Created with Sketch.

Анонс: у Львові відкривається виставка просто неба про військових капеланів

14 листопада, 20:15

Львівський музей історії релігії запрошує 15 листопада на 12:00 на відкриття виставки «Капелани. Бути поруч», яку розмістилася на площі перед музеєм.

Виставка розповідає про священнослужителів різних конфесій і різних релігій, які у військових одностроях пліч-о-пліч із нашими захисниками тримають стрій на духовному фронті.

На 16 тематичних банерах розміщена інформація про історію становлення капеланства, про священників-капеланів, які діяли у військових формуваннях і які сьогодні здійснюють душпастирство над військовими, про їхню роль на війні. За основу організатори взяли документальні світлини з музейних фондів, унікальні експонати, які надали самі ж капелани.

Героями виставки стали духівники, які оберігали й оберігають життя та віру наших захисників. Як зазначають у музеї, вже в XI–XIII століттях Церква на теренах нашої країни відігравала велику роль у всіх сферах життя, у тому числі й у військовій. Козаки на Запорізькій Січі мали свій храм. Історія душпастирської служби в українському війську мала приклади організованого служіння капеланів в легіоні Українських Січових Стрільців і Українській Галицькій Армії, в арміях УНР і УПА. Під час I Світової війни в лавах австро-угорської армії також були українські капелани.

Музейники зібрали фотосвідчення тих часів і підготували коротенькі інформаційні тексти. Зокрема, про військових капеланів часів Першої світової війни: о.Якова Геровського, першого відомого офіційного українського капелана, професора Львівського університету, священика УГКЦ; військового капелана о. Йосифа Кишакевича, українського композитора і хорового диригента, священика УГКЦ; о. Андрія Іщака, доктора теологічних наук, відомого ученого та громадсько-культурного й освітнього діяча, блаженного мученика УГКЦ; о. Костянтина Богачевського, військового капелана 30-го (львівського) піхотного полку на італійському фронті, у майбутньому єпископа УГКЦ у США; о. Франца Ксаверiя Бонна, редемпториста, бельгійського громадянина, польового духівника УГА та інші.

Окремий банер присвячений священномученику УГКЦ, праведнику народів світу, отцю Омеляну Ковчу. Відвідувачі дізнаються про встановлений Синодом Єпископів УГКЦ і проголошений Главою УГКЦ Блаженним Святославом Шевчуком «Орден блаженного священномученика Омеляна Ковча» і міжнародну відзнаку імені отця Ковча. Зацікавить «Кодекс» і «Молитва» військового капелана.

За словами авторів виставки, нікого не залишать байдужими слова священика УГКЦ, військового капелана Андрія Зелінського, написані на першому банері: «Для військового капелана найважливішим є захист людяності, здатності людини зберегти те найсокровенніше, що дозволяє їй потім також повернутися з війни. Йдеться про перемогу над війною. Якщо завдання військових – це перемога у війні, то завдання військового капелана – перемога над війною, перемога над наслідками війни у людському серці. Тому “бути поруч” я розумію як здатність “нахилити небо до людини”».

Виставка буде діяти на площі перед музеєм аж до Великодня 2025 року.

Читайте також
Анонс Священики-блогери запрошують у різдвяні #за_пости, присвячені пророцтвам
14 листопада, 19:51
Анонс «Святий Миколай — дітям у потребі»: Мальтійська служба допомоги шукає помічників Чудотворця
14 листопада, 18:00
Анонс Анонс: УКУ запрошує на фокус-форум «Я, Шептицький»
14 листопада, 17:40
Анонс Анонс: «Радруж» запрошує на онлайн-семінар про богослов`я Юрія Новосільського
14 листопада, 12:20