• Головна
  • Новини
  • «5 канал» з’ясував як розслідують справу про зникнення 10-ти ікон з Києво-Печерської лаври...

«5 канал» з’ясував як розслідують справу про зникнення 10-ти ікон з Києво-Печерської лаври

13.05.2020, 13:34
«5 канал» з’ясував як розслідують справу  про зникнення 10-ти ікон з Києво-Печерської лаври - фото 1

Ця майже детективна історія зі зникненням релігійних святинь розпочалася восени 2018-го. Перша масштабна ревізія в Києво-Печерській лаврі за останні тридцять років. Міністерство культури та Служба безпеки не дорахувалися низки цінностей ХІХ століття, принаймні десяти ікон.

Вже два роки розслідується справа про зниклі цінності з Києво-Печерського заповідника. Ця майже детективна історія зі зникненням релігійних святинь розпочалася восени 2018-го. Перша масштабна ревізія в Києво-Печерській лаврі за останні тридцять років. Міністерство культури та Служба безпеки не дорахувалися низки цінностей ХІХ століття, принаймні десяти ікон.

Лавра_1.jpg

Всі матеріали були передані національній поліції і було порушено кримінальне провадження за частиною 3, статті 191. Це "Привласнення і розтрата майна в особливо великих розмірах". Це санкція статті від трьох до восьми років".

Були обшуки, були слідчі дії. Але за два роки громадськість так і не почула, де ж святині.

Журналістка 5 каналу Ганна Рибалка для програми «Підсумки тижня» намагалася зрозуміти, на якому етапі перебуває розслідування справи про зникнення цінностей та  яких саме раритетів бракує в Лаврі.

"Відсутніми залишаються 10 предметів, місце перебування яких не встановлено", – каже речниця Міністерства культури (2016-2019) Юлія Даценко.

Не лише ікони, а й хрест та потир – чаша для богослужіння – зникли. Це частина речей, які ще 2013-го передав національний заповідник із музейних державних фондів у користування монастирю. Головна зберігачка заповідника каже: святині належали не до основного фонду, а до допоміжного. А це означає, що їхня цінність на папері не закріплена.

Слово "крадіжка" в лаврі воліють не говорити вголос. І посилаються на версію керівництва лаври.

"Можливо, утилізовані. Можливо, вони були комусь передані. В якийсь із монастирів. Можливо, утилізовані. Це вже підписував намісник Павло. Знаєте, дуже багато чого пишуть у ЗМІ. І викрадати такі ікони й продавати їх – вони не варті того, щоб їх продавати", – говорить в.о. генерального директора національного Києво-Печерського культурного заповідника Олександр Рудник.

Із власних джерел "Підсумкам тижня" вдалося отримати точний перелік украдених раритетів із лаври. У ньому – дев'ять ікон кінця ХІХ століття з печерськими святими, "Богоматір Іверська", "Богоматір Сухо-Калігорська".

Лавра_2.jpg

Журналісти показали цей перелік знавцю святинь Київської Русі, мистецтвознавцю, професору Київської православної богословської академії Дмитру Степовику. Він вражений.

"Вони дуже цінні, я думаю, що від 10 до 50 тисяч доларів чи євро кожна з цих ікон могла би коштувати. Всі ікони лаврської київської тематики дуже популярні в світі. Це набиває ціну. Ікони виконані чудесною школою, очолюваною Рокачевським. Це друге набиває ціну. Третє – ікони походять із самого монастиря", – пояснює мистецтвознавець.

Мистецтвознавець вважає, що найцінніша в цьому переліку – високоякісна копія Вишгородської ікони Богоматері ХІІ століття. В Росії вона відома як "Володимирська". Вивезення її оригіналу до Москви багато століть тому мистецтвознавці називають крадіжкою тисячоліття. Таких випадків, коли святині Київської Русі нахабно цупили і перевозили до Білокам'яної, історія знає безліч.

Степовик.jpg

Про можливе вивезення до Росії не лише частини печерських ікон, а й мощів святих, раніше заявляло й попереднє керівництво заповідника, й народні депутати. Нарікали: держава втратила контроль над своїми ж святинями. Ще 2013-го уряд Азарова віддав лаврі більшість споруд на території Києво-Печерського заповідника.

Нині на сайті президента з'явилася петиція про розірвання договору про оренду. Звернення до гаранта підписали 27 тисяч людей.

Тетяна Попова, ексзаступниця міністра інформполітики, каже: "Мінкульт має право на перевірки. А СБУ має право на заведення кримінальних справ, якщо щось відсутнє. І якщо це постійно відбувається, відповідно, щонайменше, печери, можна було б вивести з-під їх підпорядкування".

Хто став володарем печерських ікон, нині з'ясовують слідчі. Відколи прогримів скандал, жодних публічних заяв від правоохоронців не чути. Але "Підсумки тижня" довідалися: розслідування вже доповнили новими фактами розкрадання майна.