Пересопницькому Євангелію - 450 років

29.08.2011, 16:15
На Рівненщині святкують 450-річний ювілей Євангелія з Пересопниці, на якому складають присягу президенти України.

На Рівненщині святкують 450-річний ювілей Євангелія з Пересопниці, на якому складають присягу президенти України.

У колись занедбаному селі Пересопниця за державні кошти побудовано культурно-археологічний центр, а на урочистості чекають багатьох гостей.

Трохи історії

У 1561 році у княжому місті Пересопниця в Пречистенському монастирі настоятель Григорій та чернець Михайло Василевич завершили роботу над створенням української Першокниги – Пересопницького Євангелія. Це був перший переклад Святого Письма мовою, близькою до народної.

Книгу замовила й дала гроші на її переписування княгиня Анастасія Заславська, яка походила з роду Гольшанських.

Сьогодні Пересопницьке Євангеліє – це не лише один із найвідоміших європейських перекладів Святого Письма ХV-ХVI століть рідною мовою, а й символ державності. На книзі, починаючи з 1991 року, на вірність народу та державі присягають президенти України.

Втім, донедавна у колишньому княжому місті, а нині селі Пересопниця, про славну історію української Першокниги нагадував хіба що пам’ятний знак. Встановили його на місці де, за версією науковців, був монастир, у якому й народилася українська Першокнига.

Нині ж село не впізнати. Амбітний проект, який ініціювала обласна влада навесні, вдалося реалізувати.

Швидкобуд

За три місяці тут спорудили культурно-археологічний комплекс «Пересопниця». Це трирівневий культурно-археологічний центр, де розміщено Музей Першокниги, конференц-зал та кімнати для археологів.

Неподалік спорудили музейний комплекс просто неба «Княже місто» (муляж садиби, а також фортифікаційної споруди ХІІ-ХІІІ століття).

Це все, каже губернатор Рівненщини Василь Берташ, заради відродження села та розвитку туристичної галузі краю.

"Нам не головне - гарно відсвяткувати ювілей Пересопницького Євангелія, - запевняє очільник області. - Важливіше відродити славну історію Пересопниці. Вона по праву може стати візитівкою Рівненщини, оскільки є унікальною пам’яткою культури та історії. Також Пересопниця стане основою одного зі ста туристичних маршрутів історичною Волинню, які зараз розробляють на Рівненщині".

Інтерес до Пересопниці, запевняє куратор проекту, заступник губернатора Рівненщини Олексій Губанов, буде не одноденним. Його постійно підтримуватимуть різноманітними заходами.

До того ж у селі працюватиме постійно діюча археологічна експедиція, долучитися до якої зможуть студенти та навіть туристи. Знайдені раритети поповнюватимуть експозицію Музею Першокниги.

Відродження Пересопниці

Завдяки ювілею Першокниги почало відроджуватися й село Пересопниця, яке донедавна вважалося депресивним. До нього підведено газ, прокладено дорогу, освітлено вулиці.

На ювілей Першокниги на Рівненщині приїхав президент України Віктор Янукович. Губернатор Рівненщини Василь Берташ розповів, що ідею відродження Пересопниці Янукович підтримав відразу. А тому на культурно-археологічний центр з держбюджету було виділено майже 13 мільйонів гривень.

Загалом сьогодні у Пересопниці було понад 5 тисяч гостей. Серед запрошених - міністри, губернатори та іноземні делегації.

Впродовж дня вони зможуть скуштувати поліських страв на фестивалі «Кулінарна спадщина», побачити військово-історичну реконструкцію, показові бої, демонстрацію зброї та обладунків.

Чекають на гостей і майстер-класи з ковальства, гончарства, ткацтва, лозоплетіння, соломоплетіння.

А завершить святкування гала-концерт Міжнародного фестивалю духовної музики «Блага вість Пересопниці». Його учасники - кращі хорові колективи України, Болгарії, Сербії, Польщі, Росії, Білорусі.

Юлія Гуменюк

"Бі-Бі-Сі", 29 серпня 2011 року