• Головна
  • Новини
  • Вознесіння Господнє сьогодні святкують християни східної традиції за старим календарем...

Вознесіння Господнє сьогодні святкують християни східної традиції за старим календарем

13 червня, 08:45
Вознесіння Господнє сьогодні святкують християни східної традиції за старим календарем - фото 1
Свято Вознесіння Господнього належить до числа дванадцяти найбільших свят у церковному році і безпосередньо пов’язане зі святом Воскресіння Ісуса Христа. Святкується воно на сороковий день після Великодня. Оскільки цього року найбільше християнське свято року було 5 травня, тому Вознесіння аж 13 червня.

Згідно із текстами Нового Завіту, Вознесіння Господнє – день, коли Ісус Христос вознісся на Небо і сів праворуч Отця. Ісус Христос явився своїм учням в Єрусалимі та звелів чекати пришестя Святого Духа. Він піднявся з учнями на гору Єлеонську, де востаннє благословив їх, і вознісся на небо.

У Святому Письмі розповідається, що Ісус Христос промовив своїм учням: "Мир вам!" а потім дав останню настанову: "Ідіть і навчіть усі народи, хрестячи їх во ім'я Отця і Сина, і святого Духа, навчаючи їх, зберігайте все те, що я вам заповів, і я перебуватиму з вами повсякденно аж до кінця світу".

Свідками вознесіння Христа були Богородиця та апостоли, про що докладно розповідається в Євангеліях від Марка та Луки і в Діяннях Святих Апостолів. Про вознесіння Ісуса Христа на небо євангелист Марко пише: "Ісус зібрав своїх учнів і сказав: Ідіть же по всьому світу та проповідуйте Євангеліє. Хто увірує, той буде спасенний, а хто не увірує, то буде осуджений. Ім'ям моїм виганятимуть бісів, на хворих будуть руки класти і добре їм стане. Господь же Ісус, промовивши до них так, вознісся на небо і возсів праворуч Бога-Отця".

Ікона Вознесіння Й.Кондзалевича - фото 135651
Ікона Вознесіння Й.Кондзалевича

 

Празник Вознесіння Господнього є наступною після Воскресіння знаковою подією, що ще раз підтвердила правдивість Христових обітниць і важливо, що зходження до неба стало запорукою і Христового повернення при кінці віків.

Джерела трьох перших сторіч нічого не говорять про цей празник. Не згадує про нього й письменник Оріген (+ к.251), який перелічує християнські свята у 8-ій книзі свого твору „Проти Цельсія”. Знавці обряду є тієї думки, що в перших трьох віках цей празник святкували разом з празником Зішестя Святого Духа.

У IV столітті празник Господнього Вознесіння стає загальнознаним. Історик Сократ називає його „всенародним святом”.

Ікона Вознесіння з Волині - фото 135652
Ікона Вознесіння з Волині

 

Подію Вознесіння звеличили своїми проповідями святі Йоан Золотоустий, Григорій Ніський, Епіфан Кипрський, Лев Великий й інші.

«Ми, що були недостойні жити й на землі, сьогодні вознесені на небо. Сьогодні стаємо наслідниками небесного царства, ми, що не вартуємо й земного, виходимо на небо й унасліджуємо престіл Царя і Господа», — писав св. Йоан Златоустий.

В IV ст. рівноапостольна цариця Олена поставила храм у честь цього празника на місці Христового Вознесіння.