Блог о. Юрия Блажиевского_image

Блог о. Юрия Блажиевского

Янголи навечір'я

24.12.2010, 13:27
А ти вмієш рахувати янголів?

Христос рождається! Славімо Його!

Раз на рік є така ніч, коли проблеми відходять. Така ніч, коли душа очікує свята, чогось незвичайного. Є така ніч, коли три духи Різдва по черзі відвідають Ебенезера Скруджа, сніжинка затримається на пів дороги від зірок, а віл та віслюк перекинуться парою фраз і клякнуть перед яслами. Ніч, в яку вогні свят вечора запалять надію. Тиха ніч. Свята ніч. Сталося — ця ніч прийшла.

На що ми звертаємо увагу цієї ночі? Подарунки, колядки, побажання... А ти пробував колись рахувати цієї ночі янголів? Спробуймо разом — лишень будь уважний! - щоб часом котрого не промайнути...

Кожна ніч починається з запахів. І з темряви, звичайно. Тепер темрява просякнута запахами хвої, гарячого воску, святкового столу, і навіть тихі пелюстки снігу мають свій неповторний запах свіжості. А десь між ними, якщо бути трохи уважнішим, ми побачимо Янгола Очікування. Він лине у темряві, наче лагідний аромат. Кожен з нас має свої очікування. Але не про гроші чи кар'єру. Адже ми не можемо в таку ніч розмовляти про планування і облік. Очікування... чогось. Зміна, повів свіжого вітру, спрага серця за ідеалом, добром — подумай, які ще очікування ти можеш знайти в передчутті цієї ночі. Янгол Очікування поряд тебе виглядає добро, що надходить, і називає його по імені.

Аж ось в пітьмі святої ночі виникає маленьке, хитке світло. Відразу за ним ще одне, а за ним наступне. Скоро вже м'яка луна ясного танцю наповнює собою оселю — твій життєвий простір. Бачиш його? Це — Янгол Домашнього Вогнища. Чи ти цієї ночі не проминеш його, не забудеш привітати легким уклоном голови? Ти справді блаженна, сестро, ти справді блаженний, брате. Бо твоє очікування має свій дім. Може, ти б хотів багато чого в ньому змінити — але в тебе є місце, де ти можеш відчувати себе у безпеці. В тебе є також наступний дар — цього року ти зайняв своє місце в житті. Може бути, не цього ти очікував, не до цього будеш прямувати в наступному році — але, окрім важких хвилин, ти досвідчив тут красу. В цьому році на сцені життя саме тут було твоє місце, саме ти виповнив його собою.

Відразу за Янголом Домашнього Вогнища, в сяйві свічок, ми можемо помітити його братів — Янгола Добрих Виборів та Янгола Окрилених Мрій. Якщо ти їх помічаєш, в тебе є віра в те, що в свої малі і великі вибори ти вмістив зусилля керуватися добром і що, на свій спосіб, це вдалося. Це означає, що ти надалі благословенний мріями: ідеалами і вартостями, які для тебе не є без сенсу, яких ти не дозволив себе позбавити.

Світло святкового дому неспішно виливається за вікно, відбивається від снігу та починає вібрувати голосами близьких людей, знайомих, приятелів. У тих відголосах можна помітити Янгола Наших Зустрічей. Наступним даром в цьому році для нас були ті, що завжди близько, як і ті, що сьогодні далеко — але їх обличчя все одно огорнуті теплом нашого серця, і так буде завжди, поки це серце б'ється. Подивись в очі чоловіка, дружини, дітей, батьків, приятеля, сусіда. Чи бачиш там Янгола Наших Зустрічей? Хвилинку! А що ж із тими, які від нас цього року відійшли? Гадаю, що янгол не підвів їх і запровадив на найважливішу зустріч їх життя, по котрій вже не прийде розставання.

Вулицями і польовими стежками, у святково прибраному вистрою хуртовинних заметів і казково одягнених білим дерев, Янгол Щирої Простоти веде нас до ясел. Святий Григорій Двоєслов напише, що Божа Дитина, Хліб Життя, зійшов із Небес і дав себе покласти в яслах, щоб нагодувати Собою, укріпити нас життям. Він ліг на сіні, на сіні наших помилок і недосконалости, щоб відмінити їх в шляхетне зерно. Чи перед Янголом Щирої Простоти ми можемо говорити про безсенсовність або чи маємо ховати свої поразки і маленькі сили? Де блукає лев, Лев Юди? (...) о, пострах в темряві і ночі (...) Не бійтеся — цієї ночі ваш Золотий лягає серед агнців, - так написав Кіт Патмен.
Біля ясел на нас вже чекає Янгол Синівства. І всі йшли записатися, кожен у місто своє. А Син Божий вийшов з Міста Отця, Його і нашої батьківщини, щоб ми могли записатись ще тут, на землі, в дорозі. Божий Син вийшов нам на зустріч, щоб показати нам дорогу до дому, до коріння. До Отця. Адже неспокійне є серце наше, поки не заспокоїться в Бозі.

Ми пронесли через цілий рік різноманітні тіні неспокою. Чи весь цей час нас не підтримувала надія, що ми зустрінемо потужне світло, яке розвіє темряву, від якого розтануть тіні? Блаженний той, хто зауважить Янгола Миру. Справжнє щастя зустріне того, хто спроможеться назвати перед самим собою по імені свої слабкості, хто спроможеться погодитись на довіру Бога, віддати ці слабкості Йому і прийняти слова: Я пробачаю тобі, Моя дитино!

Ось тоді чисте біле найтихішого снігу накриє брудні сліди. Однак не для того, щоб їх лишень сховати, але щоб втопити в себе, відмінити наше життя, відкинути сірість. Янгол Непорочної Білі знається на своєму ремеслі. У фільмі Мела Гібсона Патріот головний герой, застерігаючи від розв'язування війни, каже: Вона пройде нашими подвір'ями і домівками. Її побачать наші діти і тоді помре невинність. Білість снігу Свят Вечора, білість Божої благодаті примирення чинить нечувану річ: повертає нам нашу невинність. В чому знаходиться джерело нашого миру, джерело нашої правдивої радості? В отій непорочній невинності, поверненій нам білі. Це найбільший дар маленької Дитини — потужного Бога Любови, котрий прийшов на цей світ.

Є ще один янгол. Його ім'я — Янгол Котрого Не Помічаєш. Це ти. Чим він займається? Цього вже не знаю. Але ти можеш дізнатись. Він все ж таки брати інших янголів, отже може їм допомогти. А скільки їх ти нарахував в своєму житті? А скільки ще залишилось за занавісом з мільйонів зірок! Янгол Вдячності, Янгол Пробачення, Янгол Істинної Радості...

І ось раптом з'явилася з Анголом сила велика небесного війська, що Бога хвалили й казали: Слава Богу на висоті, і на землі мир, у людях добра воля!

Серед них вже є Янгол Очікування, Янгол Домашнього Вогнища, Янгол Окрилених Мрій і Янгол Добрих Виборів, Янгол Наших Зустрічей, Янгол Щирої Простоти, Янгол Синівства і Янгол Миру, Янгол Непорочної Білі... Є також місце для Янгола Котрого Не Помічаєш.

Последние новости

Вчера
25 ноября