Затриманих у Криму активістів окупанти підозрюють «у недонесенні»
За її словами, їм закидають «неповідомлення про злочин» (стаття 205.6 Кримінального кодексу Росії), повідомила в коментарі Крим.Реалії.
«Поки що без подробиць, докладніше зможуть розповісти адвокати, коли вивчать матеріали справи. У будівлі перебувають ще дві людини: Айдер Кадиров і Рідван Умеров. Адвоката Олексія Ладіна досі не допустили до його підзахисного. Аблякімов і Топчі підтверджують, що довгий час перебували без юридичної допомоги, у них відібрали телефони та вони нікому не могли зателефонувати. Зараз вони перебувають під підпискою про невиїзд», – розповіла Зудієва.
Пізніше в громадському об'єднанні «Кримська солідарність» повідомили, що 22:35 з будівлі ФСБ в Сімферополі вийшов Рідван Умеров. Його також відпустили під підписку про невиїзд і йому інкримінують ту ж статтю.
«Він відмовився свідчити, пославшись на 51 статтю Конституції Росії, що дозволяє не свідчити проти себе», – додали в КС.
Як згодом повідомив кореспондент Крим.Реалії, Айдера Кадирова пізно вночі відпустили з будівлі ФСБ у Сімферополі. За словами його адвоката Олексія Ладіна, Кадиров був затриманий о 6 ранку 31 серпня, а кримінальну справу проти нього порушили о 22:45.
«Увесь цей час його, фактично, я вважаю, катували. Ця людина хвора на цукровий діабет першого ступеня. Весь цей час він провів у відділенні голодний, неодноразово говорив співробітникам ФСБ про те, що він хворий і йому потрібно поїсти. Був повний ігнор. Попри його стан, весь цей час він постійно вимагав адвоката за угодою. Я тут перебував із 9 ранку, повідомив слідчого, повідомив чергового, мною була зареєстрована скарга про недопуск мене до підзахисного. Ніхто не реагував до самого вечора», – зазначив Ладин.
Адвокат Марлен Халіков уточнює, що проти його підзахисного – також затриманого в понеділок Рідвана Умерова – кримінальна справа була заведена о 21:00.
«За фактом вони перебували у відділенні ФСБ із 9 ранку. За словами слідчого, там нібито проводилися слідчі дії, саме тому мене туди не допускали. Тільки, яким чином слідчі дії проводилися без моєї участі, мені не пояснили. Весь цей час мого підзахисного вмовляли відмовитися від адвоката, тобто від мене. І підписати щиросердне зізнання. Я дуже задоволений, що всі хлопці вийшли та поїдуть додому, але подібне ставлення до адвокатів і затриманим вважаю некоректним», – сказав адвокат.
Проти активістів порушено кримінальну справу за статтею «про неінформування» (205.6 КК Росії). Як стверджує слідчий ФСБ Валерій Шерстюк, у 2015 році в соціальній мережі «Вконтакте» затримані листувалися з Уміджоном Дадажоновим, який, як повідомляють у ФСБ, брав участь у діяльності організації «ІДІЛ», визнаної терористичною на території Росії. Чотирьох кримчан звинувачують у тому, що вони не повідомили про це правоохоронним органам.
МЗС України заявило, що від Росії чекають виконання резолюцій ООН і звільнення затриманих кримських татар.
У коментарі Крим.Реалії перший заступник міністра закордонних справ України Еміне Джеппар сказала, що в МЗС України різко засуджують чергові обшуки в будинках кримських татар і затримання активістів на півострові
Вранці 31 серпня стало відомо про обшуки російських силовиків у будинках кримських татар у Судаку, Совєтському і Нижньогірському районах. За даними активістів, обшуки проходили в будинках також Енвера Топчі, Айдера Аблякімова, Рідвана Умерова та Айдера Кадирова, дружина якого повідомила, що в їхньому будинку обшук не проводили, але у чоловіка забрали український паспорт, а самого його відвезли до Сімферополя на допит. За її словами, Айдер Кадиров є батьком 4 дітей, старша дитина має інвалідність з дитинства, у самого чоловіка – цукровий діабет. Усіх чотирьох, за інформацією «Кримської солідарності», російські силовики відвезли в управління ФСБ у Сімферополі. Адвокати активістів, стверджують, що їх не пускають в будівлю ФСБ.
Публічні коментарі російських правоохоронців щодо вчорашніх обшуків, затримань у Криму, а також подальших слідчих дій щодо кримських татар, відсутні.
Прокуратура і поліція АР Крим почали кримінальне провадження за фактом незаконних обшуків у будинках кримськотатарських активістів. У Представництві Президента України в АР Крим засудили ранкові обшуки російських силовиків у будинках кримських татар.
Українські правозахисні організації висловили рішучий протест проти чергових обшуків у будинках кримських татар та їх затримань, що пройшли 31 серпня.