«Українці все йдуть пустелею. І ніяк не вийдуть на свою гору Синай», - Мирослав Маринович

23.08.2021, 13:06
Держава
«Українці все йдуть пустелею. І ніяк не вийдуть на свою гору Синай», - Мирослав Маринович - фото 1
Про виклики, на які треба відповісти Україні, щоб стати міцною державою, напередодні 30-ї річниці Незалежності розповів "Високому замку" суспільний авторитет Мирослав Маринович - віцеректор Українського католицького університету, філософ, публіцист, член ініціативної групи «Перше грудня», один із моральних авторитетів України.

Джерело: "Високий замок"

У комуністичні часи він твердо був переконаний, що Укра­їна колись таки стане незалежною, однак, за словами Мирослава Мариновича, мрії про незалежність були "надто ідеалістичними й утопічними, бо реальне життя є іншим":

"Мене дуже тривожить те, що не зробле­но рішучих кроків у встановленні верхо­венства права. Кожне керівництво нама­гається зосередити владу у своїх руках — відповідно інструменталізує судову гіл­ку влади. Докоряю за це всім керівникам держави. Але у переддень Незалежності я хотів би повернути цей докір також і до суспільства. Його вина у тому, що ми «ма­ємо те, що маємо», є дуже великою. Укра­їнці не повинні показувати пальцем лише на своїх правителів, дорікаючи їм за ко­рупцію... Народ мусить розділити разом із керівниками відповідальність за всі наші недотягнен­ня, прорахунки".

Нинішнє керівництво держави Мирослав Маринович назвав популістським, яке дбає про власні рейтинги.

"Популістський уряд, попри рейтинги, не закладає основи правильної державної політики... Я би хотів, щоб наша владна коман­да дбала не про рейтинги, а про націо­нальні інтереси. Тоді я був би спокійним — навіть якби авторитет цієї команди па­дав... Мене не хвилює повільність реформ. Навпаки, інколи це навіть заспокоює. Бо я хочу бачити незворотність реформ. От тоді можна бути спокійним", - наголошує публіцист.

Однією з проблем Мирослав Маринович називає те, що значна частина укра­їнців все ще дивиться на "рабський Єги­пет":

"Якщо вже продовжувати метафору переходу євре­їв через пустелю, то виглядає так, що ми все йдемо і йдемо пустелею, але ще не вийшли на свою гору Синай. Тобто ми не дістали скрижалей Завіту, які задав би нам новий суспільний договір. Ми живемо ще за квазірадянським суспільним догово­ром, у старому стилі — лише ідеологічне у ньому замінено на корупційне. Тому нам треба іти до свого Синаю. Треба підняти­ся духом і зрозуміти, як ми маємо жити. Це легко сказати, але важко реалізувати. Бо нам бракує зорганізованої критичної маси, яка готова жити за новими правила­ми. Такі люди є, я їх бачу. Вони мене дуже тішать. Але ці люди живуть самі, образно кажучи, у своїх бульбашках. Не стали згур­тованою силою, яка задає нові правила гри, новий ритм життя. А тому маємо спо­вільнений рух. Я би сказав так: два кроки вперед — один крок назад".

Одним з виходів Мирослав Маринови бачить у тому, що потрібно зупинити моральну де­градацію суспільства, бо з такою деградацією, попри будь-які прекрасні ідеї розвитку держави, нічого доброго зробити не можна.

"Почи­нати треба із перевиховання людей", - резюмує Мирослав Маринович.