"Російська Церква має визнати свою співучасть у розв'язанні геноцидної війни проти українців", – Хосе Казанова

09 січня, 09:01
Православні
"Російська Церква має визнати свою співучасть у розв'язанні геноцидної війни проти українців", – Хосе Казанова - фото 1
Соціолог релігії, почесний професор Джорджтаунського університету Хосе Казанова відповів на питання «Голосу Америки», чи Українська Православна Церква Московського Патріархату є загрозою для безпеки держави і чи повинна Україна щось із нею робити?

Джерело: "Голос Америки"

"Якщо є елементи цієї Церкви, які виступають за Росію, чи співпрацюють з російською армією, то це кримінальна діяльність і Україна повинна переслідувати їх за законним процесом, це цілком легітимно. Водночас, керівництво Церкви — Онуфрій та єпископи мають публічно засуджувати такі проросійські прояви.

Я би наполегливо радив не обирати шлях просто закриття цієї Церкви — саме так православна церква Росії і Сталін вчинили з греко-католиками та автокефальною православною церквою після Другої світової війни. Водночас, ті Церкви, які хочуть діяти на території України мусять прийняти всі закони і правила співжиття для безпеки України в контексті війни і мусять дуже чітко показати себе, патріотами України, а не Росії", - вважає професор.

Він засудив нещодавну заяву Патріарха РПЦ Кирила, що Росія "має допомогти світові, який все більше поринає у духовно-моральну кризу, знайти порятунок".

"Для того, щоб всіх врятувати, вони влаштували геноцид і злочинну війну. Хто взагалі має право говорити, що весь світ поринає в кризу аморальности? РПЦ каже, що геноцид проти українського народу — це сакральний процес, що вони “повинні” його робити, щоб так само, як колись, врятувати планету від жахливої чуми фашизму.

Проблема Російської Церкви у тому, що вона ніколи не переглядала свою історію колаборації з радянським режимом і бачить себе як жертву, а не як колаборанта. Вони ні разу не перепросили за те, що для того, щоб залишилась монопольна Московська церква в Україні. Вони допомагали ліквідувати всіх єпископів, відправити багатьох священиків до ГУЛАГу. Зараз українці самі кажуть: “Ми тепер вільні, хочемо мати свою церкву, віддавайте нам храми назад”. А Російська Церква подає це як переслідування в Україні.

Після повалення нацизму, німецькі церкви мусили перепросити і пройти свій процес рефлексії. Проблема у тому, що російська церква перейшла з колаборації зі сталінізмом, потім із радянським союзом та комунізмом до колаборації з Путіним. Вони вживають ті самі аргументи, що й під час Другої світової війни: “Сталін — це добре, бо він боронить націю від фашизму, тому ми можемо з ним співпрацювати”. А тепер все те саме: “Путін — це добре, бо він боронить “рускій мір” від українців-фашистів, які не хочуть бути його частиною і тому це добре, що ми їх ліквідуємо.

Якщо вони не бачать, що ця страшна колаборація є геноцидом, то очевидно, що цій Церкві буде дуже важко себе реформувати. Щоб виправдати цей геноцид, вони звертаються до політичної теології. Проблема у їхньому месіанстві — вони бачать себе як добро проти зла. Цілий світ — є зло, а ми — ті, хто боронить добро, вчиняючи страшний геноцид. Їм доведеться відрефлексувати не лише все те, що вони зробили, а й переосмислити, що їхня теологія — не християнська", - резюмує Хосе Казанова.