Created with Sketch.

Поблизу Галича на Франківщині науковці ПНУ досліджують скельно-печерний монастир

23 липня, 11:37

Неподалік села Межигірці, що розташоване поблизу Галича на Івано-Франківщині, науковці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника провели польові обстеження скельно-печерного монастиря. Під час археологічних розкопок вчені знайшли стародавній скельний жертовник, печерний комплекс та курганні могильники.

Про це пишуть на сайті університету, передає Суспільне.

Основним об'єктом, який досліджували археологи, був Божий Тік — довгуватий камінь з рівною поверхнею, що розташований між скельними стінками на схилі гори Скала. Колись тут була дво- або триповерхова споруда княжого періоду, про що свідчать сліди врубів, площинних підтісувань, які досі збереглися.

Через вирізані знаки та букви місце називали "під Обрами". В дохристиянський період прохід між скелями використовували для виходу до вівтарної частини святилища, що розташовувалося на висоті 10 метрів від рівня Божого Току.

Стародавній жертовник має еліпсоподібну форму та рівну поверхню. У 2009 році в підземній частині скельного останця знайшли печерний комплекс з двома входами й виходами, відомий як Дідова Хата.

"Загальний опис Божого Току й виявлені його сакральні старожитності засвідчують, що перед нами — ритуально-культова пам’ятка, очевидно ще енеолітичного походження, яку слід віднести до подібних скельно-печерних об’єктів у Бубнищі, Уричі, Соколі, Терношорах. Його освоєння, ймовірно, почалося ще у верхньопалеолітичну епоху", — пишуть науковці.

Неподалік стародавньої пам’ятки вчені знайшли кілька пізньопалеолітичних стоянок та курганні могильники. На захід від монастиря — великий курган.

У середньовічний період Божий Тік став християнським монастирем. Латиномовний документ про візитацію греко-католицьких церков і монастирів свідчить, що монастир біля Межигірців діяв у 1758 році, а припинив існування наприкінці XVIII століття.

"Попри майже двохсотлітню історію досліджень монастиря біля села Межигірці, археологічне й історичне вивчення скельно-печерної оборонної споруди залишається на початковому етапі. Головні таємниці Божого Току ще чекають на своє відкриття", — йдеться у публікації.

Читайте також
Культура У Вишгороді відновили старовинний саркофаг ХІІ століття
23 липня, 12:30
Культура Під храмом у Мексиці знайшли вхід до "підземного світу"
23 липня, 15:57
Культура Львівський музей історії релігії створює унікальний онлайн-архів
23 липня, 14:43
Культура На Тернопільщині під час ремонту церкви знайшли старий бронзовий дзвін
23 липня, 13:25