"Україна має право захищатися", - Секретар Святого Престолу архиєпископ Ґаллаґер

13 травня, 16:00
Католики
"Україна має право захищатися", - Секретар Святого Престолу архиєпископ Ґаллаґер - фото 1
Перед візитом в Україну Секретар Святого Престолу в справах стосунків з державами дав розлоге інтерв’ю на італійському телебаченні, коментуючи дипломатичні зусилля Святого Престолу. Багато питань стосувалися України.

Джерело: Vaticannews

«Я поїду до Києва наступного тижня, якщо все буде добре», – зазначив архиєпископ Ґаллаґер на початку інтерв’ю. Він вирушить в Україну в середу, 18 травня, а в п’ятницю, 20 травня, матиме зустріч з Міністром закордонних справ.

Під час інтерв’ю згадувалися заклики Наступника святого Петра до молитви за мир в Україні і заклики, звернені до політиків, не залишати поза увагою прагнення людей до миру, а також слова Прем’єр-міністра Італії Маріо Драґі, який під час зустрічі з Президентом США зазначив, що громадяни Італії та Європи бажають зупинити нечуване насильство, пов’язане з війною в Україні й запитують, що можна зробити для того, щоб настав мир.

В цьому контексті запитання журналістів стосувалося ролі у цьому процесі таких країн, як США і Китай. «Я вважаю, що могутні країни, такі як США і Китай, члени Ради Безпеки, мають надзвичайно важливе завдання в цей момент і ми повинні закликати їх виконати свої обов’язки з глибоким почуттям моральності й глибоким розумінням нагальної ситуації, що стоїть перед нами», - сказав він.

Журналісти італійського телеканалу запитували очільника ватиканської дипломатії також про релігійний фон війни в Україні. «Я вважаю, що це незаперечно, що в цьому конфлікті є також і релігійний вимір, – зауважив архиєпископ. – Ми знаємо про напруженість, що вже віддавна існувала між Патріархом Константинопольським Варфоломеєм та Московським Патріархом Кирилом, і в цій ситуації війни ці речі ще більше загострюються. На жаль, мусимо визнати, що в православ’ї більшість Церков мають виражену національну ідентичність, це державні Церкви. Тому для Російської Православної Церкви дуже важко зайняти критичну чи відмінну позицію від позиції уряду. Але Папа наголошує, що ми повинні долати також і ці обумовлення, щоб відігравати роль справжніх пастирів Божого люду і сприяти мирові».

Архиєпископ Пол Річард Ґаллаґер підкреслив, що Святий Престол старається зберігати нейтралітет, тобто не ставати на одну із сторін, «а створювати простір для діалогу, бути відкритим на всіх, аби сприяти мирові й шукати вирішення цих жахливих конфліктів, наслідки яких ми бачимо щодня».

Ведуча запитувала архиєпископа Ґаллаґера про перспективи екуменічного діалогу з Московським Патріархом. Архиєпископ висловив припущення, що діалог і далі триватиме, хоча і не на всіх рівнях. Щодо екуменічних стосунків, він підкреслив, що Святий Престол досить успішно підтримує діалог з майже усіма православними Церквами.

Журналісти пригадали також про те, що наприкінці загальної аудієнції у середу, 11 травня, Святіший Отець мав коротку зустріч з дружинами українських військових, що перебувають в оточенні на металургійному заводі «Азовсталь» у Маріуполі. «Чи достатньо цих жестів солідарності?» – запитала ведуча архиєпископа Ґаллаґера.

«У цій гуманітарній ситуації, в якій тепер перебуває Україна і Маріуполь, зокрема, це зовсім не достатньо, але це важливий жест. Це добре, що Папа робить те, що може, пропонує ту підтримку і підбадьорення, які може дати». Він додав, що цей жест Святішого Отця є дуже важливим, бо він виявляє «нашу турботу і нашу участь у стражданні тих сімей і тих осіб». Ієрарх пригадав про мільйони українських біженців, що були змушені втікати від війни. «І Папа плаче через це, – зазначив він, – і в цьому він дуже щирий, він дуже співчутливий до страждань людства. Отже, це не постановка, а справді щирий жест, який він прагнув проявити цим особам, і привернути увагу всього світу до цієї проблеми і цього страждання».

«Ви підтримуєте відправку зброї Україні для захисту?», – таким було заключне запитання. «Так, звичайно, – відповів архиєпископ Пол Річард Ґаллаґер. – Вважаю, що це повинно бути пропорційним, бо, як я вже зазначив сьогодні, ми не хочемо знову розпочати гонку озброєнь. І ми маємо перед собою війну, яка є небезпечнішою, ніж будь коли раніше, тому що існує ядерний аспект. Отже, Україна має право захищатися і потребує зброї, щоб це робити, але потрібно бути дуже розважливими у способі, в який це здійснюється».