Працюємо без різнобачень

20.05.2010, 16:43
Владика Михаїл висловив задоволення плідною роботою цього органу управління Церквою і поділився своїми міркуваннями щодо проблематики, порушеної в ухвалах.

"Сайт Волинської єпархії УПЦ КП", 20 травня 2010 року

Архієпископ Луцький і Волинський Михаїл на прохання інформаційної служби єпархії прокоментував останні рішення Священного Синоду Київського Патріархату, який засідав 14 травня у Києві під головуванням Патріарха Філарета. Ухвалено низку важливих рішень: скликання Православного пастирсько-просвітницького форуму, реорганізація інформаційно-видавничого управління Патріархії, відзначення 1000-ліття Софійського собору й 940-річчя Видубицького монастиря тощо. Докладніше – на сайті Cerkva.info.

Владика Михаїл висловив задоволення плідною роботою цього органу управління Церквою і поділився своїми міркуваннями щодо проблематики, порушеної в ухвалах.

Синод зарахував до українського церковного календаря преподобного Юстина (Поповича) Челійського, якого раніше приєднала до лику святих Сербська Православна Церква. Чому для того, щоб наш календар поповнювався новопрославленими в інших країнах угодниками Божими, потрібне аж рішення Синоду? На це запитання архієрей відповів, що автоматично зараховувати святих до місяцеслова не можна. І тут справа не лише в тому, що в Церкві важливі питання потребують благословення вищої ієрархії. Розглядати кандидатів потрібно кожного зокрема, адже трапляється, що деякі особи, визнані святими сусідніми Церквами, вчиняли певні дії або допускали висловлювання, що сприймаються в нас неоднозначно, викликають сум’яття. У таких випадках належить уважно обмірковувати питання, дбаючи про мир в українській православній спільноті.

Іншим рішенням члени Синоду оголосили про скликання Православного пастирсько-просвітницького форуму 29 липня цього року. Правлячі й вікарні архієреї, намісники монастирів, ректори духовних навчальних закладів, інші делеговані священнослужителі та вірні обговорюватимуть проблеми сучасного духовного просвітництва, пастирського життя, суспільної моралі. На думку архієпископа Михаїла, ціль зібрання з таким високим представництвом – обговорити найактуальніші питання, що турбують духовенство і мирян сьогодні. «Треба узагальнити недопрацювання, які в нас є, і знайти засоби, як їх виправити. Тобто ми думаємо про завтрашній день Церкви, думаємо, як реагувати на виклики сьогодення», – сказав владика.

А обговорювати справді є що. У Волинській єпархії, наприклад, щороку архієрей проводить збори деканатів, де священики, звітуючи про своє служіння, порушують наболілі питання, шукають поради, як правильно діяти в пастирському та особистому житті. За спостереженням високопреосвященного, особистий добрий приклад чеснотного життя – головне, чого бракує сучасним душпастирям. «Жити справді по-християнськи – ось найбільша складність нині і для духовенства, і для вірян. У час, коли суспільство стрімко морально деградує, гріх став нормою життя, багатьом членам Церкви дуже непросто поводитись по-церковному», – підкреслив архієпископ Михаїл. Є надія, що учасники пастирсько-просвітницького форуму знайдуть потрібні відповіді на важливі запити.

Стосовно ж іншого форуму, який нещодавно відбувся в столиці, – Всеукраїнського церковно-інформаційного – Священний Синод уже підбив підсумки. Представники нашої єпархії тоді взяли в заході активну часть, надали багато пропозицій щодо вдосконалення роботи ЗМІ та видавництв Київського Патріархату. Деякі з ініціатив знайшли відображення в рішенні Синоду, інші – ні, але владику Михаїла це не засмучує: «Якщо запропоновані нами пропозиції є корисними, вони обов’язково будуть утілені в майбутньому. Не всі питання можна вирішити в один день. Разом із тим, думаю, нам та й в інших єпархіях не треба чекати на черговий документ, а працювати, не ждучи, що синодальні постанови будуть підганяти з тих чи інших питань».

Коментуючи лист Синоду до Президента України Віктора Януковича, в якому висловлено сподівання на плідні, гармонійні й партнерські відносини «нашої Церкви та інших конфесій з державою», єпархіальний архієрей зазначив: на сьогодні церковно-державні стосунки на обласному рівні є нормальними. Ми не займаємося політикою, але як християни та громадяни країни й не стоїмо осторонь суспільних переживань. «Якщо державні мужі будуть діяти проти Церкви, ми будемо закликати людей відстоювати її, – наголосив владика Михаїл. – Але сьогодні я не бачу проблем у стосунках із місцевою владою. Тим більше, що новий губернатор у нас не чужак, він волинянин, добре знає особливості регіону і, переконаний, прагне потрудитися для блага Волині, а не шкодити їй. Які можуть бути в нас різнобачення? Адже і в Київського Патріархату, і в української державної влади – думка повинна бути спільна: незалежна Україна і в ній – єдина Помісна Православна Церква».