"Український народ продемонстрував, що ми маємо відвагу бути вільними", - Глава УГКЦ

28 вересня, 14:00
Католики
"Український народ продемонстрував, що ми маємо відвагу бути вільними", - Глава УГКЦ - фото 1
Волелюбність і свідомість покликання до свободи українського народу завжди була чимось страшним для всяких тиранів, окупантів, які приходили на українську землю. Свого часу мій великий попередник, Блаженніший Любомир, сказав таку фразу, що «диктатори менше бояться голодних бунтів у своїх країнах, аніж вільних людей, тому що голодного можна купити, а вільного тільки вбити». Про це сказав Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у щоденному воєнному зверненні у 217-й день війни росії проти України.

У цей день архиєрей розпочав роздуми над тим, що є джерелом нашої стійкості. «Весь світ дивується — Україна стоїть у нерівній борні уже 8-й місяць. Звідки та сила? Звідки та непорушність? За час цієї війни, спілкуючись із нашими воїнами, з тими, хто побував у російському полоні, у російських катівнях, спілкуючись із нашими біженцями, переселенцями, з нашими монахами, монахинями, якось так відчувалося, що є певні принципи й певні фундаменти цієї стійкості. Можливо, до кінця ми ще всього сьогодні не можемо усвідомити. Але є й щось таке, що справді дає нам сили стояти. Точка опори, на яку можна опиратися».

На думку Блаженнішого Святослава, першим принципом стійкості українців є всенародне відчуття свободи і воля до неї. «Відчуваємо щось таке, що відрізняє український характер від народів інших держав. І тут не йдеться про якусь одну етнічну групу — йдеться про всіх мешканців України. Це те, що у всіх нас є вроджене відчуття і прагнення бути вільними. Це є та свідомість, що ми є діти Божі, а не раби людських ілюзій. І ми розуміємо, що це є теж наше християнське покликання, шлях до справжньої, істинної, повної свободи. Тут не йдеться про якусь анархію, прагнення робити, що заманеться. Це глибоке всенародне розуміння, що свобода — це здатність і право чинити добро. Бути вільною для людини означає бути людиною. Коли хтось краде в людини свободу — то краде у неї людяність, а відтак нищить її людськість».

«Багато з тих, хто побував у російському полоні, у російських катівнях, якось відчували, що навіть вони, будучи зі зв’язаними руками, закритими очима, були більш вільними, жили у вищому рівні свободи, аніж їхні кати. І звідти така ненависть російського окупанта до вільної української людини, бо цей окупант є рабом. Рабом людських ілюзій своїх диктаторів. Він у глибині серця це розуміє».

Блаженніший Святослав наголосив, що свобода вимагає від нас відваги брати на себе відповідальність за спільне благо. «Свободу у людини ніхто не може забрати. Свободу, особисту свободу, людина може тільки сама віддати. Може її зректися, може від неї втекти. Втекти від відповідальності, не маючи відваги. Український народ продемонстрував, що ми маємо відвагу бути вільними».

«Боже, Ти нам дарував нашу свободу як покликання до повноти здатності чинити добро. Поможи нам здійснити це покликання. Боже, поможи нам мати відвагу бути вільними. Боже, поможи Україні сьогодні встояти у цій нерівній борні. Боже, благослови наше українське військо. Боже, даруй нашій Україні свободу і Твій благословенний небесний мир», — попросив Блаженніший Святослав.