• Головна
  • Новини
  • В США представлені унікальні рукописи Корану, яким майже тисяча років...

В США представлені унікальні рукописи Корану, яким майже тисяча років

27.10.2016, 11:40
В США представлені унікальні рукописи Корану, яким майже тисяча років - фото 1
Деяким рукописам, які демонструються на першій в США великій виставці Корану, майже тисяча років. Остання значна експозиція священної книги ісламу на Заході відбулася в лондонському Британському музеї в 1976 році, повідомляє "Іслам сьогодні" з посиланням на The Guardian.

Деяким рукописам, які демонструються на першій в США великій виставці Корану, майже тисяча років. Остання значна експозиція священної книги ісламу на Заході відбулася в лондонському Британському музеї в 1976 році, повідомляє "Іслам для всіх" з посиланням на The Guardian.

Коран.jpg

 

На виставці «Мистецтво Корану», яка проходить в одному з музеїв Смітсонівського інституту, представлено більше 60 багато оформлених рукописів - здебільшого, експонатів Музею турецького і ісламського мистецтва в Стамбулі, – створених за останню тисячу років у різних країнах ісламського світу і які уособлюють широку гаму стилів і форматів.

За словами директора музею Джуліана Ребі (Julian Raby), виставка дозволяє створити уявлення про те, як виглядають найбільші зразки ісламської каліграфії, мініатюри і палітурної справи.

Еекспозиція стала кульмінаційною точкою кількох років тісної співпраці двох культурних установ, що почався в 2010 році.

Перші розділи виставки присвячені ключовим аспектам Корану як тексту, наприклад, згадкам про попередніх пророків, і наступності писань всіх монотеїстичних релігій.
Друга частина виставки висвітлює багатовікові художні традиції запису Корану. Тут можна побачити найстаріші фрагменти рукописів Корану, створені в перші сто років після смерті Пророка. Наприклад, два листи пергаменту, написи на яких зроблені на Близькому Сході до 725 року: вони являють собою вертикально оформлений текст, виконаний коричневим чорнилом шрифтом «Хіджазі» і супроводжується простим геометричним або рослинним орнаментом, який розділяє сури.

«Деякі рукописи буквально були покликані засліплювати: або своїм розміром, або слайдами, каліграфією, якістю паперу і чорнила», – пояснює куратор музею Массумех Фархад (Massumeh Farhad).

Примірники, представлені на виставці в галереї А. Саклера – це вишукані зразки цього виду мистецтва, що відносяться до різних епох і культур, в тому числі, створені в Арабський халіфат Омейядів і Аббасидів, Афганістані та Ірані сельджукського періоду, в імперії Тимуридів, в Єгипті періоду мамлюків, Персії часів Сефевідів і в Османській імперії.

Багато екземплярів створювалися на замовлення султанів і вищої знаті, інші були отримані ними в дар або як військовий трофей. Наприклад, в 1533 році османський султан Сулейман привіз з іранської військової кампанії вражаючої краси 30-томний Коран, який на початку XIV століття був створений на замовлення монгольського Олджейту-хана багдадськими майстрами.

У мусульманській еліті було прийнято жертвувати ці Корани релігійним установам, передаючи в громадське користування, «щоб народ міг чути їх послання», говорить Фархад.

У деяких випадках навіть можна простежити історію конкретного Корану: наприклад, дивовижний кольоровий том із Шираза містить запис, що вказує, що в 1583 році його пожертвувала могутня дружина Селіма II Нурбану-султан стамбульській мечеті Атік Валіде, а пізніше переданий до султанської мечеть, побудованій за наказом Міхрімах, сестри Селіма III.

На заході Османської імперії, в 1914 році, держава доручила зібрати найцінніші екземпляри Корану, виявлені на території країни, в спеціальне сховище в Стамбулі. Саме на його базі згодом був створений Музей вакуфів, пізніше перейменований в Музей турецького та ісламського мистецтва, в запасниках якого зараз налічується більше 3 000 примірників Корану і більше 250 000 розрізнених фрагментів.
Куратори вашингтонського музею стверджують, що навіть серед відвідувачів-мусульман мало кому «випадала можливість бачити подібний матеріал».
Вони сподіваються, що для немусульман виставка не тільки стане унікальним видовищем, але допоможе повніше оцінити велич священного тексту.

«Ми сподіваємося показати Коран з іншої точки зору, ніж його представляють зараз, з огляду на ситуацію в світі, і, таким чином, сприяти більш тонкому розумінню і обговоренню як Корану, так і ісламу і його культури», – каже М. Фархад.

Теги: #Коран