У Свято-Михайлівському кафедральному соборі Житомира створили нові фрески. На них відтворені біблійні персонажі та українські козаки і жінки у вишиванках. Також на стінах собору є елементи петриківського розпису.
Про це Суспільному розповів настоятель Свято-Михайлівського собору отець Богдан Бойко.
Одна з нових фресок розміщена під куполом храму. За словами настоятеля храму, на ній зображений Ісус Христос, який причащає Божу Матір та апостолів. Також на фресці відтворені інші біблійні персонажі та українські козаки і жінки у вишиванках.
"Козаки були дуже великими поборниками і захисниками православ’я, вони робили все для того, щоб Україна була православною. Вони дуже багато жертвували на храм, багато храмів побудували, а потім самі ж ставали молитовниками та монахами в цих храмах. Тому ми сьогодні, хоч і безіменно, але показали козаків такими, які вони були колись, чим вони боролись, чому вони боролись, за що вони боролись", — сказав отець Богдан Бойко.
Зображення надруковане на спеціальних полотнах, які наклеєні на стіни храму. Роботи тривали понад два тижні. За словами настоятеля храму Богдана Бойка, до шістдесятих років минулого століття у соборі були автентичні фрески, які знищили за радянського періоду. Знайти у архівах, що саме було тоді зображено на стінах храму не вдалося, тому собор розписували "з нуля", сказав отець Богдан, але в той же час зберегли всі традиції української церкви. На стінах собору нині можна побачити елементи петриківського розпису.
"Це не є щось нове, це є відновлене наше українське. Воно завжди було і його руйнували і знищували у наших церквах. Ось цей Московський Патріархат все зробив для того, аби знищити нашу церкву. А сьогодні це один із перших храмів, який зробили так, як було колись у наших українських церквах. Але того автентичного розпису, тих фресок, які були колись у цьому храмі, ми знайти не змогли. І тому не відновили так, як було колись", — сказав Богдан Бойко.
Довідка:
Реставрація великого храму у Свято-Михайлівському соборі розпочалася більше 20 років тому. Із 2020 року його стіни почали оздоблювати старовинним розписом.
В липні 2020 року настоятель Свято-Михайлівського кафедрального собору Житомира отець Богдан Бойко розповів Суспільному, що до кінця 2021 року планують розписати більше 300 метрів площі собору. Художні роботи виконують за кошти, виділені меценатом.
Із березня 2023 року храм частково закрили, аби завершити роботи.
В грудні 2023 року, напередодні відзначення свята Різдва, у Свято-Михайлівському кафедральному соборі Житомира після реставрації та оздоблення старовинним українським розписом відкрили великий храм.