"РПЦ гірша фашистів, тому що створила справжнє духовне рабство", - релігієзнавець

"РПЦ гірша фашистів, тому що створила справжнє духовне рабство", - релігієзнавець - фото 1
Релігієзнавець Юрій Чорноморець в інтерв'ю НВ розповів про духовний занепад у Російській Православній Церкві. Зокрема, він прокоментував заяви помічника секретаря Ради Безпеки Росії Алєксєя Павлова про те, що наступним етапом війни проти України, так званої «спецоперації», має стати «десатанізація».

«Вже багато років, приблизно з 2012 року, для внутрішнього російського дискурсу в різних телепередачах, промовах, виступах на валдайському клубі Путіна, висувалася така теза, що в Україні розповсюджується західні секти, всі вони противники православ’я і відповідно, ці західні секти, вони всебічно підтримуються різними державними владами, Заходом України, все це величезна небезпека і відповідно все це небезпека і всередині Росії теж. Вони почали садити в себе на 7 років Свідків Єгови... Зараз вони почали садити деяких харизматичних протестантів, незважаючи на те, що російські протестанти намагаються пристосуватися до путінського режиму", - пояснив Юрій Чорноморець.

На думку богослова, пошук Росією постійних зовнішніх-внутрішніх ворогів - став мотивацією для так званої мобілізаційної стратегії.

"Їм необхідно весь час мобілізовувати соціум на нові, і нові жертви. І коли, відповідно, вже всі інші засоби мобілізації ідеологічної не працюють, вони починають виставляти вже на найвищому рівні ось всі ці фантастичні теорії (як „десатанізація“, – ред.)", - наголосив релігієзнавець.

Він зауважив, що в Росії починають називати "сатаністими" не лише протестантів, але й українських греко-католиків та тих православних, які відносяться до ПЦУ: "Це взагалі просто якийсь абсурд, просто безпідставні звинувачування… Це якась вже „Сєверна Корея“ просто. Інших аналогій не знаходиться в абсурдності цих звинувачень".

Юрій Чорноморець також прокоментував повідомленням Генштабу ЗСУ, про те, що російські військові намагаються активно залучати священиків на фронт:

«В Росії є капеланство, тобто так звані „воєнні священики“ і воно не настільки розповсюджено, як скажімо в Україні…Це намагання держави використати релігійний фактор для відповідної ідеологічної роботи серед військовослужбовців. Ясно, що всі ці військовослужбовці - варвари по своїй суті. Культурний рівень надзвичайно низький і якоїсь жодної ідеологічної роботи навіть з ним проводити священикам неможливо. Тому ми бачимо, що ці священики, які в російській армії вже є, стараються тихенько сидіти, щоб їх там ніхто не вбив зі своїх же власних росіян. Більше жодної роботи саме від військових священиків ми не маємо, але справа в тому, що крім військових священиків там присутні різного роду релігійні авантюристи. Від них ось якраз і йдуть найрадикальніші і найбсурдніші проповіді.... Приєднуються до цього дійства і всякого роду маргінали. Ясно, що їхнє капеланство абсолютно невдале і жодного суттєвого впливу на перебіг бойових дій на справляє", – сказав Юрій Чорноморець.

За його словами, ми бачимо глибину занепаду Росії, ідейного в тому числі релігійного: "Вони вже переплюнули Іран. Опустилися десь на ідеологічний низ, який тільки буває у північних корейців. Це просто така історична поразка всього російського православ’я".

Юрій Чорноморець розповів про занепад релігійності в Росії, де храми практично пустіють:

"Русь була охрещена, але не освічена. На початку 2000-х років, на відміну від України, в них храми відвідувало 2% населення. Став Патріарх Кіріл – 1,6%. Відвідуваність впала, бо цього "табачного патріарха" вже люди ніяк не сприймали. Зараз у них ходять в храми 0,6% населення і розповідати, що „ми свята Русь“, „ми втілення всіх традиційних цінностей, які тільки є“, „ми єдиний острів, скажімо, захисту здорового глузду, а весь світ зійшов з розуму“ - це смішно,... це палата №6... Це дійсно релігійна девальвація повна".

Юрій Чорноморець торкнувся теми "гідності людини" у вченні РПЦ, наголосивши на тому, що це поняття в РПЦ відрізняється від розуміння гідності людини в демократичному суспільстві. Він згадав поданий Патріархом Кірілом документ „Про свободу і гідність людини“, який став офіційним доповненням до соціального вчення РПЦ.

"Насправді в цьому документі все говорить про те, що свободи і гідності у окремої людини немає. А своєю свободою і гідністю людина повинна пожертвувати соціуму, пожертвувати Церкві. Фактично це така концепція світського і церковного монарха. Ось ці начальники - тільки єдині вільні, гідні і вони мають іншим визначати, куди йти. Ось така доктрина в них продовжує побутувати в Російській Православній Церкві і продовжує розвиватись. І зараз вони говорять, що люди в Росії повинні ці доктрини духовного рабства визнати. Виступити конкретно проти України, як простору Свободи, простору гідності. Ну і фактично загинути всі на цій війні", - прокоментував богослов.

За словами Юрія Чорноморця, вперше маємо таке релігійне викривлення: "Тут Російська Православна Церква гірша фашистів, тому що вона говорить, що у них справжнє духовне рабство і потрібно дотримуватися цієї доктрини духовного рабства і ненавидіти всіх, хто проповідує духовну свободу. Це абсолютно патологія. Такого ще в історії навіть не було, але ось, на жаль, ми це маємо зараз в Російській Православній Церкві", – підсумував Юрій Чорноморець.