Created with Sketch.

Аналіз ДНК показав, де були зроблені сувої Мертвого моря

04.06.2020, 13:56
Сувої Мертвого моря

Дослідження ДНК сувоїв Мертвого моря показало, що не всі давні рукописи були створені в тій місцевості, яка дала їм назву.

Джерело: НВ

Такий висновок вдалося зробити завдяки вивченню шкіри, з якої зроблені сувої, відзначають автори роботи з Ізраїльського управління старожитностей і Тель-Авівського університету.
Близько 900 рукописів були знайдені в період з 1947 до 1956 року в печерах Кумран над Мертвим морем, які сьогодні знаходяться на Західному березі річки Йордан. Сувої пергаменту і папірусу містять записи на івриті, грецькою та арамейською мовами і включають в себе деякі з найбільш ранніх відомих записів текстів з Біблії, в тому числі найстарішу збережену копію Десяти заповідей.

Вивчення текстів триває протягом десятиліть, і в останній роботі були проведені ДНК-тести пергаменту. на якому були написані деякі тексти.

«Завдяки аналізу фрагментів пергаменту ми виявили, що деякі тексти були написані на шкірі корів і овець, тоді як раніше ми думали, що всі вони були написані на шкірі козла. Це доводить, що рукописи створені не в пустелі», — каже дослідник Пніна Шор, яка очолює проект Ізраїльського управління старожитностей (IAA).

Наприклад, корови не могли бути вирощені в умовах юдейської пустелі, тому сувої з коров’ячої шкіри були написані в іншому місці.

Беатріс Рістра, вчена, яка брала участь в дослідженні, вказала на «відмінності в змісті і стилі каліграфії, а також в шкурі тварин, використовуваної для пергаменту, доводячи, що вони мають різне походження».

Порівняння мітохондріальної ДНК, зазвичай успадковане від матері, і ядерної ДНК, успадкованої від обох батьків, дозволило дослідникам визначити родинні зв’язки між вівцями. Дослідники припустили, що фрагменти шкірі овець-родичів відносяться до одного і того ж документу. Сім з восьми вивчених фрагментів, були написані на шкурах таких овець, що дозволяє припустити, що ці фрагменти є рукописами, створеними в одному і тому ж місці.

«Ці початкові результати матимуть наслідки для вивчення життя євреїв в період Другого Храму в Єрусалимі, який був зруйнований римлянами в 70 році нашої ери», — зазначає Пніна Шор.

Нагадаємо, 2018 року вчені Університету Хайфи розшифрували одні з останніх знайдених сувоїв Мертвого моря, так званих Кумранських рукописів. Вчені збирали сувій з 60 фрагментів цілий рік, розмір деяких частин був менше одного квадратного сантиметра.

З сувою вчені змогли дізнатися більше про календар, який використовувала секта есеїв, а також назви днів, що позначали кордони між порами року. У рукописах також був виявлений почерк другого писаря, який, імовірно, виправляв помилки за автором і вносив пояснення.

Частинки манускриптів збирали доктор Ешба Ратсон і професор Джонатан Бен-Дов з Університету Хайфи. Рукописи були зашифровані, і деякі з шматочків за розміром були менше одного квадратного сантиметра.

Для розшифровки записів вчені використовували замітки на полях, які другий писар робив на місці авторських пропусків. «Ці коментарі допомогли мені скласти пазл», — сказав Ратсон.

Читайте також
Світові На благодійний аукціон виставили дві пляшки рідкісного бурбона з підписом Папи Франциска
Вчора, 17:16
Світові У Ватикані схвалили новий чин поховання Римських Пап
04 червня, 17:11
Світові У Ватикані на початку грудня відбудеться відкриття різдвяної ялинки та вертепу
04 червня, 15:08
Світові Папа Франциск учасникам G20: Голод – «непряме вбивство»
04 червня, 16:53