Воїни ЗСУ святкують Різдво 25 грудня. ФОТО, ВІДЕО
“Христос народився! Українські воїни святкують”, – ідеться в дописі на ФБ-сторінці Генштабу в неділю.
ГШ оприлюднив низку світлин, які показують військовослужбовців у Святвечір із 12 стравами за святковими столами у бліндажах, польових їдальнях тощо.
Серед них – бійці 5-го окремого штурмового полку ЗСУ, де служить колишній народний депутат Юрій Сиротюк та який тримає оборону в районі Бахмута Донецької області.
Крім того, Генштаб поширив різдвяне привітання від Окремої президентської бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького.
Колядку із ксилофоном виконав ансамбль барабанщиків “Клейноди” оркестру почесної варти бригади.
Велике відео до свята підготували воїни 67-ї окремої механізованої бригади “ДУК” ЗСУ, кістяк якої складають бійці Добровольчого українського корпусу “Правий сектор”.
“Ми (…) вже 9-й рік поспіль зустрічаємо Різдво в засніжених окопах фронту далеко від своїх родин, воюємо з російським окупантом, бережемо ваш спокій та затишок. Аби хоч на мить відчути тепло Різдва, ми заспівали традиційну різдвяну пісню “Щедрик”. Ми переконані у нашій перемозі та віримо, що скоро всі українці зможуть відсвяткувати Різдво в мирній та, головне, соборній Україні. З Різдвом Христовим! Перемоги та віри в Українське військо!” – ідеться у вітанні 67 омбр ДУК.
У записі композиції взяли участь воїни-співаки, військова – дзвінкоголоса співачка з Тернополя, воїн-бандурист, добровольці з Грузії. ДУКівці намалювали колесами бронетехніки на снігу різдвяну зірку.
Привітання з Різдвом поширюють багато командирів та підрозділів Збройних сил України.
Від “Новинарні“. Українське військо – локомотив і виразник суспільних настроїв. Тож хай визнання Збройними силами Різдва 25 грудня стане маркером для керівників наших церков для офіційного остаточного перенесення дати цього свята на григоріанський календар.
Контекст
У жовтні 2022 року Синод помісної Православної церкви України вперше офіційно дозволив проводити різдвяні богослужіння 25 грудня, якщо громада і настоятель храму виявлять таке бажання.
На вхідних дверях кафедрального Михайлівського Золотоверхого монастиря ПЦУ в Києві оголошення сповіщає, що відбудеться Різдвяне богослужіння – всенічне бдіння – 24 грудня, та святкова Божественна літургія 25 грудня. Однак не в головному храмі, а в трапезній церкві Івана Богослова.
Як відомо, Римо-Католицька церква, більшість протестантських церков, а також більшість православних церков світу (Грецька, Болгарська та ін.) святкують Різдво 25 грудня, за сучасним григоріанським чи новоюліанським календарем.
Офіційно ПЦУ, УГКЦ та Московський патріархат святкуватимуть Різдво Христове 7 січня – за юліанським календарем, тобто за “старим стилем”.
В Україні з 2017 року 25 грудня, як і 7 січня, є офіційним вихідним днем.
В останні роки в Україні почалася дискусія щодо перенесення дати святкування “православного” Різдва на 25 грудня. Рік у рік зростає число прихильників цієї ідеї, але воно ще менше 50%.
У 2019 році в Православній церкві України вперше відбувалося богослужіння на честь Різдва Христового 25 грудня, за новоюліанським календарем. Місцем його проведення став Свято-Троїцький кафедральний собор ПЦУ в Луцьку, організатором була Волинська єпархія ПЦУ. Однак центральне керівництво ПЦУ засудило такі дії волинян.
Напередодні Різдва 2021 року митрополит Київський та всієї України Епіфаній заявив, що сам підтримує перенесення свята Різдва на 25 грудня. Але, за його словами, до цього потрібно прийти поступово, орієнтовно за десять років.
Повномасштабне вторгнення Росії дещо прискорило бажання святкувати Різдво в іншу дату, ніж Московський патріархат, який виступає на підтримку агресії ЗС РФ в Україну.