Туреччина скасувала візит міністра оборони Швеції через спалення Корану в Стокгольмі
Причиною стало спалення Корану, священної книги ісламу, біля турецького посольства в Стокгольмі.
Про це повідомляє агентство Anadolu, інформує "Громадське".
«Ми, на жаль, стали свідками того, що не було вжито жодних заходів у зв’язку з цими мерзенними та огидними діями проти Туреччини та нашого президента (Реджепа Таїпа Ердогана)», — заявив міністр оборони Туреччини.
Скасування візиту шведського міністра сталося після того, як Расмус Палудан, лідер данської ультраправої партії Stram Kurs («Жорстка лінія»), отримав дозвіл спалити Коран біля турецького посольства в Стокгольмі 21 січня.
Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем висловив стурбованість тим, що демонстрація може призвести до подальшої затримки ратифікації Туреччиною заявки Швеції на вступ до НАТО. При цьому він додав, що з його боку було б «дуже недоречно» вимагати, щоб якійсь людині не дозволили провести демонстрацію.
МЗС Туреччини напередодні спалення викликало посла Швеції Стаффана Херстрема, якому повідомили, що Анкара «рішуче засуджує цей провокаційний акт, який явно є злочином на ґрунті ненависті, що позиція Швеції є неприйнятною, що Анкара очікує, що цей акт не буде дозволений, і наруги над святими цінностями не можна прикривати демократичними правами».
Минулого тижня Туреччина вже закликала Швецію «вжити заходів проти терористичних угруповань» після демонстрації в Стокгольмі, де прихильники «Робітничої партії Курдистану» (РПК) (яку Анкара визнає терористичною) повісили за ноги фігуру турецького президента Реджепа Ердогана.
У травні Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО. А втім, Туреччина заблокувала обробку запитів Фінляндії та Швеції про приєднання. Президент Реджеп Ердоган звинуватив ці країни в підтримці членів «Робітничої партії Курдистану» (РПК) та «Загонів народної оборони» (YPG), які Анкара визнає терористичними.
Згодом Фінляндія та Швеція погодили з Туреччиною тристоронній меморандум. Він передбачає, що країни мають оперативно та ретельно розглядати запити про екстрадицію підозрюваних у тероризмі, розслідувати й забороняти будь-яке фінансування та діяльність цих організацій, боротися з дезінформацією тощо.
Зокрема, у грудні Швеція видала Туреччині члена курдської партії, якого Анкара звинувачує в тероризмі. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що Фінляндія та Швеція вже виконали свою частину домовленостей із Туреччиною.
Однак не всі запити Туреччини шведи виконали. Наприклад, шведський суд заблокував видачу журналіста, якого Анкара звинувачує в участі у спробі скинути Реджепа Таїпа Ердогана з посади президента.