Анонс: У Львові знову покажуть "Дорогу" Остапа Лозинського

28.03.2022, 12:22
Анонс
Анонс: У Львові знову покажуть "Дорогу" Остапа Лозинського - фото 1
29 березня о 16:00 в Галереї сучасного сакрального мистецтва Iconart відкриється виставка Остапа Лозинського "Дорога", присвячена темі Страстей Христових. Вперше вона експонувалася в галереї у квітні 2014 р., відразу після того, як була створена іконописцем. "Зустрінемось на Остаповій виставці, і цього разу вперше без нього...", — пишуть друзі митця.

Полотна виконані у модерному, експресіоністичному стилі: на першому – Ісус омиває ноги своїм учням перед Святою вечерею; на другому – показані сцени власне зі страстей Спасителя (суд Понтія Пилата, тернова корона, що містить в собі слово «nika» (гр. — «перемога»), хресна дорога); на третьому – розп’яття. Цікаво, що замість такої очікуваної, здавалося б, картини воскресіння Христа, є натомість прозора «стіна», де передані слова янголів: «Чого ви шукаєте Живого поміж мертвими? Нема Його тут, бо воскрес», — писала про першу виставку для РІСУ Ніна Поліщук.

Анонс: У Львові знову покажуть

Виставка носить радше символічний характер, ніж є прикладом стандартного іконопису. Тому до роздумів спонукають перш за все написи, що супроводжують експозицію, а не самі зображення. «Тому, хто обмитий, нікого не треба вмивати, крім самих ніг; увесь бо він чистий. І ви чисті, та — не всі» — слова Ісуса Христа на першій картині.

Анонс: У Львові знову покажуть

За словами автора виставки Остапа Лозинського, перше і останнє полотна символізують ставлення Христа до людей, засвідчують жертву Христову, Його любов до людей. Натомість середнє полотно показує відношення людей до єдиного Бога.

Анонс: У Львові знову покажуть

«Я навмисно зобразив тільки земне життя Спасителя, без показу воскресіння. Оскільки хотів нагадати про Його близькість до людей, Його любов до нас. І трилогія починається не з Входу в Єрусалим (відколи і почалися страсті), а з омиття ніг, бо це прямий символ і вияв – присвята себе служінню іншим», — пояснив свій задум О. Лозинський.

Цьогорічну виставку підготували друзі Остапа на його пам'ять. Пригадуємо, митець відійшов до Господа на Різдво цього року.

Анонс: У Львові знову покажуть

"Свою «Дорогу» Остап намалював навесні 2014 року. Тоді, коли лише кілька тижнів, як відгримів Майдан і Україна оплакувала свою Небесну Сотню… Тоді, коли тривав Великий піст і коли — як ніколи за останні десятиліття — Страсті Христові були живим людським досвідом. Тоді, коли біль був ще дуже свіжий, а ми лише вчилися його переживати… Тоді, коли почалась анексія Криму і на Донбас почали заходити диверсійні групи ворога, — розповідає один з авторів виставки Роман Зілінко. — З нинішньої перспективи це був початок нашої Дороги. І за вісім років цього шляху було чимало всього: і приклади неймовірної жертовности й служіння, і біль та страждання, і жахливі втрати й розчарування, і підлі зради.

Я завжди дивувався, як Остап умів відчувати час, зосереджуватися на тому, що найважливіше. А потім це відчуття за допомогою фантастичної працьовитости перетворював на живопис, ікони, проєкти. Зрештою — на мистецтво… Більшість його виставкових проєктів була про це. Про життя, про смерть, про любов, про вічне. І там не було пафосу, поверховости чи намагання сподобатися.

Було Різдво… Ми щойно пережили Остапову смерть. І нам, його друзям, здавалося, що не може бути нічого гіршого за його втрату… А втім, на нас знову чекає Дорога. І на цій Дорозі знову буде жертовність і служіння, біль та страждання, втрати, смерть, розчарування й зради.

Та все ж історія Страстей Господніх, Христової Хресної дороги дає нам перспективу Воскресіння. Цим і живемо. Там побачимось усі. Там Остап приготує нам гостину, і цей стіл буде великий…"