Блог Ігоря Скленара_image

Блог Ігоря Скленара

Обсервуючи сьогодення

Журналіст християнських ЗМІ – це лише журналіст вузькоконфесійний?

05.06.2009, 09:47
Що означає перший випуск спеціальності "християнський журналіст, редактор християнських ЗМІ"?

Коли у майбутньому буде проводитися черговий захід на тему «Релігія і мас-медіа», то вже не буде сухої констатації такого факту: в Україні немає жодного навчального закладу, який би готував фахівців для релігійної журналістики. Принаймні такі міркування виникли у мене після прочитання на РІСУ ексклюзивної новини про випуск студентів-заочників програми «журналіст, редактор християнських ЗМІ» у Київському християнському університеті.

Але по суті з’явився привід для дискусії, тон якої задала проф. Алла Бойко з Інституту журналістики КНУ ім. Т.Шевченка у контексті згаданого повідомлення. Дозволю собі включитися у цю дискусію, адже працюю у виші на факультеті, де навчають журналістів, щоправда світських.

Їх фахова підготовка триває 5 років на стаціонарній формі навчання. Необ’єктивно би прозвучало твердження, що ми випускаємо лише фахівців для певного напрямку у журналістиці. Сьогодні журналістська освіта перебуває на стадії переосмислення, і стосовно її оптимальних моделей точаться дискусії у різних колах. Та все ж знаходяться й такі студентки (на факультеті переважають дівчата), які цікавляться релігійною тематикою у ЗМІ і відповідно пишуть наукові роботи, навчаючись паралельно на магістерській програмі в УКУ. Здебільшого це особи, які за чотири роки бакалаврату добре засвоїли «світські» предмети. Та як вони ґрунтовно можуть розібратися, наприклад, в ідеї помісності чи міжконфесійних взаєминах на сторінках преси, не маючи при цьому добрих знань з історії християнства чи тієї ж теології? Їх вибір магістерської програми з релігійної журналістики означає, що вони хочуть удосконалюватися у цій спеціалізації.

Для чого розповідаю про особливості навчання на нашому факультеті? Щоб спробувати співставити модель підготовки у світському і християнському вузі тих студентів, які мають намір займатися релігійною журналістикою. Досить неоднозначне сприйняття викликає назва самої програми християнського університету у столиці, бо якщо її випускники із нетривалою підготовкою (всього два роки) мають запис у дипломі «журналіст, редактор християнських ЗМІ», тоді навряд чи вони зможуть працювати у тих же чисельних католицьких чи православних мас-медіа, а тим більше у світських ЗМІ. І це показує перелік самих дисциплін, які читають студентам цього напряму, зокрема «історія протестантских ЗМІ». А ґенеза і традиції видань інших християнських Церков України залишаються поза рамками навчання? Не кажучи вже про богословську базу навчання, яка, мабуть, передбачає лише визнання догм євангельських християн-баптистів...

Тому назва спеціальності Київського християнського університету мала би радше звучати як «журналіст, редактор ЗМІ ВСЦ ЄХБ». Нехай це не стане черговою критикою на адресу факультету християнської журналістики, а лише приводом для роздумів чи подальшої дискусії. Адже реалізовано добрий задум, корисний для розвитку християнської журналістики, але лише із врахуванням одного з її сегментів.