• Головна
  • Новини
  • Світові
  • Плани Ердогана зробити Святу Софію мечеттю викликали різку реакцію світової спільноти та Церков...

Плани Ердогана зробити Святу Софію мечеттю викликали різку реакцію світової спільноти та Церков

07.07.2020, 12:11
Світові
Плани Ердогана зробити Святу Софію мечеттю викликали різку реакцію світової спільноти та Церков - фото 1
Імовірність того, що собор Святої Софії знову перетворять на мечеть, викликала низку протестів.

Прихильником ідеї мечеті є президент Реджеп Таїп Ердоган. Верховний суд Туреччини постановив, що він, президент, має на це право і може це зробити своїм указом.

30 червня Вселенський Патріарх Варфоломій направив Туреччини заяву про те, що перетворення Святої Софії на мечеть «налаштує мільйони християн по всьому світу проти ісламу». Він також згадав це питання у своїй проповіді.

«Собор Святої Софії належить не лише тим, хто володіє пам'ятником, а й усьому людству. І турецький народ зобов'язаний наголосити на цій універсальності пам'ятки», - сказав Патріарх в той самий день.

За його словами, будучи музеєм, собор може служити місцем і символом зустрічі, діалогу і мирного співіснування народів і культур, взаєморозуміння і солідарності між християнством і ісламом.

Предстоятель Елладської Православної Церкви, архиєпископ Єронім назвав "грою" наміри Ердогана перетворити собор Святої Софії на мечеть.

Вірменський Патріарх Туреччини Саак II запропонував, щоб собор Святої Софії став місцем молитви як для християн, так і для мусульман.

Міністр культури і спорту Греції Ліна Мендон звинуватила Туреччину у відродженні «фанатичних націоналістичних і релігійних настроїв», наполягаючи на тому, що ніякі зміни в об'єкті всесвітньої спадщини ЮНЕСКО не можуть бути проведені без схвалення її міжурядового комітету.

Грецькі ЗМІ повідомляли про листа Туреччині від понад 300 вчених з усього світу із закликом не змінювати статус собору.

Заступник директора ЮНЕСКО Ернесто Оттоне Рамірес погодився з необхідністю більш широкого схвалення (перетворення собору Святої Софії на мечеть - ред.) в інтерв'ю грецькій газеті Ta Nea. За його словами, ООН написала Туреччині, але відповіді не отримала. Про це інформує НВ.

Зберегти нинішній статус собору закликав також держсекретар США Майк Помпео.

«Ми закликаємо уряд Туреччини і надалі зберігати собор Святої Софії в якості музею, як зразок своєї прихильності повазі різноманітних релігійних традицій та історії Туреччини і забезпечити його доступність для всіх», - заявив він.

3 липня, коментуючи критику у зв'язку з можливим перетворенням собору Святої Софії на мечеть, Ердоган заявив, що така критика «є посяганням на суверенітет Туреччини».

Додамо, Собор Святої Софії є найдавнішою християнською архітектурною пам'яткою. Його будівництво було завершене у 537 році, після чого він став резиденцією патріарха Константинополя. У цьому соборі відбувалися коронації візантійських імператорів.

Протягом майже 900 років Собор Святої Софії був головним собором Східної православної Церкви. У XIII столітті на короткий період часу він був перетворений на католицький після того, як європейські загарбники під час Четвертого хрестового походу розграбували і захопили Константинополь.