• Головна
  • Новини
  • У музеї "Духовні скарби України" презентували новий каталог культурних цінностей, викрадених з українських музеїв...

У музеї "Духовні скарби України" презентували новий каталог культурних цінностей, викрадених з українських музеїв

19.03.2010, 11:01
У музеї "Духовні скарби України" презентували новий каталог культурних цінностей, викрадених з українських музеїв - фото 1
Ілюстроване видання складається з 9 розділів – за видами викрадених культурних цінностей – і містить більш як 1000 позицій.

КИЇВ "Каталог культурних цінностей, викрадених з державних музеїв, заповідників, установ та приватних колекцій (1999 - 2009 рр.)" презентовано 18 березня в музеї "Духовні скарби України". Ілюстроване видання складається з 9 розділів – за видами викрадених культурних цінностей – і містить більш як 1000 позицій. Каталог підготувала Державна служба контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України, а видано його за фінансової підтримки Гільдії антикварів України, повідомляє УКРІНФОРМ.

Як зазначалося на презентації, це вже друге подібне видання: перший "Каталог культурних цінностей, викрадених з музеїв та культових споруд України (1984-1998 рр.)" було видано Національною комісією з питань повернення в Україну культурних цінностей у співпраці з Державною митною службою. До нього увійшли культурні скарби, викрадені з 23 українських музеїв. На жаль, друге видання містить перелік втрат уже з 55 музеїв.

Savchuk.jpg"Цим каталогом ми б'ємо у дзвони тривоги, тому що, на жаль, другий випуск є набагато пухкішим, ніж попередній... Ми бачимо у цьому каталозі інструмент боротьби з незаконним обігом культурних цінностей і пов'язуємо надії на їх повернення", - зауважив голова Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України Юрій Савчук.

Він відзначив, що завдяки друку першого каталогу кілька творів повернулися до державної частини музейного фонду, і поінформував, що друкована та електронна версії другого видання будуть передані представникам МЗС, МВС, СБУ, Державної митної та Державної прикордонної служб, інших державних структур. Окрім того, 150 примірників видання передано до Національної бібліотеки України ім. Вернадського та інших бібліотек країни, серед яких вузівські, обласні, наукові тощо.

Голова правління Гільдії антикварів України Ігор Понамарчук наголосив, що метою видання каталогу є профілактика крадіжок, тому що коли про викрадення стає широко відомо в країні та за кордоном, продати вкрадене майже неможливо. "Це дуже важливо: зробити цей бізнес за допомогою такої публікації збитковим, тоді він сам по собі помре", - вважає І.Понамарчук.

Він укотре підкреслив, що кожен музей повинен мати комп'ютерну базу експонатів. Кошти на це, на думку І.Понамарчука, можна знайти, зокрема, у місцевих бізнесменів, запрошуючи їх до участі в наглядових радах музеїв. Складення такого електронного опису значно зменшило б кількість викрадень із музеїв, переконаний голова правління Гільдії антикварів України.

Перший заступник міністра культури і туризму Владислав Корнієнко висловив упевненість, що "через короткий час буде презентовано програму конкретних заходів щодо забезпечення збереження культурних цінностей у нашій державі".