8 серпня відбулася зустріч керівництва Національного заповідника «Софія Київська» з представниками Американського посольського фонду зі збереження культурної спадщини стосовно використання гранту, що надається українській стороні для реалізації проекту збереження колекції автентичних мозаїк ХІІ ст. Михайлівського Золотоверхого собору, які зберігаються у фондах Софії Київської.
За повідомленням Міністерства культури України, розмір гранту, який надається Американським посольським фондом зі збереження культурної спадщини на реалізацію проекту «Робота, спрямована на збереження колекції автентичних мозаїк ХІІ ст. Михайлівського Золотоверхого собору» становить 45.850 дол. США. Термін дії гранту – до 30 червня 2013 р.
Початку реставраційних робіт обов’язково передуватиме детальна фотофіксація всього наявного матеріалу. Так само ретельно будуть фіксуватися усі наступні етапи реалізації проекту та його кінцевий результат.
Узгоджений з грантодавцем проект збереження мозаїк передбачає проведення робіт у кілька етапів, а саме:
І. Реставрація мозаїк ХІІ ст. Михайлівського собору в експозиції виставки «Мозаїки і фрески Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.» (2-й поверх Софійського собору) – 7 одиниць музейного зберігання.
ІІ. Консервація, реставрація та приведення до експозиційного вигляду мозаїк ХІІ ст. Михайлівського собору, які зберігаються у фондах Національного заповідника «Софія Київська» – 3 одиниці музейного зберігання.
ІІІ. Розбір та приведення до експозиційного стану розсипного набору мозаїк Михайлівського Золотоверхого собору, які зберігаються у фондах Національного заповідника «Софія Київська» – близько 100 кг набору.
ІV. Петрографічні дослідження складу розчинів залишків тинькового шару фрагментів мозаїк та спектрографічні дослідження скла мозаїчної смальти Михайлівського Золотоверхого собору у фондах Заповідника.
V. Видання каталогу «Мозаїки Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.» з публікацією усіх збережених до сьогодні частин мозаїчного ансамблю собору, що зберігаються у Національному заповіднику «Софія Київська» та у музеях на території Російської Федерації, доповнених результатами новітніх досліджень палітри мозаїк та тинькових розчинів.
Зазначені роботи буде розпочато лише після затвердження проекту Науково-методичною радою Мінкультури України і триватимуть вони до липня наступного року.
Виконання запланованих робіт з реставрації та дослідження мистецького мозаїчного комплексу Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст. дасть змогу доповнити існуючу експозицію виставки «Мозаїки і фрески Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.» відреставрованими експонатами, які з 1930-х років припадали пилом у фондах Заповідника та ніколи раніше не експонувались.
Історична довідка:
Михайлівський Золотоверхий собор ХІІ ст. у Києві зазнав руйнації у 1934-1936 рр. Демонтовані мозаїки та фрески перевезли до Державного історико-культурного заповідника «Музейне містечко “Києво-Печерська лавра”», де було здійснено їх консервацію. Загальна площа мозаїк, які зберігаються сьогодні у Національному заповіднику «Софія Київська», становить 48 кв. м.
За початковим задумом, всі демонтовані мистецькі твори мали експонуватися поблизу місця їх початкового розташування. Для мозаїчної композиції «Євхаристія» на 2-му поверсі Софійського собору було спеціально збудовано апсиду
Наприкінці 30-х років ХХ ст. частина Михайлівських фресок і мозаїк потрапили до музеїв Москви, Ленінграду, Новгорода (Російська РСР). У роки Другої світової війни деякі з фресок були вивезені до Німеччини, звідки вони згодом були предані до Державного Ермітажу у Ленінграді.
Сьогодні в Софійському соборі, окрім «Євхаристії», зберігаються мозаїчні композиції «Архідиякон Стефан» і «Апостол Фаддей», орнаменти, фрагменти постатей святих; фрескова композиція «Благовіщення», постать святого Захарії та ін. Мозаїка «Дмитро Солунський» і верхня частина фрескової композиції із зображенням пророка Самуїла експонуються в Державній Третьяковській галереї (Москва) та у Державному музеї Російського мистецтва (Санкт-Петербург).
У лютому 2001 року чотири фрагменти фресок XII століття Михайлівського Золотоверхого собору, що зберігалися в Ермітажі, були передані Україні. У січні 2004 року Міністерство культури Росії ухвалило рішення про передачу Україні з Ермітажу останніх семи фресок київського Михайлівського Золотоверхого собору. Передачу їх було завершено восени 2004 року.
Востаннє монографія, присвячена мозаїкам та фрескам Михайлівського Золотоверхого собору, була видана у 1966-1968 рр. (автор – Лазарєв В.М.).