В Івано-Франківську та Коломиї відбувається допрем’єрний показ документальної стрічки «Зарваниця»

17.11.2020, 16:25
Культура
Фільм розповідає про паломництво до відомого релігійного відпустового центру Зарваниці на Тернопіллі з гуцульщини – Криворівні, Івано-Франківської області. Цікаво, що він був створений  повністю за кошти Держкіно України та у співпраці з Івано-Франківською і Тернопільською кінокомісіями.

В Івано-Франківську та Коломиї відбувається допрем’єрний показ документальної стрічки «Зарваниця» - фото 61866

 

Автори документального проєкту «Зарваниця» («New Jerusalem») - Ярема Малащук і Роман Хімей - молоді люди кияни, випускники інституту ім. Карпенка-Карого, родом з Коломиї, на Івано-Франківщині. Вони самі презентують свою роботу на Прикарпатті.

Знімали фільм, як розповідають, у 2017-18 роках.

Прем’єра стрічки відбулася на фестивалі Docudays UA, який провожився в онлайн-форматі і вона потрапила в топ-п’ять переглядів. Також «Зарваниця» побувала на фестивалях кіно в Берліні, Харкові, Львові. Але, оскільки створена з розрахунком на показ на широкому екрані, побачити її можна буде, перш за все, в кінотеатрах.

Щодо ідеї створення фільму, то один з режисерів Роман Хімей пояснив: «У документалістів це буває по-різному. Наприклад, коли побачив щось цікаве – поспостерігав, занотував і, якщо захопило – це переходить у когось в книжку, а у нас – у фільм».

2012 року Роман сам вперше пішов в паломництво до Зарваниці. Це призвело до ідеї саме так презентувати Галичину – через новий погляд на відпустове місце.

«Наш фільм про паломників греко-католиків, людей віруючих, які традиційно, щороку на свято Богородиці, наприкінці серпня, збираються і вирушають в далеку пішу ходу до святого місця, - розповідає Роман Хімей. – Тут варто сказати, що загалом, тема християнства, традиції і як воно, власне, взаємопов’язується, нам з дитинства дуже близькі, бо ми з Коломиї. Тому нам було важливо передати пошуки людини у вірі».

Головних героїв у стрічці декілька. Вони по-різному репрезентують саму ходу – пані Параска – літня жінка з Криворівні, яка вже два десятки років ходить в прощі до Зарваниці, два хлопчики – Максимко і Павлик, які по-своєму сприймають похід, професійний фотограф, журналіст-телевізійник, які до всього не лише паломники, але і виконують свою роботу.

«Сам Марійський центр - Зарваниця, має досить давню історію і паломництва сюди здійснювалися протягом століть, - каже Роман Хімей. – Тому ми отримали таке місце, у якому потрібно наздоганяти час і яке, на думку людей віруючих, було втрачене в радянський період. Отже, спостерігаємо таке наверстування втраченого тоді часу, в тому числі, через відбудову паломницького центру, який зараз акумульований і стиснутий в часі – за цим цікаво спостерігати. Але нас у фільмі більше цікавило – творення і підготовка до свята зустрічі з Зарваницею, іконою Богородиці у паломників».

«Одна з головних сцен фільму – біля скель в Онуфрієвих Криницях, де стався обвал в першій половині двотисячних років, після якого утворилися своєрідні обриси. У цих обрисах паломники вбачають образи Божі і по-різному інтерпретують побачене, - додає Ярема Малащук. – Це, власне, підтверджує різноманіття уяви людей, що спонукає їх до походів-прощ».

В Івано-Франківську і Коломиї 17-18 листопада відбувається допрем’єрний показ документального фільму «Зарваниця» («New Jerusalem»). В майбутньому планується його всеукраїнський прокат.