Президент Лукашенко знає слабкі місця Москви, й намагається на них грати. Але навряд чи йому вдасться переграти професійних гебістів з Кремля.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко обговорив з патріархом Константинопольським Варфоломієм можливість автокефалії Білоруської православної церкви.
Останнім часом відносини між Москвою та Мінськом значно погіршились. Кремль замовляє російським каналам "компромати" на Лукашенка, той відповідає, як може.
Відомо - що поява на російському ТБ чергово фільму про чергово "корупціонера- чиновника", це чорна мітка Кремля. Або йди сам, або ми тебе знімемо силою. Лукашенко - не є підданим російських царів, тому з ним боротися складніше, але те що Москва взяла курс на його зняття - очевидно.
Зі свого боку Лукашенко розуміє, що РПЦ є ідеологічим відділом ФСБ, й активно працює не стільки на спасіння душ самих росіян, як на побудову "Російського міра" - в Україні, Білорусі та інших "частинах" Російської імперії.
Крім того, білоруський президент знає болючі місця Москви, й розуміє, що навіть сама згадка про можливість автокефалії може викликати тривалу й сильну головну боль в багатьох російських можновладців.
Під час свого візиту до Туреччини президент Білорусі Олександр Лукашенко зустрівся з Патріархом Константинопольським Варфоломієм. «Глава білоруської держави і Патріарх обговорили відносини Церкви та суспільства. Лукашенко поінформував про те, як в його країні складаються стосунки між владою та Православною Церквою. Президент розповів про міжконфесійну ситуацію в Білорусі, а також про унікальність і красу білоруської природи», – йдеться в повідомленні прес-служби Лукашенка.
Проте російські ЗМІ засуєтилися, й в них пройшло повідомлення, що можливою темою розмови з Варфоломієм стало обговорення питання автокефалії білоруських православних. За словами джерела, білоруська автокефалія може виникнути внаслідок виходу Білоруського екзархату з-під влади Московського Патріархату.
Звісно, теоретично Батька може продавити це рішення в себе в країні, хоча в Білорусі впливи імперських церковників значно сильніші, ніж в УПЦ (МП). Та й Вселенський патріархат може (теоретично) надати цю автокефалію. Адже, на початку ХХ ст. її було надано Польській православній церкві, як частині колишньої Київської митрополії, що була неканонічно приєднана до Москви 1686 року. Білоруська церква має ще більш пряме й безпосереднє відношення до Київської митрополії (в складі Вселенського патріархату), ніж церква Польська.
Але, швидше за все до цього справа не дійде. Лукашенко звісно намагатиметься грати на слабких місцях північного брата. Проте в Кремлі сидять досвідчені й вимуштрувані багаторічною службою спеціалісти, які знають, як організувати "спецоперації", щоб нейтралізувати й Мінськ, й Константинопіль. Першому, наприклад, можна вчергове перекрити газ, а другому - застопорити підготовку до Всецерковного православного собору.