави. А розуміючи – діяти, невтомно працювати.

Бо, на жаль, є багато тих, хто на словах любить Україну – в тому числі й серед церковних діячів – але на ділі не хочуть для неї працювати. Працюють або для себе, або – що ще гірше – на користь супротивників України».

Також Патріарх Філарет підкреслив, що мета співпраці Церкви і держави – не досягнення благ для Церкви, а виконання нею своєї місії. «Церква повинна співпрацювати з державою, для того щоби держава створювала сприятливі умови для виконання Церквою своєї місії – приводити людей до спасіння.

Церква може жити і без сприяння держави, і навіть коли є спротив держави. Це доведене всією історією – від часу мучеників і аж дотепер. Бо завжди, коли держава повставала проти Церкви, гнала Церкву – держава програвала, а перемагала Церква.

Тому Церква може і повинна звершувати своє служіння в будь-яких умовах – і у сприятливих, і у несприятливих. Але краще, коли держава створює сприятливі умови – коли можна свобідно служити, проповідувати, займатися вихованням молоді та дітей, будувати храми. Зараз ми маємо такий час – час свободи, про яку ще кілька десятків років тому можна було лише мріяти. Але ми не повинні цей час змарнувати, не повинні бездіяльно чекати, що можливо стане ще краще, – ми повинні використати цей час для того, щоби розбудовувати Православну Церкву, утверджувати православну віру, вести людей до спасіння.

Тим більше не потрібно повторювати помилок минулого, коли маючи підтримку від держави, деякі церковні діячі використовували її не стільки для служіння Церкві, скільки для зовнішнього звеличення і самозвеличення. Слід нагадати слова Спасителя: Між вами нехай так не буде, але хто хоче бути першим – нехай буде всім слугою» – зазначив Святійший Владика.

На завершення Патріарх висловив переконаність в тому, що в Україні буде подолано церковне розділення, що Православ’я об’єднається у єдину Помісну Церкву. Предстоятель побажав учасникам конференції плідної роботи та закликав на всіх Боже благословення.

"Церква.info", 22 листопада 2011 року