Ці дні багато думав для кого ж книга найцікавіша?
Здається, що для православних богословів (та любителям цього способу теологізування), бо висвітлюються практично невідомі їм дискусії православних з католиками.
Деякі православні в інтернеті навіть затіяли дискусію про те, що книга греко-католика про дискусії католиків і православних в добу середньовіччя для православних небезпечна. Не знаю, чим може бути небезпечне знання, але уж точно небезпечним є незнання. Адже що православні знають про візантійські дискусії про квашений хліб і опрісноки 11 чи 13 століть? Для православних їх богословя - це кілька фігур в патристиці плюс Палама. Але це ж безпамятство про свою традицію! Це злочин - не знати власної традиції! І якщо православні не написали цієї книги, то повинні бути вдячні будь-якому вченому будь-якої конфесії, якщо він проробив за них той труд, який вони повинні були зробити.
Здається, що книга найцікавіша історикам і політологам - бо висвітлюються такі проблеми коренів ідентичності, які звичайно невідомі широкому (і навіть вузькому - візантіїстичному та мідіевістичному) загалу.
Здається, що сучасним богословам, оскільки вони отримують нову інформацію про безцінний досвід пошуків шляхів примирення в середньовіччі. Вже тоді була богословська методика екуменізму і вона була такою ж в своїй формальній основі, як і екуменічна методика сучасна.
Потім я зрозумів - книга цікава всім.
Тому що це цікаво написана монографія на тематику, якою б ніхто сам би не ризикнув зайнятися. Через складність та заплутаність. Монографія о. Юрія нагадує розслідування, яке ведуть професійні детективи, розплутуючи загадкові події минулого.
Тому що ця книга актуальна - для всіх. Тому що уроки, які можна винести із знання дискусії візантійців та латинян в 11 - 13 століттях - це ключі до вирішення сучасних богословських проблем взагалі та в сфері екуменічного діалогу - зокрема.
Тому що це просто гарна книга, видана на взірцевому для України (і не лише України) рівні.
Отже, будемо раді бачити всіх читачами цієї книги!
23 червня 2011 р. о 12:00 в Інституті релігійних наук св.Томи Аквінського в Києві відбудеться презентація нової книги отця Юрія Аввакумова «Витоки унійного богослов’я. Проблема церковної єдності в обрядових дискусіях між Римом і Константинополем в XI–XIII ст.» (авторизований переклад з німецької Олега Конкевича, за редакцією Уляни Головач. Львів: Видавництво Українського католицького університету 2011). В рамках заходу відбудеться відкрите обговорення за участю таких провідних українських експертів, як о. Борис Гудзяк, Володимир Литвинов, Олег Турій, Андрій Баумейстер, Юрій Чорноморець та ін.
Дискусії католиків та православних XI–XIII ст. про євхаристійних хліб, доливання води до євхаристійної чаші та формулу хрещення розпочалися із агресивного несприйняття «іншого», а завершилися прийняттям іншого в його іншості. Завершуючи дискусії св. Тома говорив навіть про необхідність для грецького священства притримуватися власних звичаїв. Під час цих дискусій фактично народжувалася візія Церкви як єдності реального різноманіття та формувалися принципи європейської культури толерантності.
Книга є незамінною енциклопедією знань із богословської дискусії, яка привела до розколу 1054 року. Монографія є єдиним систематичним аналізом обрядових дискусій від їх початку до переходу католицько-православних дискусій в нову фазу в XIV столітті. Автор осмислює як сам досвід дискусій, так і їх вплив на Флорентійський собор та першу справжню спробу об’єднання Церкви. Книга є джерелом багатого оригінального матеріалу для істориків богослов'я, істориків філософії, культурологів, істориків, дослідників середньовічної та ранньомодерної ментальності.
Авторові вдалося актуалізувати суперечки, в яких не стільки поглиблювалося розділення, скільки шукалися шляхи до єднання. Прийняття звичаїв грецької Церкви як законних було першим, але найбільш важливим кроком на шляху до екуменічного мислення сучасних християн. Джерелами унійної ідеї постають толерація та заохочення різноманіття, її закономірним продовженням – сучасний екуменізм.
Для України з її постійними «або-або» важливе відкриття кожного історичного досвіду «і-і». Сьогоднішні українські культурні поділи – в своїй ґенезі сягають часів середньовіччя. Українські дослідники вітчизняної думки XVI-XVII відкрили традицію толерантності, – не менш потужну, ніж традиція полемічного протистояння. О. Юрій Аввакумов робить наступний крок. Вже в часи середньовіччя ідея єдності у розмаїтті традицій завойовувала розум та серце християн. А отже, сучасне бачення єдності різноманіття (і України, і Церкви) легітимізується не лише недавніми інтелектуальними та духовними пошуками. Намагання утвердити єдність саме при збереженні відмінностей – це суттєва риса всієї традиції християнської культури, починаючи із доби середньовіччя.
Отже, запрошуємо богословів, істориків, філософів, релігієзнавців, християнську та студентку молодь прийняти участь у презентації унікального видання – книги о. Юрія Аввакумова, професора УКУ та Університету Нотр-Дам у США.
У відкритому обговоренні візьмуть участь:
Під час заходу всі присутні зможуть придбати книгу о. Юрія Аввакумова та інші публікації УКУ за ціною видавництва. Також буде представлено великий асортимент літератури інтернет-магазину інтелектуальної книги «Архе» та видавництва «Кайрос».
Презентація відбудеться за адресою:
Київ, ст.м.«Лук’янівська», вул. Якіра, 13
Інститут релігійних наук св.Томи Аквінського.
Вхід вільний
Організатори:
Інститут релігійних наук св. Томи Аквінського в Києві (http://it.dominic.ua)
Український католицький університет (www.ucu.edu.ua)
Богословський Портал (http://theology.in.ua/)
Інтернет-магазин інтелектуальної книги Архе (http://arhe.com.ua/)
Богословский клуб в ім’я св. Максима Сповідника (http://bogoslov-club.org.ua/)
Генеральний інформаційний партнер:
Релігійно-інформаційна служба України http://risu.org.ua/
Офіційний інформаційний партнер:
«Релігія в Україні» http://www.religion.in.ua/