Новий Патріарх Болгарської Православної Церкви Даниїл ще до обрання був відомий своїм відкритим русофільством - навіть намагався спростувати заяви двох афонських ченців про те, що Україна веде оборонну війну проти агресії Росії.
Про це йдеться у матеріалі Радіо Свобода «Русофіл і захисник Кремля».
Зазначається, що Даниїл бурхливо відреагував на закриття Російської церкви в Софії минулого року і висловив обурення після рішення вислати її настоятеля архимандрита Васіана та двох інших священнослужителів за підозрою в шпигунстві.
«У цей неспокійний політичний час ми хочемо нагадати вам, що політичні упередження, партії, ідеології, політичні альянси, коаліції – все це минає», – сказав тоді Даниїл.
І додав, що залишається лише «Христова правда та любов, які є основою нашої особистої та національної безпеки».
У листопаді 2022 року, через кілька місяців після початку російського вторгнення в Україну, Даниїл розіслав священнослужителям Видинської єпархії листа з інструкціями, як включати в їхні Літургії «особливі прохання за мир».
Говорячи більше політично, ніж духовно, за допомогою наративу путінської пропаганди, Даниїл виправдовує російські злочини в Україні.
Серед його вказівок є пасаж про тенденції «сіяти ненависть до однієї з воюючих сторін, призначеної єдиним і неспровокованим агресором».
У травні 2023 року Видинська митрополія опублікувала відео з монологом Даниїла. На записі майже півтори години він намагається спростувати заяви двох афонських ченців про те, що Україна веде оборонну війну проти агресії Росії, а українці мають право захищатися.
У своєму зверненні Даниїл повторює основні аргументи російської пропаганди та гібридної війни, посилаючись на заяви експертів-міжнародників із сумнівною репутацією та неодноразово цитуючи посла Росії в Болгарії Елеонору Митрофанову.
Болгарська Православна Церква поки не стала відкрито на чийсь бік. Проте незадовго до своєї смерті Патріарх Неофіт у своєму останньому Богоявленському Богослужінні засудив війну, хоча прямо не згадуючи Росію.
У православному світі Патріарх користується першістю в честі над усіма єпископами, але – на відміну від Папи в Католицькій Церкві – є першим серед рівних. Він представляє Церкву перед іншими конфесіями і перед владою. Скликає та керує засіданнями Священного Синоду.
Рішення про те, хто очолить БПЦ, важливе, оскільки вона десятиліттями перебувала під впливом Російської Православної Церкви (РПЦ), і чи залишиться так і надалі, визначатиме новий Цатріарх, зазначає Радіо Свобода.