У луцькій синагозі вшанували пам'ять євреїв, розстріляних в гето

У луцькій синагозі вшанували пам'ять євреїв, розстріляних в гето - фото 1
Вперше за кілька років лучани вшанували пам’ять євреїв, що загинули біля стін Великої хоральної синагоги, у стінах синагоги, а не біля неї.

Про це повідомляє Район. Луцьк.

У травні 2021-го через 80 літ після того, як тут стихла молитва, синагогу передали під опіку юдейській громаді міста. Раніше тут був спротзал.

З 19 по 23 серпня 1942 року відбувався розстріл луцького гетто. Тоді біля 17,5 тисяч чоловіків, жінок, дітей були розстріляні тільки за те, що вони – євреї. Тоді ж нацисти підірвали в місті синагогу.

На заклик юдейської громади міста вшанувати загиблих прийшли краєзнавці, історики, журналісти, просто лучани, яким не байдужа історія міста. Цього разу на заходах у синагозі були представники влади: Луцький міський голова Ігор Поліщук та заступник голови Волиньради Григорій Пустовіт.

Розпочинав молитву голова правління луцької юдейської ортодоксальної громади «Хабад Любавич» Мойше Меїр Матусовський. У стінах синагоги зачитували імена жертв трагедії. Згодом (уже традиційно) лучани озвучували фрагменти відомих спогадів про розстріли євреїв на Волині.

«Сьогодні дата, важлива для нашої громади і дуже трагічна. Сьогодні день знищення половини міста Луцька. Знищили жінок, дітей та інтелігенцію, яка не могла працювати. Один мій колега кілька років тому мене запитував: «Ханно, чому ти постійно хочеш повернути синагогу громаді?». Я відповіла, що поки ми не проводили вечорів пам’яті, поки я не вникала глибоко у суть подій, то не усвідомлювала, що більшість же імен загиблих просто невідомі... Ми зачитуємо прізвища – але це тільки частина людей. Відомі імена власників будівель, як в той момент жили в Луцьку. А от хто загинув достеменно, ми досі знайти не можемо, хоча шукаємо в архівах всієї Європи. Я надіюся, що прийде час – і всі імена будуть відомі, що їх можна буде проговорити, щоб пам’ять про них не була стерта з цієї землі», - зауважила членкиня юдейської громади Ханна Матусовська.