Блог Сергія Шумила_image

Блог Сергія Шумила

Кандидат історичних наук, доктор теології (ThDr), директор  Міжнародного інституту афонської спадщини, науковий співробітник Інституту історії України НАН України, доцент кафедри гуманітарних дисциплін Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Міністерства культури України, заслужений працівник культури України

З ким же патр. Кіріл Гундяєв: з Новомучениками чи з їхніми гонителями?

27 травня, 16:55
З ким же патр. Кіріл Гундяєв: з Новомучениками чи з їхніми гонителями? - фото 1
Московський п. Кіріл Гундяєв у нещодавній проповіді закликав єпископат, духовенство і паству УПЦ зберігати "вірність і єдність" з Московським патріархатом, при цьому посилаючись на приклад свв. Новомучеників часів радянських гонінь.

Інші представники МП так само зараз активно спекулюють на пам'яті Новомучеників, намагаючись представити тих, хто в Україні припинив поминати московського патріарха як "обновленців" та "розкольників". Але наскільки правомірні їхні прикривання авторитетом Новомучеників, які відмовлялись йти на поступки радянському режиму і постраждали за це? Адже Новомученики були замучені московським богоборницьким режимом, прямим спадкоємцем якого є нинішній путінський режим РФ і інтереси якого нині так старанно обслуговує п. Кіріл Гундяєв. Путін оголосив курс на відновлення СССР, а однією з причин оголошення війни проти України і українського народу він назвав саме політику декомунізації в Україні. І п. Кіріл Гундяєв це благословив. То з ким насправді він? З Новомучениками, які відмовлялись йти на будь-які поступки і співпрацю з радянським режимом, чи з тими, хто намагається цей сатанинський режим тепер заново відновити? Що спільного він має з Новомучениками?

Загальновідомо, що значна частина Свв. Новомучеників прийняли мучеництво саме через те, що відмовлялись поминати московського митрополита (згодом патріарха) Сергія Страгородського, який в 1927 р. пішов на унію з радянською владою. Патр. Тихон в 1918 р. більшовиків піддав анафемі, а Сергій Страгородський в 1927 навпаки оголосив "радості і горєсті совєтской власті - радостями і горєстями Церкви". Через це значна частина "тихонівського" єпископату і духовенства припинили його поминати і розірвали з ним будь-яке церковне єднання. Відбулося розділення в середині РПЦ, в результаті якого постали три церкви: легалізоване радянською владою сергієвське церковне управління Московського патріархату та опозиційні до нього РПЦЗ і Катакомбна Церква (останні дві сповідували духовну єдність між собою). Церковний курс московського митрополита Сергія Страгородського на обслуговування інтересів радянського безбожного режиму отримав з вуст Новомучеників назву "сергіянство" або "новообновленство". Цей курс був доволі категорично засуджений багатьма з Новомучеників. За це вони були піддані незаконним заборонам з боку сергієвського московського синоду, а радянською владою репресовані. Багато з тих, кого зараз ми вшановуємо як святих, насправді були піддані "заборонам" в священнослужінні по обвинуваченню як "розкольники". Така історична правда. На жаль, це "невигідна" для багатьох сергіанських функціонерів МП правда. Тому про це не розповідають в семінаріях на уроках церковної історії. Цю правду замовчують, а житія Новомучеників редагують і "підчищають". Але, тим не менш, правда є саме такою. Як історик, який багато років досліджує в архівах слідчі справи ГПУ-НКВС на репресоване духовенство в СРСР, можу про це багато розповідати в деталях, підтверджуючи конкретними документами.

Так от, правда в тому, що значна частина св. Новомучеників йшли на мучеництво, категорично відмовляючись поминати московського патріарха Сергія Страгородського, вважаючи, що через літургійне поминання відступника і сам стаєш співучасником його відступлення... Для НКВС факт непоминання Сергія був доказом нелояльних і антирадянських настроїв, а тому непоминаючих піддавали жорстоким репресіям. І, тим не менше, розуміючи, що через непоминання московського патріарха їм загрожують заборони в священнослужінні, концтабори чи розстріли, вони свідомо йшли це. Така ось еклезіологія Новомучеників ХХ століття. Через це спадщина і пошанування Новомучеників так і не набули в МП поширення і возстребуваності. Бо це "незручна" і "невигідна" спадщина. Це "незручні" святі. Незручні для сергіанських церковних функціонерів, які брали участь у репресіях проти Новомучеників в радянські часи, а тепер старанно обслуговують інтереси реанімованого КГБістського правлячого режиму РФ, який оголосив війну проти України і українського народу. П. Кіріл Гундяєв лише продовжує лінію свого попередника Сергія Страгородського. Нічого нового. Сергіянство не зникло, але за нових умов увібрало у себе дещо інших рис. І суттєва відмінність, що Сергій Страгородський пішов на співпрацю з НКВД під дулом чекістського нагану, а Кіріл Гундяєв це робить добровільно, "не за страх, а за совість". Бо він сам є "плоть від плоті" цієї системи. Вона нікуди не зникла після розпаду СРСР. НКВД-КГБ-ФСБ - це все одна сатанинська репресивна структура, яка досі продовжує чинити свою безбожну справу. І як колись вона знищувала українців через голодомори і репресії, так продовжує це робити і тепер. І як тоді вони піддавали заборонам і репресіям Новомучеників за відмову поминати московського патріарха Сергія, так і тепер погрожують всілякими "карами" тим, хто відмовляється поминати московського патріарха Кіріла. І кожен з нас зараз сам має зробити вибір, з ким він? З Новомучениками чи з тими, хто допомагав їхнім гонителям? Нічого не змінилося... Війна лише оголила сутність давно існуючих проблем... Але вибір за кожним з нас персонально...

Теги: #Блоги

Останні новини