Редакційна шпальта_image

Редакційна шпальта

Про що варто і не варто писати

13.02.2008, 09:10
До нас нерідко приходять гнівні листи від читачів із запитанням: навіщо ми про це написали? Це стосується як наших новин, так і статей, які ми ставимо до дайджесту. Тому хочу застановитися — дійсно, а навіщо ми розміщуємо на своїх сторінках матеріали, які викликають критику?

До нас нерідко приходять гнівні листи від читачів із запитанням: навіщо ми про це написали? Це стосується як наших новин, так і статей, які ми ставимо до дайджесту. Тому хочу застановитися — дійсно, а навіщо ми розміщуємо на своїх сторінках матеріали, які викликають критику?

Для початку зазначу, яка є мета РІСУ — інформувати про різні аспекти релігійного життя в Україні та українській діаспорі. І робити це позаконфесійно, надаючи можливість висловити різні точки зору. Звичайно, що дотримуватися цього набагато важче, ніж заявляти про це. Найчастіше на це є проста причина — знаємо про позицію одної зі сторін, але не маємо іншої. Але чи можемо приховувати висловлену думку, тим більше, якщо вона висловлює погляди не одної людини або поширюється в різних мас-медіа і таким чином впливає на суспільство чи якусь його частину? Звідси випливає наступне запитання: чи це професійно подавати лише „вигідні”, „неконфліктні” новини, з інших ЗМІ вибирати подібні статті до дайджесту? Для певних веб-сайтів це могло бути нормальним, але не для нас. Чому? — бо ми маємо представляти реалії без прикрас.

Не знаю як кому, але мені не подобається дивитися на світ через рожеві окуляри. Також не подобається приховувати проблеми, які існують в церковних спільнотах. Вони часто нагадують ракові пухлини — якщо їх вчасно не прооперувати, вони можуть суттєво понищити весь організм. А коли проблема не існує, а її „штучно” творять ЗМІ, то її боятися не варто, а потрібно вміло використати ситуацію на свою користь і зробити це так, щоби „творцям” таких проблем відпала охота цим займатися.

Так, нещодавно в нас була інформація про звинувачення одним із політиків одного з лідерів релігійної організації (У НУ-НС хочуть депортувати пастора «Посольства Божого» Сандея Аделаджу з України). Чи варто було це пропустити „повз вуха”? Не думаю, тим більше, що політик звернувся до СБУ. Але я у цій та подібній ситуації ставив би певну вимогу до учасників конфліктної ситуації. Якщо політик має підстави на такі звинувачення, то хай він це доведе у відповідних органах, якщо ж ні — то хай відповідає за свої слова. Мені здається, що публікація таких заяв у ЗМІ спонукає політиків бути більш відповідальним. Бо коли звинувачена людина звернеться до суду про захист честі і доведе свою невинність, то обвинувач наступного разу добре подумає, чи варто публічно когось безпідставно ображати. А коли певна лайка залишиться без уваги того, кого вона стосується, то з часом вона може набрати таких форм, що довести її неправдивість буде важко. Таким чином, ЗМІ стають рупорами громадського суспільства, в якому суспільні процеси та відносини повинні бути прозорими, а громадяни — відповідальними.

Наступне, чи варто брати до дайджесту статті, які мають завідомо неправдивий характер або спотворюють певні процеси? Уявімо собі середовище, яке отримує інформацію лише з одного джерела або лише з одного ракурсу. З одного боку воно стає нездатним сприймати плюралізм думок, а з іншого отримує спотворений образ світу. Серед нас дуже багато людей, які можуть жити в насиченому інформаційному просторі, але сприймати лише певну, часто „вигідну”, частину інформації і ігнорувати інші джерела. Наш дайджест дозволяє глянути не просто під різними кутами зору на процеси, але й побачити спектр думок, оцінити інтелектуальний рівень їх авторів, побачити чим вони керуються і чого прагнуть. Таким чином, ми отримуємо багато додаткової корисної інформації. І варто звертати увагу на редакційний напис внизу статей, що редакція РІСУ залишає за собою право не погоджуватися зі змістом цих статей і тому більше не несе за нього відповідальності.

І вже для ще більшої свободи слова під всіма новинами і більшістю статей наші читачі можуть висловити свою думку. І хоча мені це завжди неприємно, але нерідко доводиться нагадувати про коректність висловлювань. Бо навіть у таких невеличких коментарях ми просимо бути відповідальними.

Зрештою, всі ці мої твердження не є аксіомою, і кожен тут нижче може висловити свою думку про все це. Для нас особливо важливо, щоби право людини мати власну думку, сповідувати певну релігію було непорушним.

Тарас Антошевський, директор РІСУ

Останні новини