Байден закликав Туреччину повернути собору Святої Софії статус музею

07.10.2020, 11:28
Світові
Кандидат на пост президента США від Демократичної партії Джозеф Байден поширив у вівторок заклик до влади Туреччини змінити прийняте в липні рішення про перетворення собору Святої Софії в мечеть.

Про це інформує УНН.

“Я закликаю президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана змінити його недавнє рішення про перетворення собору Святої Софії в мечеть і повернути цій скарбниці колишній статус музею, гарантувавши туди рівний доступ для всіх, включаючи православних віруючих”, — йдеться в заяві, розміщеній на сайті Джозефа Байдена.

10 липня президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган підписав указ, згідно з яким в соборі Святої Софії (Айя-Софія) в Стамбулі — пам’ятнику візантійського зодчества, зведеному в 532-537 роках за вказівкою імператора Юстиніана, пам’ятнику всесвітньої спадщини ЮНЕСКО з 1985 року — поновилися мусульманські служби. Ряд помісних християнських церков, включаючи РПЦ, висловив жаль у зв’язку з прийнятим рішенням. Така ж реакція послідувала від ЮНЕСКО.

Нагадаємо, що передача собору під мечеть спровокувала різке ухудженіе відносин між Туреччиною і Грецією. Наприклад, глава Елладської православної церкви заявив, що “турки не посміють це зробити”. У РПЦ заявили, що дане рішення — “ляпас всьому християнству”. Сам же турецький лідер Реджеп Ердоган повідомив, що “будь-які звинувачення — це напад на наш суверенітет” і що “думки інших країн не змінять наше рішення” .