Created with Sketch.

Стосовно відміни передачі Почаївської лаври УПЦ МП обласна рада звертатиметься до прем’єр-міністра України

12.02.2010, 11:14

Заступник голови обласної ради Олег Боберський інформував сесію обласної ради «Про роботу тимчасової контрольної комісії Тернопільської обласної ради щодо перевірки законності передачі храмового комплексу в м. Почаєві УПЦ Московського патріархату.

Тернопільська обласна рада, 11 лютого 2010 року

Заступник голови обласної ради Олег Боберський інформував сесію обласної ради «Про роботу тимчасової контрольної комісії Тернопільської обласної ради щодо перевірки законності передачі храмового комплексу в м. Почаєві УПЦ Московського патріархату, а також дотримання земельного і міграційного законодавства.

Як відомо, комплекс споруд Почаївської Свято-Успенської лаври ХVІІІ-XIX ст.  на підставі рішення виконавчого комітету Тернопільської обласної ради від 29 листопада 1990 року № 258 знаходився  на балансі головного управління архітектури і містобудування облвиконкому. 3 жовтня 2001 року управління містобудування та архітектури Тернопільської ОДА листом              № 01.13/512 відповідно до рішення Кабінету Міністрів України погодило передачу даного архітектурного комплексу Кременецько-Почаївському державному історико-архітектурному заповіднику. Однак 2003 році Почаївську лавру вирішено виключити із складу заповідника і передати її у власність чоловічого монастиря Української православної церкви МП. Депутати обласної ради четвертого скликання звернулися із заявою, де не погоджувалися із такими діями уряду. Проте у липні 2003 року лавру таки було виключено із складу заповідника. Договір діє до 1 січня 2052 року і може бути продовженим за згодою сторін.

Тернопільська обласна рада 27 серпня прийняла рішення створити тимчасову контрольну комісію Тернопільської обласної ради щодо перевірки законності передачі храмового комплексу в м. Почаєві УПЦ Московського патріархату, а також дотримання земельного і міграційного законодавства  у складі представників від депутатських фракцій у Тернопільській обласній раді, зокрема, від Всеукраїнського об’єднання «Свобода» – Богдана Гачкевича, від Тернопільської обласної організації Єдиного центру – Ігоря Коритка, від «Наша Україна» – Степана Барни, від Блоку Литвина – Лариси Мисюк, а також голів постійних комісій Тернопільської обласної ради з питань духовності, культури, свободи слова та інформації – Михайла Тимошика та з питань законності та правової політики, здійснення демократичного цивільного контролю над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави – Леоніда Бицюри. ЇЇ очолив заступник голови обласної ради Олег Боберський.

Комісія здійснила значну роботу, зібрала ряд документів, провела 7 засідань, винесла на розгляд сесії низку пропозицій ( інформація, надана комісією додається).

«Нині Почаївська лавра стала в області п’ятою колонною Російської імперії , звідси розповсюджується українофобська література. Тут вкрай вороже ставляться до інших конфесій, – наголошує  Олег Боберський. – Тим паче, що було з’ясовано, що на території лаври проводиться незаконний видобуток копалин. Також тут часто правоохоронні органи виявляють іноземних громадян, які перебувають з порушенням міграційного законодавства: громадян Росії, Молдови, Білорусії, Узбекистану та інших країн СНД.»

Після активного обговорення депутати  вирішили: інформацію взяти до відома;

а також звернутись до прем’єр-міністра України з вимогою скасувати розпорядження КМУ «Про виключення із складу Кременецько-Почаївського архітектурного заповідника споруд Почаївської Свято-Успенської лаври».

Тимчасова контрольна комісія продовжить свою роботу.

«Переконаний, що українські святині, побудовані, створені українським народом, захищені від завойовників нашими лицарями, збережені, мають належати українській церкві», – підсумував Олег Боберський.

Інформація

тимчасової контрольної комісії Тернопільської обласної ради щодо перевірки законності передачі храмового комплексу в м. Почаєві УПЦ Московського патріархату, а також дотримання земельного і міграційного законодавства

Обласною радою рішенням від 27 серпня 2009 року № 745 було утворено тимчасову контрольну комісію Тернопільської обласної ради щодо перевірки законності передачі храмового комплексу в м. Почаєві УПЦ Московського патріархату, а також дотримання земельного і міграційного законодавства у складі представників від депутатських фракцій у Тернопільській обласній раді, зокрема, від Всеукраїнського об’єднання «Свобода» – Богдана Гачкевича, від Тернопільської обласної організації Єдиного центру – Ігоря Коритка, від «Наша Україна» – Степана Барни, від Блоку Литвина – Лариси Мисюк, а також голів постійних комісій Тернопільської обласної ради з питань духовності, культури, свободи слова та інформації – Михайла Тимошика та з питань законності та правової політики, здійснення демократичного цивільного контролю над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави – Леоніда Бицюри.

Обласна рада доручила тимчасовій контрольній комісії здійснити перевірку законності передачі храмового комплексу в м. Почаєві Московського  патріархату, а також дотримання земельного і міграційного законодавства, перевірку фактів розпалювання міжнаціональної та міжконфесійної ворожнечі.

За період роботи тимчасової контрольної комісії відбулося шість її засідань.

Тимчасовою контрольною комісією з метою отримання необхідних документів та інформацій надіслано відповідні клопотання Міністерству регіонального розвитку та будівництва України, Тернопільській обласній державній адміністрації, прокуратурі Тернопільської області, регіональному відділенню Фонду державного майна України по Тернопільській області, головному управлінню Держкомзему у Тернопільській області, провідному геологу Геоінформу України Василю Кітурі.

Отримані інформації розглядались на засіданнях тимчасової контрольної комісії.

 

І. Використання храмового комплексу.

Комплекс споруд Почаївської Свято-Успенської лаври ХVІІІ-XIX ст., до складу якого входять: Успенський собор, 1783 р., Троїцький собор, 1912 р., Монастирські келії, 1771-1780 рр., архієрейський будинок, 1825 р., Дзвіниця, 1861 р., Надбрамний корпус, 1835 р. на підставі рішення виконавчого комітету Тернопільської обласної ради від 29 листопада 1990 року № 258 знаходився  на балансі головного управління архітектури і містобудування облвиконкому.

Відповідно до інформації Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 1 грудня 2009 року № 12/19-2-14/12.19-4698 «Про правовий статус комплексу споруд Почаївської Свято-Успенської Лаври» комплекс пам’яток у містах Кременці та Почаєві постановою Кабінету Міністрів України від 29 травня 2001 року № 583 оголошено Кременецько-Почаївським державним історико-архітектурним заповідником.

3 жовтня 2001 року управління містобудування та архітектури Тернопільської ОДА листом № 01.13/512 відповідно до рішення Кабінету Міністрів України погодило передачу даного архітектурного комплексу Кременецько-Почаївському державному історико-архітектурному заповіднику. Згоду Міністерству економіки України на передачу цих пам’яток архітектури зі сфери управління облдержадміністрації до сфери Держбуду України надала обласна державна адміністрації своїм листом від 29 січня 2002 року № 07-339/17-5.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2002 року № 635-р «Про передачу пам’яток архітектури та містобудування до сфери управління Держбуду» пам’ятки архітектури та містобудування передані із спільної власності територіальних громад Кременецького району і територіальної громади м. Кременця у державну власність з віднесенням до сфери управління Держбуду (Мінрегіонбуду), в тому числі Комплекс споруд Почаївської Свято-Успенської лаври ХVІІІ-XIX ст., до складу якого входять: Успенський собор, 1783 р., Троїцький собор, 1912 р., Монастирські келії, 1771-1780 рр., архієрейський будинок, 1825 р., Дзвіниця, 1861 р., Надбрамний корпус, 1835 р.). Проект цього розпорядження Кабінету Міністрів України обласна державна адміністрація підтримала своїм листом від 29 листопада 2002 року № 01-4758/17-3 (через 13 днів після прийняття розпорядження). Таким чином, споруди Лаври опинилися під захистом держави та правового режиму історико-архітектурного заповідника.

Однак згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 438-р споруди Почаївської Свято-Успенської лаври вилучаються зі складу Кременецько-Почаївського ДІАЗу.

Водночас Постановою КМУ № 1699 від 29.10.2003 р. затверджено Типовий договір про безоплатне користування релігійною організацією культовими будівлями та іншим майном, що є державною власністю». На його виконання, а також доручення Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2003 року № 65031 Держбуд видав наказ від 26 листопада 2003 року № 198 «Про передачу у користування комплексу споруд Почаївської лаври», згідно з яким між Держбудом і Свято-Успенською Почаївською лаврою укладено договір про безоплатне користування Свято-Успенською Почаївською Лаврою комплексом споруд Почаївської лаври – пам’ятками архітектури, що є державною власністю і належать до сфери управління Держбуду України від 12 грудня 2003 року № 1 та складено акт приймання-передачі від 18 грудня 2003 року.

Копії вказаних документів надіслані Тернопільській обласній раді Міністерством регіонального розвитку та будівництва України.

Відповідно до договору від 12 грудня 2003 року № 1 вартість переданого майна (Успенський собор, Троїцький собор, Монастирські келії, архієрейський будинок, Дзвіниця, Надбрамний корпус) складає один мільйон сто сорок дев’ять тисяч гривень, у тому числі Успенський собор – 245 тис. грн., Троїцький собор – 214 тис. грн., Монастирські келії – 261 тис .грн., Архієрейський будинок – 185 тис.грн., Дзвіниця – 165 тис. грн., Надбрамний корпус – 78 тис. грн.

Відповідно до пункту 3.4 Користувач () має право з дозволу Держбуду проводити поліпшення отриманого майна, а в разі припинення дії цього Договору, вимагати відшкодування зроблених для цієї мети витрат.

Свято-Успенська Почаївська Лавра зобов’язується використовувати майно виключно для виконання статутної діяльності, не передавати його третім особам, забезпечувати збереження, здійснювати поточний ремонт майна, а в разі припинення дії Договору, повернути майно в належному стані, не гіршому, ніж під час передачі його у користування.

Майно не може бути передане Користувачем у заставу, на нього не може бути звернене стягнення за претензіями кредиторів користувача. Спори, що виникають під час виконання цього договору або у зв’язку з ним, розв’язуються шляхом переговорів. У разі недосягнення згоди, спір підлягає розв’язанню у судовому порядку. Одностороння відмова від виконання умов цього Договору не допускається. Зміна умов Договору може здійснюватись лише за погодженням сторін.

В разі ліквідації або реорганізації Держбуду, цей Договір зберігає свою силу для його правонаступника.

Дія договору може бути припинена у разі втрати майна або прийняття рішення про це за згодою сторін або за рішенням суду.

Договір діє до 1 січня 2052 року і може бути продовженим за згодою сторін.

ІІ. Земельні відносини та надрокористування. Згідно із статистичною формою 6-ЗЕМ за Духовним собором Свято-Успенською Почаївською лаврою рахується 47,9 га земель, з них для ведення підсобного господарства – 36,3 га, в тому числі ріллі – 30,1 га, багаторічних насаджень (сад) – 6.2 га, земель під релігійними організаціями 11,55 га, в тому числі громадського призначення 10,3 га, змішаного використання – 1,3 га.

Згідно з інформацією Держкомзему у Кременецькому районі договори оренди укладено на площу 23,6 га.

Духовний Собор Свято-Успенської Почаївської Лаври укладено договір на проведення землевпорядних робіт та виготовлення технічної документації, що посвідчує право користування земельною ділянкою, з товариством з обмеженою відповідальністю «Галицькі землі» (м. Тернопіль), яке має ліцензію на виконання таких робіт.

Почаївська Свято-Успенська Лавра отримала у Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України спеціальний дозвіл на користування надрами – Почаївським родовищем піску (№ 4772 від 11 листопада 2008 року) площею 4.7 га, яке знаходиться  на віддалі 1.0 км на північний захід від м. Почаїв. Строк дії спеціального дозволу – 20 років.

13 листопада 2009 року Свято-Успенська Почаївська Лавра звернулася до обласної ради з клопотанням щодо надання гірничого відводу на користування Почаївським родовищем будівельних пісків площею 5,0 га.

В комплекті документації є рішення Кременецької районної ради від 22 січня 2009 року № 328 «Про погодження щодо надання гірничого відводу», від 29 жовтня 2009 року № 384 «Про надання згоди на вилучення з користування Кременецького районного комунального лісогосподарського підприємства «Кремліс» земельної ділянки лісогосподарського призначення», від 29 жовтня 2009 року № 385 «Про внесення змін до рішення районної ради від 22 січня 2009 року № 328 «Про погодження щодо надання гірничого відводу».

Враховуючи, що згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2008 року № 610-р «Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками» запропоновано Мінприроди, Мінагрополітики, Міноборони, Держкомлісгоспу та Держкомзему до законодавчого врегулювання питань запобігання зловживанням під час відчуження та зміни цільового призначення земельних лісових ділянок зупинити прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення, надіслано клопотання до прокуратури Тернопільської області дати правову оцінку вказаним рішенням Кременецької районної ради на їх відповідність вимогам розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2008 року № 610-р та провести перевірку дотримання Свято-Успенською Почаївською Лаврою вимог чинного законодавства при експлуатації Почаївського родовища будівельних пісків.

Прокуратурою Тернопільської області листом від 25.12.2009 р. № 07/4-1986вм надана відповідь, що відповідно до матеріалів перевірки, до якої залучалися працівники державної екологічної інспекції та управління з контролю за використанням і охороною земель у Свято-Успенської Почаївської Лаври наявний спеціальний дозвіл на користування надрами № 4772 від 11.11.2008 року, але на час перевірки на території урочища «Гора лиса» для розробки Почаївського родовища піску технічні засоби та робочий персонал відсутні і видобування піску не проводиться. Разом з тим, прокуратура Тернопільської області у листі вказує, що рішення органу місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Тому підстав для прокурорського втручання не вбачає.

Крім того, спеціалістами Держземінспекції в Тернопільській області при проведені перевірки дотримання вимог земельного законодавства при прийнятті Кременецькою районною та Почаївською міською радами деяких рішень з питань надрокористування Свято-Успенською Почаївською Лаврою при видобуванні піску в урочищі «Гора Лиса» у м. Почаїв встановлено, що Намісник Свято-Успенської Почаївської Лаври Архієпископ Володимир самовільно зайняв земельну ділянку площею 0,03 га із земель під відкритими розробками та кар’єрами без виникнення права на неї та йог державної реєстрації для видобування піску, чим порушив вимоги статтей125, 126 Земельного кодексу України та заподіяв шкоду земельним ресурсам на суму 499 грн. 30 коп. В день перевірки видобуток піску не проводився.

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства та одночасно Архієпископу Володимиру видано припис на усунення виявленого порушення і його письмово з поштовим повідомленням викликано до Держземінспекції в області для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена     ст. 531 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Держземінспекцією в області на ім’я голови Кременецької районної ради та Почаївського міського голови надіслано клопотання щодо призупинення дії рішень Кременецької районної ради від 12.08.2009 року № 273 «Про надання згоди Свято-Успенській Почаївській Лаврі на отримання спеціального дозволу для експлуатації Почаївського родовища пісків», від 22.01.2009 року № 328 «Про погодження щодо надання гірничого відводу», від 29.10.2009 року № 384 «Про надання згоди на вилучення з користування Кременецького районного комунального лісогосподарського підприємства «Кремліс» земельної ділянки лісогосподарського призначення» і № 385 «Про внесення змін до рішення районної ради від 22.01.2009 року № 328 «Про погодження щодо надання гірничого відводу» та рішення Почаївської міської ради від 30.03.2009 року № 901 «Про погодження місця розташування земельної ділянки для розробки Почаївського родовища піску Свято-Успенській Почаївській Лаврі» прийняті з порушенням вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 року № 610-р

Також на запит Тернопільської обласної ради Міністерством охорони навколишнього природного середовища України листом від 16.11.2009 року № 18798/11/10-09 дано роз’яснення, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 року № 610-р Мінприроди, Мінагрополітики, Міноборони, Держкомземом та Держкомлісгоспом було зупинено прийняття рішень про надання згоди на вилучення земельних лісових ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення до законодавчого врегулювання питань запобігання зловживанням у цій сфері.

Таким чином, на сьогоднішній день порушене питання може бути вирішено, лише після законодавчого врегулювання питань розпорядження земельними лісовими ділянками – після внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 року № 610-р. у відповідності до вимог нормативно-правових актів у сфері охорони довкілля та використання земель.

ІІІ. Дотримання міграційного законодавства. Відповідно з інформацією відділу громадянства, імміграції і реєстрації фізичних осіб управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області від 2 жовтня 2009 року № 5/2-5364 за період з 2004 по 2009 роки у м. Почаїв виявлено 44 нелегальних мігранти: 2004 рік -5 (Молдова-3, Узбекистан-2), 2005 рік -6 (Молдова-3, Росія-2, Узбекистан-1), 2006 рік -10 (Молдова-3, Росія-7), 2007 рік – 7 (Молдова-1, Узбекистан-3, Росія-2, Грузія-1), 2008 рік – 9 (Молдова-2, Росія-4, Латвія-1, Білорусь-2), за 9 місяців 2009 року – 7 (Молдова-1, Росія-5, Білорусь-1).

До адміністративної відповідальності за цей період за порушення міграційного законодавства притягнуто 87 іноземних громадян.

Про виявлення порушень на території храмового комплексу Свято-Успенської Лаври даних немає, статистика не ведеться.

Голова тимчасової

 

Читайте також