В Італії археологи виявили рідкісні фрагменти фресок 2000-річного римського храму

07 вересня, 10:41
Світові
В Італії археологи виявили рідкісні фрагменти фресок 2000-річного римського храму - фото 1
Археологи виявили фрагменти фресок під час розкопок 2000-річного храму Купри в італійській комуні Купра-Мариттіма. Вони виконані у третьому помпейському стилі. Збережені інтер'єрні фрески такого роду зустрічаються рідко.

Про це повідомляє UAportal з посиланням на CNN.

Купра-Мариттіма через своє розташування на адріатичному узбережжі був важливим портовим містом та центром торгівлі: він славився виробництвом та експортом оливкової олії. Корінним населенням тут були піцени. У III столітті до нашої ери землі перейшли під контроль римлян, проте муніципалітетом місто стало лише у I столітті до нашої ери.

Храм Купра, побудований на початку першого століття нашої ери, був духовним центром стратегічно та комерційно важливого міста, яке допомогло римлянам контролювати узбережжя Адріатичного моря та його морські торговельні шляхи.

В Італії археологи виявили рідкісні фрагменти фресок 2000-річного римського храму - фото 98762

У липні 2022 року в археологічному парку Купра-Мариттіма почалися розкопки храму, поки розкопана лише п'ята частина.

Археолог Марко Гігліо та його колеги з Університету Сходу виявили 100 фрагментів кольорових фресок, які раніше прикрашали стіни храму Купри. Самі фрагменти та фарба на них добре збереглися, що буває рідко через вологість та труднощі вилучення артефактів під час розкопок.

"Це вперше було виявлено руїни святині, розписаної такою широкою палітрою кольорів у неймовірно добре збереженому стані – і з такими багатими, вишуканими прикрасами", – зазначив він.

В Італії археологи виявили рідкісні фрагменти фресок 2000-річного римського храму - фото 98761

Частини фресок забарвлені у сині, жовті, чорні, червоні та зелені кольори, також на них збереглися фрагменти зображень канделябрів, квіткових гірлянд та маленьких пальм. На думку археологів, ці розписи було створено у третьому помпейському (або "орнаментальному") стилі, який часто використовували для прикраси багатих будинків у Помпеях та Римі, а не для релігійних споруд.

Передбачається, що нижня частина стін храму була пофарбована у жовтий колір, а червоні, чорні та жовті квадрати на стінах поділяли зображення канделябрів та гірлянд. На фресках також виявили небесно-блакитний колір, вважається, що він розфарбував стелю святилища.

"Неймовірний стан збереження та цілісність фрескових частин, а також надзвичайно багата кольорова палітра, зокрема яскраво-блакитний і рожево-червоний, виділяються як виняткові порівняно з традиційною червоною фарбою, яка зазвичай використовувалася в давнині часи, отже припускаємо, що це була розкішна святиня", – додав експерт із фресок Бенетті, який не брав безпосередньої участі в розкопках.

В Італії археологи виявили рідкісні фрагменти фресок 2000-річного римського храму - фото 98763

Храм за свою історію зазнав кількох значних змін, тому складно визначити, як він виглядав спочатку. У 127 році нашої ери римський імператор Адріан вирішив провести капітальний ремонт святилища, яке постраждало від часу та стихійних лих. Щоб зміцнити конструкцію, він наказав відколоти частину стін та покрити їх мармуром. Оригінальні інтер'єрні фрески були розбиті на дрібні купки, пізніше римські будівельники використовували їх як основу нових підлог.

Знайдений фрагмент з небесно-блакитною фарбою

Адріан додав будівлі дев'ятиметрові колони, напівколони та левині голови на даху. Також на території храму він збудував дві цегляні арки, які досі збереглися, поряд з подіумом та сходами, що ведуть до входу. Згодом храм був зруйнований: мармур і колони використовували як будівельні матеріали, а в XIX столітті стіни святилища знесли, щоб збудувати сільський будинок.